« Tilbage til oversigten over alle licitationer


105/2025
356389-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Hyltebjerg Kirke - Genopførelse
OJ S 105/2025 03/06/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen - Meddelelse om ændring
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnHyltebjerg Sogns Menighedsråd
E-mail7057@sogn.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetFritid, kultur og religion
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelHyltebjerg Kirke - Genopførelse
BeskrivelseDen 21. marts 2022 udbrød en brand i Hyltebjerg Kirke, som forsagede store skader, bl.a. med nedstyrtet tag over kirkerummet. Dertil skete der ved slukningen efterfølgende store vand- og fugtskader. Forud for dette udbud er der sket sanering og rydning af opfugtede bygningsdele og diffusionstætte overflader er åbnet for udtørring af de bagvedliggende bygningsdele. Deraf har det været muligt at få affugtet brandtomten ned til hovedkonstruktionerne. Entreprisen vedrører projekt ”Genopførelse af Hyltebjerg Kirke” og omfatter genopbygning af kirken med en række forbedrende tiltag ift. før branden. Derudover indgår genopretning af udvendige arealer. Som en del af skadesikringen er der forud for udbuddet opstillet udvendigt stillads og opsat byggestrøm som tilpasses til udførelse. Øvrige stilladser til byggeriet skal indgå i tilbuddet. Forhold omkring stilladserne er nærmere beskrevet i udbudsprojektet.
Identifikator for procedurencedaaea9-55a6-45f6-85f7-68116e0eff3c
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet afholdes som begrænset udbud (jf. udbudslovens §58-60). Udbud gennemføres således med prækvalifikation, indledende tilbud, en afklarende forhandlingsrunde og endelige tilbud til bedømmelse. Den første fase er prækvalifikationsfasen og den anden fase er tilbudsfasen. Nærværende udbudsbetingelser beskriver først processen for prækvalifikation, dernæst processen for afgivelse af forhandlingstilbud og det tilknyttede forhandlingsmøde og til sidst processen for afgivelse af tilbud. Afsnit 3 og efterfølgende afsnit i nærværende udbudsbetingelser er derfor kun aktuelle for ansøgere, der som prækvalificerede, bliver opfordret til at afgive tilbud.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseÅlekistevej 91  
ByVanløse
Postnummer2720
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms53 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelUdbud af bygge- og anlægsarbejder ifm. Genopførelse af Hyltebjerg Kirke
BeskrivelseDen 21. marts 2022 udbrød en brand i Hyltebjerg Kirke, som forsagede store skader, bl.a. med nedstyrtet tag over kirkerummet. Dertil skete der ved slukningen efterfølgende store vand- og fugtskader. Forud for dette udbud er der sket sanering og rydning af opfugtede bygningsdele og diffusionstætte overflader er åbnet for udtørring af de bagvedliggende bygningsdele. Deraf har det været muligt at få affugtet brandtomten ned til hovedkonstruktionerne. Entreprisen vedrører projekt ”Genopførelse af Hyltebjerg Kirke” og omfatter genopbygning af kirken med en række forbedrende tiltag ift. før branden. Derudover indgår genopretning af udvendige arealer. Som en del af skadesikringen er der forud for udbuddet opstillet udvendigt stillads og opsat byggestrøm som tilpasses til udførelse. Øvrige stilladser til byggeriet skal indgå i tilbuddet. Forhold omkring stilladserne er nærmere beskrevet i udbudsprojektet. Udbuddet afholdes som begrænset udbud (jf. udbudslovens §58-60). Udbud gennemføres således med prækvalifikation, indledende tilbud, en afklarende forhandlingsrunde og endelige tilbud til bedømmelse. Den første fase er prækvalifikationsfasen og den anden fase er tilbudsfasen. Nærværende udbudsbetingelser beskriver først processen for prækvalifikation, dernæst processen for afgivelse af forhandlingstilbud og det tilknyttede forhandlingsmøde og til sidst processen for afgivelse af tilbud. Afsnit 3 og efterfølgende afsnit i nærværende udbudsbetingelser er derfor kun aktuelle for ansøgere, der som prækvalificerede, bliver opfordret til at afgive tilbud.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45212360 Bygge- og anlægsarbejder: religiøse bygninger
Mængde1 292 kvadratmeter
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseÅlekistevej 91  
ByVanløse
Postnummer2720
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato12/11/2025
Varigheds slutdato21/09/2027
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms50 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelse
KriteriumAndre økonomiske eller finansielle krav
BeskrivelseAnsøger skal have haft en positiv egenkapital i de seneste 3 disponible regnskabsår. Oplysninger angives i ESPD afsnit IV, afsnit B.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren

KriteriumAndre økonomiske eller finansielle krav
BeskrivelseGennemsnitlig soliditetsgrad på 15 % i de seneste tre regnskabsår, soliditetsgrad forstået som (egenkapital/passiver) x 100 %. Oplysninger angives i ESPD afsnit IV, afsnit B.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren

KriteriumReferencer på specificerede arbejder
BeskrivelseAnsøger skal udfylde del IV, afsnit C i ESPD’et vedrørende teknisk og faglig formåen. Ansøger skal, jf. udbudsbekendtgørelsen afsnit III.1.3, angive: Referencer vedrørende de betydeligste sammenlignelige arbejder, som ansøger har igangsat, udført eller afleveret i løbet af de seneste otte år inden ansøgningsfristen, idet det for deltagelse i udbuddet kræves, at ansøger angiver: Minimum 3 referencer, dog maksimum 5 referencer (angiver ansøger mere end 5 referencer, vil udelukkende de første 5 referencer i numerisk rækkefølge blive inddraget i udvælgelsen), hvoraf  minimum én af referencerne vedrører opgaver, hvor ansøger har varetaget rollen som hovedentreprenør.  minimum én af referencerne vedrører udførelse af tagudskiftning.  minimum to af referencerne vedrører udførelse af restaureringsarbejder på fredede og/eller bevaringsværdige bygninger, eller kirkelige bygninger som er omfattet af lov om folkekirkens kirkebygninger og kirkegårde.  Minimum én reference vedrørende omfattende udskiftning af tekniske installationer. Følgende oplysninger skal angives for hver reference: 1. Navn på klient og kontaktperson samt eventuelle udtalelser fra klient. 2. Projektets navn og indhold. 3. Projektets hovedindhold. 4. Entrepriseform. 5. Etageareal. 6. Kontrakt værdi, varighed og tidspunkt for opgavens udførelse. 7. Kort beskrivelse af indhold og samarbejdsform. 8. Kort beskrivelse af hvilke roller og opgaver ansøgeren har varetaget. 9. Ansøgerens korte begrundelse for, at den vedlagte reference er relevant for vurderingen af ansøgerens tekniske kapacitet til at udføre den udbudte opgave. Hver reference må maks. bestå af 2 A4-sider. Ansøgeren kan i sine referencer medtage opgaver, der ikke er udført af ansøgeren selv, men af en anden juridisk enhed (støttende virksomhed/underentreprenør), såfremt denne anden enhed gennem en skriftlig støtteerklæring (og ved udfyldelse af ESPD) har godtgjort, at den pågældende økonomiske aktør stiller sin tekniske kapacitet til rådighed for ansøgeren, jf. afsnit IV. Referencer kan afleveres som bilag til ESPD’et. Der skal i så fald blot henvises til de relevante referencebilag i ESPD’et. Udvælgelse: Såfremt mere end 5 ansøgere opfylder kravene til egnethed, vil udvælgelsen af de ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive tilbud, ske på baggrund af, hvilke ansøgere der har angivet de mest sammenlignelige referencer i forhold til det udbudte projekt. I vurderingen af hvilke referencer, der er mest sammenlignelige, lægges der vægt på følgende i prioriteret rækkefølge:  Ansøgerens erfaring med udførelse af restaureringsarbejder, idet det vægter positivt, såfremt ansøger kan fremvise mere end to referencer, som illustrerer erfaring hermed.  Ansøgerens erfaring med udførelse af tagprojekter, idet det vægter særligt positivt, hvis referencen samtidig illustrerer erfaring med udskiftning af rådskadede tømmerkonstruktioner og med blikkenslagerarbejde med kobber.  Ansøgerens erfaring med restaurering af murværk.  Ansøgerens erfaring som hoved- eller storentreprenør, idet det vægter positivt, såfremt ansøger kan fremvise mere end én reference, som illustrerer erfaring hermed. Det vægter desuden positivt, såfremt ansøgers referencer illustrerer erfaring med udførelse af bygge- og anlægsprojekter, hvor hele eller dele af arbejderne er udført i egenproduktion i modsætning til arbejder, hvor hoved- eller storentreprenøren alene har varetaget den styrings- og koordineringsmæssige funktion. For at ordregiver kan vurdere, i hvilken grad referencerne er sammenlignelige med det udbudte projekt, bør referencerne indeholde:  kort beskrivelse af ydelserne og omfanget heraf,  angivelse af ansøgers rolle i projektet,  oplysninger om ansøgers entreprisesum samt bygge- og anlægsprojektets anlægssum,  angivelse af perioden hvori arbejdet er pågået, o Kun den del af arbejderne, som er udført i perioden fra ansøgningstidspunktet og otte år tilbage, vil blive tillagt vægt i vurderingen. Ansøger skal derfor angive, hvilke arbejder der er udført i perioden, såfremt projektet er påbegyndt før perioden og/eller afsluttes efter ansøgningstidspunktet, og  hvilken kunde arbejderne blev udført for, med oplistning af kontaktperson. Ordregiver forbeholder sig ret til at kontakte ansøger eller den i referencen angivne kunde med henblik på at få attesteret oplysningerne i referencen.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseDer henvises til udbudsbetingelserne
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseDer henvises til udbudsbetingelserne
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi70,00
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Sprog, som udbudsdokumenterne (eller dele heraf) er uofficielt tilgængelige pådansk
Frist for anmodning om yderligere oplysninger23/06/2025 12:00:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for proceduren
Den påtænkte dato for afsendelse af opfordringerne til at afgive tilbud06/10/2025
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse11/08/2025 12:00:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Der kræves en fortrolighedsaftalenej
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingnej
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud 26 gælder følgende frist for indgivelse af klage: » Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: - 1. 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2. 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3. seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale, regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenFogh & Følner Arkitekter A/S
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineFogh & Følner Arkitekter A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnHyltebjerg Sogns Menighedsråd
Registreringsnummer55858217
AfdelingC/O Det Fælles Kirkekontor
PostadresseSallingvej 90
ByVanløse
Postnummer2720
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mail7057@sogn.dk
Telefon+4538790311
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+4572405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+4541715000
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navniBinder Danmark ApS
Registreringsnummer36064390
PostadresseProduktionsvej 12
ByGlostrup
Postnummer2600
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Telefon+4589887830
Internetadressehttps://ibinder.com/da/
Denne organisations roller
TED eSender
8.1.
ORG-0005
Officielt navnFogh & Følner Arkitekter A/S
Registreringsnummer10035961
PostadresseKulsviervej 150
ByKgs. Lyngby
Postnummer2800
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Telefon+4523271956
Internetadressehttps://fogh-folner.dk/
Denne organisations roller
Udbudssystemleverandør
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
10. Ændring
Udgave af den foregående bekendtgørelse, der skal ændres345296-2025
Hovedårsagen til ændringenAjourførte oplysninger
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDe6f67f13-9f6f-4151-934d-22efe2e50cba  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen02/06/2025 12:33:37 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer356389-2025
EUT-S-nummer105/2025
Offentliggørelsesdato03/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer