1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Aarhus Kommune
Køberens retlige status: Offentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Opførelse af tandklinik på Daugbjergvej, Aarhus
Beskrivelse: Aarhus Kommune ønsker opført en tandklinik på Daugbjergvej i Aarhus. Aarhus Kommune ønsker tandklinikken opført ved anvendelse af det, der ofte omtales som ”den delegerede bygherremodel”, som går ud på, at Aarhus Kommune indgår en kontrakt direkte med Nordstern ApS uden udbud, men at der i den kontrakt indeholdes et vilkår om, at Nordstern ApS på Aarhus Kommunes vegne skal sikre den effektive virkning af tilbudslovens regler ved at sikre, at alle ydelser omfattet af loven konkurrenceudsættes af den private part. Aarhus Kommune har erhvervet de nødvendige byggeretter til projektet fra PensionDanmark. PensionDanmark har udviklet et samlet udviklingsprojekt for ejendommen beliggende matr. nr. 1aø, Aarhus markjorder med henblik på opførelse af blandet byggeri. De omkringliggende bebyggelser er alle opført/skal opføres af Nordstern ApS. PensionDanmark vil via Nordstern ApS sørge for udførelse af byggemodningsarbejder, terrændæk og kælder for Kommunens regning, idet disse forhold har været en forudsætning for den øvrige udvikling af arealet. Aarhus Kommune har i erhvervet 1.650 m2 byggeretter, der er tilknyttet en sokkeludstykning på ejendommen. Tandklinikken kommer til at bestå af kælder samt stue til og med 3. sal, hvor kælder samt dæk mellem kælder og stue opføres af PensionDanmark via Nordstern ApS. Det betyder, at Kommunen kommer til at ”bygge videre” på et fundament bestående af en allerede etableret kælder. På grund af den forskudte etablering af tandklinikken, bliver der herudover en række lodrette snitflader til det omkringliggende byggeri (almene boliger), der forventeligt også opføres af Nordstern ApS via en delegeret bygherremodel, jf. almenboliglovens § 116. Den samlede konstruktion betyder, at kommunens andel af arbejderne ikke kan adskilles konstruktivt og lodret føringsmæssigt, og at der derfor er tale om et samlet projekt, hvor en tæt koordineret opførelse er nødvendig. Som led i aftalen indgås en samarbejdsaftale og en totalentreprisekontrakt mellem Nordstern ApS og Aarhus Kommune.
Identifikator for proceduren: 90b217ae-440d-406b-9e29-bbcecbc4fbc5
Tidligere bekendtgørelse: 527184-2024
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Daugbjergvej
By: Aarhus
Postnummer: 8000
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Opførelse af tandklinik på Daugbjergvej, Aarhus
Beskrivelse: Der henvises til beskrivelsen i pkt. 2.1
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Beskrivelse: Der er ikke anvendt et tildelingskriterium, da kontrakten tildeles direkte, jf. begrundelsen i nærværende bekendtgørelse.
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Prioriteret rækkefølge
Tildelingskriterium talværdi: 0,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ordregiver har offentliggjort en profylaksebekendtgørelse (nr. 527184-2024) og afventet standstill perioden på 10 dage, forud for indgåelse af kontrakten. Ordregiver har fulgt proceduren i klagenævnslovens § 4 (lovbekendtgørelse nr. 593 af 2. juni 2016 om Klagenævnet for Udbud, tilgængelig på www.retsinformation.dk). Der er ikke mellem parterne blevet indgået en aftale før udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor denne bekendtgørelse er offentliggjort, jf. klagenævnslovens § 4, stk. 1, nr. 2. I henhold til klagenævnslovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsreglerne har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, i tilfælde hvor en ordregiver har fulgt proceduren i § 4, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten (tillægsaftalen) uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i den nævnte periode, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Aarhus Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: Aarhus Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der udfører betalingen: Aarhus Kommune
Organisation, der underskriver kontrakten: Aarhus Kommune
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 43 707 270,00 DKK
Direkte tildeling:
Begrundelse for direkte tildeling: Kontrakter, som ikke vedrører bygge- og anlægsarbejder, levering af varer eller tjenesteydelser
Anden begrundelse: Kontrakten mellem Aarhus Kommune og Nordstern ApS angår projektering og opførelse af en tandklinik, hvilket efter omstændighederne samlet set karakteriseres som en bygge- og anlægskontrakt. Det er Aarhus Kommunes vurdering, at kontrakten kan indgås ved tildeling af kontrakt uden en forudgående udbudsbekendtgørelse efter den delegerede bygherremodel. Modellen baseres på, at Nordstern ApS ikke er udførende entreprenør, og at bygge- og anlægsopgaver omfattet af reglerne i tilbudsloven konkurrenceudsættes af Nordstern ApS på Aarhus Kommunes vegne for derigennem at sikre tilstrækkelig konkurrence. Enhver bygge- og anlægsopgave knyttet direkte eller indirekte til opførelsen af byggeriet konkurrenceudsættes derved efter tilbudslovens regler, og der udføres således ikke ikke-konkurrenceudsatte bygge- og anlægsopgaver overhovedet. Aarhus Kommune valgte på trods heraf at indrykke en bekendtgørelse om frivillig forudgående gennemsigtighed. Kontrakten er nu indgået. Baggrunden for Aarhus Kommunes valg af denne model er, at byggeriet af tandklinikken er så tæt integreret i det øvrige byggeri, at det fysisk, risikomæssigt og logistisk ikke lader sig adskille uden særdeles betydelige uhensigtsmæssigheder. Navnlig vil der være en betydelig fordel i relation til ansvar og logistik ved, at opførelsen af Daugbjergvej styres og håndteres ansvarsmæssigt af Nordstern ApS, der har stået for al anden udvikling på grunden, herunder opførelsen af kælderen. Disse forhold kan i væsentligt omfang mitigeres, hvis Nordstern ApS står for styring og håndtering af ansvar for grænsefladerne. Der henvises i denne forbindelse til beskrivelsen i afsnit 2.1.
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Nordstern ApS
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Nordstern ApS
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 39 700 000,00 DKK
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Totalentreprisekontrakt vedrørende opførelse af tandklinik på Daugbjergvej
Titel: Totalentreprisekontrakt vedrørende opførelse af tandklinik på Daugbjergvej
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 28/08/2024
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Aarhus Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Aarhus Kommune
Registreringsnummer: 55133018
Postadresse: Rådhuspladsen 2
By: Aarhus
Postnummer: 8000
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: 89402213
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Nordstern ApS
Den økonomiske operatørs størrelse: Stor virksomhed
Registreringsnummer: 29205272
Postadresse: Havnen 5
By: Horsens
Postnummer: 8700
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: b259f8da-cab4-4038-aa02-9c9db80baf74 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 05/06/2025 09:21:06 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 367805-2025
EUT-S-nummer: 108/2025
Offentliggørelsesdato: 06/06/2025