« Tilbage til oversigten over alle licitationer


111/2025
379513-2025 - Resultater
Danmark – Rengøring – EU-Udbud af rengøring af kommunale ejendomme
OJ S 111/2025 12/06/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnEgedal Kommune
E-mailudbud@egekom.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelEU-Udbud af rengøring af kommunale ejendomme
BeskrivelseUdbuddet er annulleret.Opgaven handlede om almindelig rengøring af kommunale ejendomme omfattende følgende 7 lokationer - i alt ca. 29.023 m2: Egedal Rådhus, Egedal Sundhedscenter, Plejehjemmet Egeparken, Plejehjemmet Hyrdevænget, Bækkegårdsskolen, Bækkegårdsskolens SFO, Døgnboliger og Ølstykke Tandklink.Der er tale om almindelig programmeret rengøring. Opgaven omfatter tillige mulighed for én årlig hovedrengøring pr. lokation og tilkøb af ekstra rengøring som option. Vinduespolering er ikke en del af opgaven.Adresser på lokationerne fremgår af tilbudslisten.En del af arealerne, som er omfattet af udbuddet, tilhører fire andre medordregivere.
Identifikator for procedurend7185ec0-efeb-4f16-b92f-602b5b9100b9
Tidligere bekendtgørelseb761c2eb-9ebf-4ad5-9465-13d778ec175c-01
Intern ID25/6722
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens afsnit II (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer).
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90910000 Rengøring
Supplerende klassifikation (cpv): 90911100 Rengøring af lokaler, 90919000 Rengøring af kontorer, skoler og kontorudstyr, 90919200 Rengøring af kontorer, 90919300 Rengøring af skoler
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseDronning Dagmars Vej 200  
ByØlstykke
Postnummer3650
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDer er option på tilkøb af følgende: ekstra rengøring og rengøring af køleskabe. Ordregiver har en ret til at udnytte disse tilkøb i kontraktperioden, hvorefter leverandøren er forpligtet til at levere til den angivne pris. Herudover skal tilbuddet omfatte én årlig hovedrengøring pr. lokation. Hovedrengøring betragtes som en option, som de enkelte lokationer kan vælge til eller fra.
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerUdbuddet annulleres på grund af formalitet. Genudbuddet offentliggøres hurtigst muligt og forventeligt i indeværende uge.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelEU-Udbud af rengøring af kommunale ejendomme
BeskrivelseUdbuddet er annulleret.Opgaven handlede om almindelig rengøring af kommunale ejendomme omfattende følgende 7 lokationer - i alt ca. 29.023 m2: Egedal Rådhus, Egedal Sundhedscenter, Plejehjemmet Egeparken, Plejehjemmet Hyrdevænget, Bækkegårdsskolen, Bækkegårdsskolens SFO, Døgnboliger og Ølstykke Tandklink.Der er tale om almindelig programmeret rengøring. Opgaven omfatter tillige mulighed for én årlig hovedrengøring pr. lokation og tilkøb af ekstra rengøring som option. Vinduespolering er ikke en del af opgaven.Adresser på lokationerne fremgår af tilbudslisten.En del af arealerne, som er omfattet af udbuddet, tilhører fire andre medordregivere.
Intern ID25/6722
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90910000 Rengøring
Supplerende klassifikation (cpv): 90911100 Rengøring af lokaler, 90919000 Rengøring af kontorer, skoler og kontorudstyr, 90919200 Rengøring af kontorer, 90919300 Rengøring af skoler
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseDronning Dagmars Vej 200  
ByØlstykke
Postnummer3650
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDer er option på tilkøb af følgende: ekstra rengøring og rengøring af køleskabe. Ordregiver har en ret til at udnytte disse tilkøb i kontraktperioden, hvorefter leverandøren er forpligtet til at levere til den angivne pris. Herudover skal tilbuddet omfatte én årlig hovedrengøring pr. lokation. Hovedrengøring betragtes som en option, som de enkelte lokationer kan vælge til eller fra.
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed48 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerUdbuddet annulleres på grund af formalitet. Genudbuddet offentliggøres hurtigst muligt og forventeligt i indeværende uge.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelsePris evalueres på baggrund af de tilbudte enhedspriser
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi45,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnLedelse, metodevalg og kvalitetssikring
Beskrivelsedelkriteriet indeholder en evaluering af ledelse, metodevalg og kvalitetssikring.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnKvadratmeterydelse
BeskrivelseDer evalueres på baggrund af de tilbudte antal timer.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi15,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenEgedal Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineEgedal Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAndet
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnEgedal Kommune
Registreringsnummer29188386
PostadresseDronning Dagmars Vej 200
ByØlstykke
Postnummer3650
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
EnhedJura & Udbud
E-mailudbud@egekom.dk
Telefon7259 6000
Internetadressehttp://www.egedalkommune.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID479dda48-303c-4baa-be26-252adba9ff0c  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen10/06/2025 12:51:11 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)10/06/2025 12:51:25 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer379513-2025
EUT-S-nummer111/2025
Offentliggørelsesdato12/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer