« Tilbage til oversigten over alle licitationer


115/2025
394507-2025 - Resultater
Danmark – Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald – Udbud af forbrændingsegnet affald fra Thy Forsyning og Morsø Kommune
OJ S 115/2025 18/06/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnThy Recycle Aps
E-maildeje@cowi.com
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
1.1.
Køber
Officielt navnMorsø Kommune
E-maildeje@cowi.com
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af forbrændingsegnet affald fra Thy Forsyning og Morsø Kommune
BeskrivelseFællesudbuddet vedrører aftaler om modtagelse af og forbrænding af restaffald fra Thy Forsyning og Morsø Kommune. Det forbrændingsegnede affald er restaffald fra husstandsindsamling samt småt og stort brændbart affald indsamlet på genbrugspladserne. Udbuddet er opdelt i to delaftaler, én for Thy Forsyning og én for Morsø Kommune, og der kan afgives tilbud på én eller begge delaftaler. Udbuddet forventes som udgangspunkt at omhandle behandling af ca. 7.600 ton forbrændingsegnet affald fra Thisted Kommune og ca. 3.700 ton forbrændingsegnet affald fra Morsø Kommune. Transporten af affald til forbrændings- eller modtageanlægget er ikke en del af udbuddet, men udgifterne til transporten indgår som et evalueringsteknisk tillæg ved evalueringen af de modtagne tilbud. Udbuddet gennemføres som offentlig udbud i henhold til udbudsloven.
Identifikator for proceduren15686dc7-8c89-4965-a969-5c37ff68514f
Tidligere bekendtgørelse78cc7a64-6bbb-45a7-a7cc-e6582c150f70-01
Intern IDA286400
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurendbuddet gennemføres som offentlig udbud i henhold til udbudsloven.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90513300 Affaldsforbrænding
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Yderligere oplysningerFælles udbud for Morsø og Thisted Kommune
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelThy Recycle Aps
BeskrivelseDelaftale 1 omfatter forbrændingsegnet affald fra Thy Recycle Aps, opdelt på husstandsindsamlet restaffald samt hhv. stort og småt brændbart fra genbrugspladserne.Der forventes leveret 4.998 ton husstandsindsamlet restaffald, 2.252 ton stort brændbart affald samt 397 ton småt brændbart affald
Intern IDA286400 1
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90513300 Affaldsforbrænding
5.1.2.
Udførelsessted
ByThisted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato30/06/2025
Varigheds slutdato30/06/2028
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserOrdregiver kan forlænge Aftalen med 2 x 12 måneder.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms19 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Oplysninger om tidligere bekendtgørelser
ID for den foregående bekendtgørelse96070-2025
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelsePris vægter 100 %
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, , stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenThy Recycle Aps
Organisation, der udfører betalingenThy Recycle Aps
Organisation, der underskriver kontraktenThy Recycle Aps
TED eSenderMercell Holding ASA
5.1.
DelkontraktLOT-0002
TitelMorsø Kommune
BeskrivelseDelaftale 2 omfatter forbrændingsegnet affald fra Morsø Kommune, opdelt på omlastet husstandsindsamlet restaffald, og blandet stort og småt brændbart fra genbrugspladserne.Der forventes leveret 2.403 ton husstandsindsamlet restaffald samt 1.335 ton blandet stort og småt affald.
Intern IDA286400 2
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90513300 Affaldsforbrænding
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Yderligere oplysningerMorsø Kommune
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato30/06/2025
Varigheds slutdato30/06/2028
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserOrdregiver kan forlænge Aftalen med 2 x 12 måneder.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms9 250 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Oplysninger om tidligere bekendtgørelser
ID for den foregående bekendtgørelse96070-2025
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelsePris vægter 100%
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, , stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenMorsø Kommune
Organisation, der udfører betalingenMorsø Kommune
Organisation, der underskriver kontraktenMorsø Kommune
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse34 930 768,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnTHISTED VARMEFORSYNING A M B A
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorTilbud Thy - Thisted Varmeforsyning
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet25 770 390,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenThy kontrakt
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud21/03/2025
Dato for indgåelse af kontrakten08/04/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenThy Recycle Aps
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0002
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnMaabjerg Energy Center - BioHeat&Power A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorTilbud Morsø - Maabjerg
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0002
Værdien af tilbuddet9 160 378,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenForbrændning - Morsø
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud21/03/2025
Dato for indgåelse af kontrakten11/06/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenMorsø Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnThy Recycle Aps
Registreringsnummer33865562
PostadresseSilstrupvej 12
ByThisted
Postnummer7700
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedDennis Tranholm Jensen
E-maildeje@cowi.com
Telefon5124 3591
Internetadressehttp://www.Cowi.com
Denne organisations roller
Køber
Gruppeleder
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMorsø Kommune
Registreringsnummer41333014
PostadresseJernbanevej 7
ByNykøbing Mors
Postnummer7900
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedDennis Tranholm Jensen
E-maildeje@cowi.com
Telefon5124 3591
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0005
Officielt navnTHISTED VARMEFORSYNING A M B A
Den økonomiske operatørs størrelseMikrovirksomhed, lille eller mellemstor virksomhed
Registreringsnummer30992512
PostadresseRingvej 26
ByThisted
Postnummer7700
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedTHISTED VARMEFORSYNING A M B A
E-mailpost@t-vf.dk
Telefon97926666
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0006
Officielt navnMaabjerg Energy Center - BioHeat&Power A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMikrovirksomhed, lille eller mellemstor virksomhed
Registreringsnummer25495977
PostadresseNupark 51
ByHolstebro
Postnummer7500
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedMaabjerg Energy Center - BioHeat&Power A/S
E-mailovjes@mec-bhp.dk
Telefon96127300
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0002
8.1.
ORG-0007
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID331abb62-5463-4c6e-af8b-c78156f64734  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen16/06/2025 10:47:01 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)16/06/2025 13:41:24 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer394507-2025
EUT-S-nummer115/2025
Offentliggørelsesdato18/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer