1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Slots- og Kulturstyrelsen
Køberens retlige status: Offentlig virksomhed, der styres af en central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Fritid, kultur og religion
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Stenhuggerstorentreprise. Genopretning af Marmorgalleriet på Frederiksborg Slot
Beskrivelse: Entreprisen omfatter byggepladsarbejde, naturstensarbejde, murerarbejde, smedearbejde, stukkatørarbejde samt elektrikerarbejder.
Intern ID: 7905620
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Frederiksborg Slot 10
By: Hillerød
Postnummer: 3400
Landsdel (NUTS): Nordsjælland (DK013)
Land: Danmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 51 700 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: Slots- og Kulturstyrelsen har igangsat projektet Marmorgalleriet omfattende en restaurering og genopretning af Marmorgalleriet på Frederiksborg Slot. Forud for udbuddet ønsker Slots- og Kulturstyrelsen at afholde et dialogmøde med entreprenører, der måtte være interesserede i at byde på opgaven, og som har relevant erfaring fra lignende projekter. Projektet omfatter i hovedtræk en storentreprise indeholdende byggepladsarbejde, naturstensarbejde, murerarbejde, smedearbejde, stukkatørarbejde samt elektrikerarbejder. Udover nærværende entreprise, har bygherren valgt at opdele de øvrige entreprisearbejder i forbindelse med genopretning af Marmorgalleriet på Frederiksborg Slot i hhv. en stukkatørentreprise (forberedende arbejder), metalkonservatorentreprise og en blikkenslager-/tømrerentreprise. Mødet er tænkt som en orientering om projektet. Der vil desuden være mulighed for at udveksle erfaringer og få indblik i entreprenørens faglige perspektiver. Vi vil derfor gerne invitere jer til at deltage i et dialogmøde, som holdes på adressen: Frederiksborg Slot 3400 Hillerød Ved Neptunspringvandet, Ydre Slotsgård Den 25.06.2025, kl. 12:30 – 14:30 Alle interesserede virksomheder har mulighed for at deltage i dialogmødet. Tilmelding er ikke nødvendig. Vi ser frem til at byde jer velkommen til mødet.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0001
Titel: Stenhuggerstorentreprise. Genopretning af Marmorgalleriet på Frederiksborg Slot
Beskrivelse: Stenhuggerstorentreprise i forbindelse med genopretning af Marmorgalleriet på Frederiksborg Slot.
Intern ID: 9705620
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45210000 Byggearbejde
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordsjælland (DK013)
Land: Danmark
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Slots- og Kulturstyrelsen
Registreringsnummer: 340721191
Postadresse: Hammerichsgade 14
By: København V
Postnummer: 1611
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Simon Rosenvold Hvidt
Telefon: 33954200
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Leif Hansen Arkitekter
Registreringsnummer: 40625542
Postadresse: Grønningen 15, stuen th.
By: København K
Postnummer: 1270
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Brian Laursen
Telefon: 30383138
Denne organisations roller:
TED eSender
8.1.
ORG-0006
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0007
Officielt navn: Konkurrence og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: 4171 5000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: d0f5cb8f-03f5-48df-853c-5dfd4b0fd2bc - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 17/06/2025 09:17:20 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 394537-2025
EUT-S-nummer: 115/2025
Offentliggørelsesdato: 18/06/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 18/06/2025