« Tilbage til oversigten over alle licitationer


119/2025
410292-2025 - Resultater
Danmark – Ingeniørarbejder i forbindelse med jernbaner – Fornyelse af omformerstationer på S-banen - Pakke 1 - Teknisk rådgivning
OJ S 119/2025 25/06/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBanedanmark
E-mailJMUM@BANE.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterJernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelFornyelse af omformerstationer på S-banen - Pakke 1 - Teknisk rådgivning
BeskrivelseArbejdet omfatter i hovedtræk levering af teknisk rådgivning vedrørende totaludskiftning af el-udrustning i 4 omformerstationer beliggende i henholdsvis Hillerød, Vallensbæk, Klampenborg og Stengård
Identifikator for procedurend04b55c5-680d-4e1f-a82f-ed505c0c9b20
Intern IDNFKS0230, 0231, 0232 og 0233
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71311230 Ingeniørarbejder i forbindelse med jernbaner
Supplerende klassifikation (cpv): 71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 71320000 Ingeniørmæssig projektering, 71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelFornyelse af omformerstationer på S-banen - Pakke 1 - Teknisk rådgivning
BeskrivelseArbejdet omfatter i hovedtræk levering af teknisk rådgivning vedrørende totaludskiftning af el-udrustning i 4 omformerstationer beliggende i henholdsvis Hillerød, Vallensbæk, Klampenborg og Stengård
Intern IDNFKS0230, 0231, 0232 og 0233
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71311230 Ingeniørarbejder i forbindelse med jernbaner
Supplerende klassifikation (cpv): 71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 71320000 Ingeniørmæssig projektering, 71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.7.
Strategiske udbud
Grønne udbudskriterierIngen kriterier for grønne offentlige udbud
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBanedanmark
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBanedanmark
Organisation, der underskriver kontraktenBanedanmark
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse16 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnSYSTRA Danmark A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorFornyelse af omformerstationer på S-banen - Pakke 1
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet16 000 000,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Produktets eller tjenesteydelsens oprindelseslandDanmark
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenFornyelse af omformerstationer på S-banen - Pakke 1
TitelFornyelse af omformerstationer på S-banen - Pakke 1 -Teknisk rådgivning
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud19/05/2025
Dato for indgåelse af kontrakten22/05/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenBanedanmark
6.1.3.
Ikke-vindende tilbudsgivere
Ikke-vindende tilbudsgivere
Officielt navnAFRY Denmark A/S
Ikke-vindende tilbudsgivere
Officielt navnArtelia A/S
Ikke-vindende tilbudsgivere
Officielt navnCOWI A/S
Ikke-vindende tilbudsgivere
Officielt navnNIRAS A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBanedanmark
Registreringsnummer18632276
AfdelingDanmark
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedJoel Mulongo Mwimbi
E-mailJMUM@BANE.dk
Telefon+45 82340000
Internetadressehttps://www.bane.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføres
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføres
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0004
Officielt navnAFRY Denmark A/S
Registreringsnummer13590885
ByHerlev
Postnummer2730
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Telefon+45 70104100
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
8.1.
ORG-0005
Officielt navnArtelia A/S
Registreringsnummer64045628
BySøborg
Postnummer2860
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Telefon+45 44 576000
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
8.1.
ORG-0006
Officielt navnCOWI A/S
Registreringsnummer44623528
ByLyngby
Postnummer2800
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Telefon+45 56402868
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
8.1.
ORG-0007
Officielt navnNIRAS A/S
Registreringsnummer73432219
ByAllerød
Postnummer3450
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailrlp@niras.dk
Telefon+45 5124 9054
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
8.1.
ORG-0008
Officielt navnSYSTRA Danmark A/S
Registreringsnummer26048494
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Telefon+45 5251 9000
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0009
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDe0eab0d5-1fde-44bf-8680-6f52e5ca0c93  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen20/06/2025 15:00:43 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)20/06/2025 15:00:43 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer410292-2025
EUT-S-nummer119/2025
Offentliggørelsesdato25/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer