1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Rudersdal Kommune
Køberens retlige status: Lokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
1.1.
Køber
Officielt navn: Hørsholm Kommune
Køberens retlige status: Lokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
1.1.
Køber
Officielt navn: Allerød Kommune
Køberens retlige status: Lokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Udbud af forbrændingsegnet affald for AHR-kommunerne
Beskrivelse: Dette udbud vedrører modtagelse og behandling af Kommunernes forbrændingsegnede affald i overensstemmelse med Kravspecifikationen, jf. bilag 1, for så vidt angår kravene til: Delaftale 1: Restaffald, som angår modtagelse og forbrænding af restaffald fra Ordregivers husstandsindsamling af rest- og madaffald Delaftale 2: Brændbart affald, som angår modtagelse og forbrænding af brændbart affald fra genbrugspladser
Identifikator for proceduren: e03d1463-70e6-4d43-8d62-60aeb4c10768
Tidligere bekendtgørelse: 9db8d1de-4b04-47a3-94f5-1b2f19eeea9c-01
Intern ID: 2024/21 Udbud af forbrændingsegnet affald for AHR-kommunerne
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Hovedpunkterne i proceduren: De tre kommuner Allerød, Hørsholm og Rudersdal har besluttet at udbyde deres samlede mængde forbrændingsegnede affald i dette fælles udbud. I forlængelse af udbuddet indgås én fælles kontrakt med den vindende tilbudsgiver på hver delaftale, hvor Rudersdal Kommune vil repræsentere kommunerne i det efterfølgende kontraktforhold. Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud i henhold til lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025 med senere ændringer (udbudsloven) og annonceres på www.ethics.dk. Udbudsbekendtgørelsen er afsendt den 7. marts 2025.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90513300 Affaldsforbrænding
Supplerende klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald, 90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordsjælland (DK013)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Yderligere oplysninger: Opdel/eller forklar: Ydelsen udbydes i to delaftaler: Delaftale 1: Restaffald, som angår modtagelse og forbrænding af restaffald fra Ordregivers husstandsindsamling af rest- og madaffald Delaftale 2: Brændbart affald, som angår modtagelse og forbrænding af brændbart affald fra genbrugspladser På baggrund af den gennemførte markedsdialog før udarbejdelsen af udbudsmaterialet er det Ordregivers vurdering, at ydelsen ikke på hensigtsmæssig måde kan opdeles yderligere. Det er herved også taget i betragtning, at der skal sikres god sammenhæng mellem de virksomheder, der forestår selve affaldsindsamlingen, og praktikken vedrørende aflevering og videre håndtering af affaldet. Med den anførte opdeling sikres efter Ordregivers vurdering endvidere en opdeling i passende delydelser, som kan sikre en god konkurrence om kontrakterne. Udelukkelse: Tilbudsgiver må ikke være omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a-136. Ordregiver har endvidere valgt at anvende de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-5, i udbuddet, som tilbudsgiver heller ikke må være omfattet af. Dokumentation: Efter udbudslovens § 152 skal Ordregiver kræve, at den tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten, skal sende dokumentation for de oplysninger, som er afgivet i ESPD, dvs. at der ikke er grundlag for udelukkelse efter udbudslovens §§ 134 a, 135 og 137 stk. 1, nr. 1-5, og for at krav til egnethed er opfyldt. På den baggrund skal den vindende tilbudsgiver senest ved kontraktindgåelsen have fremsendt en kopi af serviceattest fra Erhvervsstyrelsen, hvoraf det fremgår, at vindende tilbudsgiver ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i henhold til udbudslovens §§ 134 a, 135 og 137, stk. 1, nr. 1-2. Serviceattesten skal være udstedt tidligst 6 måneder inden tilbudsfristen. Vindende tilbudsgivere fra andre EU-medlemsstater kan aflevere en tilsvarende attest. Hvis den pågældende medlemsstat ikke udsteder en sådan attest, skal vindende tilbudsgiver aflevere dokumentation i henhold til udbudslovens §152. Konsortiedeltagere, underleverandører eller støttende enheder, der har udfyldt og fremsendt et ESPD, skal ligeledes fremsende en kopi af serviceattest fra Erhvervsstyrelsen eller tilsvarende dokumentation, jf. ovenfor, for at dokumentere, at de ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene. Tilbudsgivers referenceliste i ESPD’et vedrørende teknisk og faglig formåen udgør den endelige dokumentation for referencerne. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at rette henvendelse til referencernes kunde med henblik på at bekræfte oplysningerne heri, jf. afsnit 7.3 ovenfor. For god ordens skyld bemærkes, at Ordregiver i medfør af udbudslovens § 134 a skal udelukke en virksomhed fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis virksomhed er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Bygherre vil påse udelukkelsesgrundens fravær forud for tildelingsbeslutningen. Klagefrist: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Restaffald
Beskrivelse: Delaftale 1: Restaffald, som angår modtagelse og forbrænding af restaffald fra Ordregivers husstandsindsamling af rest- og madaffald
Intern ID: 1
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
Mængde: 56 000 ton
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordsjælland (DK013)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato: 01/07/2025
Varigheds slutdato: 30/06/2027
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser: 2
Yderligere oplysninger om fornyelser: Kontraktperioden løber fra 1. juli 2025 til 30. juni 2027 med mulighed for forlængelse op til 2 gange 12 måneder, således at Kontraktens samlede løbetid maksimalt kan blive 4 år.
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Yderligere oplysninger: Udelukkelse: Tilbudsgiver må ikke være omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a-136. Ordregiver har endvidere valgt at anvende de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-5, i udbuddet, som tilbudsgiver heller ikke må være omfattet af. Dokumentation: Efter udbudslovens § 152 skal Ordregiver kræve, at den tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten, skal sende dokumentation for de oplysninger, som er afgivet i ESPD, dvs. at der ikke er grundlag for udelukkelse efter udbudslovens §§ 134 a, 135 og 137 stk. 1, nr. 1-5, og for at krav til egnethed er opfyldt. På den baggrund skal den vindende tilbudsgiver senest ved kontraktindgåelsen have fremsendt en kopi af serviceattest fra Erhvervsstyrelsen, hvoraf det fremgår, at vindende tilbudsgiver ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i henhold til udbudslovens §§ 134 a, 135 og 137, stk. 1, nr. 1-2. Serviceattesten skal være udstedt tidligst 6 måneder inden tilbudsfristen. Vindende tilbudsgivere fra andre EU-medlemsstater kan aflevere en tilsvarende attest. Hvis den pågældende medlemsstat ikke udsteder en sådan attest, skal vindende tilbudsgiver aflevere dokumentation i henhold til udbudslovens §152. Konsortiedeltagere, underleverandører eller støttende enheder, der har udfyldt og fremsendt et ESPD, skal ligeledes fremsende en kopi af serviceattest fra Erhvervsstyrelsen eller tilsvarende dokumentation, jf. ovenfor, for at dokumentere, at de ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene. Tilbudsgivers referenceliste i ESPD’et vedrørende teknisk og faglig formåen udgør den endelige dokumentation for referencerne. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at rette henvendelse til referencernes kunde med henblik på at bekræfte oplysningerne heri, jf. afsnit 7.3 ovenfor. For god ordens skyld bemærkes, at Ordregiver i medfør af udbudslovens § 134 a skal udelukke en virksomhed fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis virksomhed er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Bygherre vil påse udelukkelsesgrundens fravær forud for tildelingsbeslutningen. Klagefrist: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Omkostninger
Navn: Omkostninger
Beskrivelse: Ved tilbudsevalueringen vil der blive beregnet en evalueringspris bestående af den estimerede årlige kontraktsum i Tilbudslisten (Bilag 2) tillagt et transporttillæg jf. pkt. 9. Der beregnes en evalueringspris pr. delaftale (1 og 2). Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, som har den laveste evalueringspris for den enkelte delaftale. Transporttillæg for delaftale 1 Ordregiver råder ikke over nogen omlasteplads og har heller ikke mulighed for at etablere en sådan i kontraktperioden for delaftale 1. Tilbudsgiver har i stedet i sit tilbud mulighed for at tilbyde brug af et Modtageanlæg, som Ordregiver i givet fald vil anvende. Transporttillægget for restaffald fra husstandsindsamlingen beregnes med udgangspunkt i det befolkningsvægtede centrum af de tre kommuner: Marianelundsvej 11, 3460 Birkerød, og for kørsel med komprimatorbil til tilbudsgivers Modtageanlæg som oplyst i Bilag 3. Øvrige forudsætninger for beregningen af transporttillægget fremgår af Bilag 2 for delaftale 1.
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om lov om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer) gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Rudersdal Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: Rudersdal Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten: Allerød Kommune, Hørsholm Kommune, Rudersdal Kommune
Organisation, der udfører betalingen: Allerød Kommune, Hørsholm Kommune, Rudersdal Kommune
Organisation, der underskriver kontrakten: Rudersdal Kommune
TED eSender: Mercell Holding ASA
5.1.
Delkontrakt: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Brændbart affald
Beskrivelse: Delaftale 2: Brændbart affald, som angår modtagelse og forbrænding af brændbart affald fra genbrugspladser
Intern ID: Delaftale 2: Brændbart affald
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
Mængde: 22 800 ton
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordsjælland (DK013)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato: 01/07/2025
Varigheds slutdato: 30/06/2027
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser: 2
Yderligere oplysninger om fornyelser: Kontraktperioden løber fra 1. juli 2025 til 30. juni 2027 med mulighed for forlængelse op til 2 gange 12 måneder, således at Kontraktens samlede løbetid maksimalt kan blive 4 år.
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Yderligere oplysninger: Udelukkelse: Tilbudsgiver må ikke være omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a-136. Ordregiver har endvidere valgt at anvende de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-5, i udbuddet, som tilbudsgiver heller ikke må være omfattet af. Dokumentation: Efter udbudslovens § 152 skal Ordregiver kræve, at den tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten, skal sende dokumentation for de oplysninger, som er afgivet i ESPD, dvs. at der ikke er grundlag for udelukkelse efter udbudslovens §§ 134 a, 135 og 137 stk. 1, nr. 1-5, og for at krav til egnethed er opfyldt. På den baggrund skal den vindende tilbudsgiver senest ved kontraktindgåelsen have fremsendt en kopi af serviceattest fra Erhvervsstyrelsen, hvoraf det fremgår, at vindende tilbudsgiver ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i henhold til udbudslovens §§ 134 a, 135 og 137, stk. 1, nr. 1-2. Serviceattesten skal være udstedt tidligst 6 måneder inden tilbudsfristen. Vindende tilbudsgivere fra andre EU-medlemsstater kan aflevere en tilsvarende attest. Hvis den pågældende medlemsstat ikke udsteder en sådan attest, skal vindende tilbudsgiver aflevere dokumentation i henhold til udbudslovens §152. Konsortiedeltagere, underleverandører eller støttende enheder, der har udfyldt og fremsendt et ESPD, skal ligeledes fremsende en kopi af serviceattest fra Erhvervsstyrelsen eller tilsvarende dokumentation, jf. ovenfor, for at dokumentere, at de ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene. Tilbudsgivers referenceliste i ESPD’et vedrørende teknisk og faglig formåen udgør den endelige dokumentation for referencerne. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at rette henvendelse til referencernes kunde med henblik på at bekræfte oplysningerne heri, jf. afsnit 7.3 ovenfor. For god ordens skyld bemærkes, at Ordregiver i medfør af udbudslovens § 134 a skal udelukke en virksomhed fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis virksomhed er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Bygherre vil påse udelukkelsesgrundens fravær forud for tildelingsbeslutningen. Klagefrist: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Omkostninger
Navn: Omkostninger
Beskrivelse: Ved tilbudsevalueringen vil der blive beregnet en evalueringspris bestående af den estimerede årlige kontraktsum i Tilbudslisten (Bilag 2) tillagt et transporttillæg jf. pkt. 9. Der beregnes en evalueringspris pr. delaftale (1 og 2). Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, som har den laveste evalueringspris for den enkelte delaftale. Transporttillæg for delaftale 2 Brændbart affald fra genbrugspladser indsamles i containere på pladserne og transporteres i hele læs til tilbudsgivers Modtageanlæg. Transporttillægget beregnes med udgangspunkt i genbrugspladsernes adresser og for kørsel med lastbil til tilbudsgivers Modtageanlæg som oplyst i Bilag 3. Adresserne på de 4 genbrugspladser samt øvrige forudsætninger for be-regningen af transporttillægget fremgår af Bilag 2 for delaftale 2.
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om lov om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer) gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten: Allerød Kommune, Hørsholm Kommune, Rudersdal Kommune
Organisation, der udfører betalingen: Allerød Kommune, Hørsholm Kommune, Rudersdal Kommune
Organisation, der underskriver kontrakten: Rudersdal Kommune
TED eSender: Mercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 17 822 441,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: ARGO Affaldsenergi A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: ARGO_1
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 13 198 568,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnet: nej
Tilbuddet er et alternativt tilbud: nej
Underentreprise: Nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Delaftale 1: Restaffald
Titel: Delaftale 1: Restaffald
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 02/05/2025
Dato for indgåelse af kontrakten: 16/05/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Rudersdal Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 2
Type modtagne indgivelser: Tilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
Udvalg af tilbud:
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi: 13 198 568,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi: 34 719 016,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0002
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: ARGO Affaldsenergi A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: ARGO_2
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0002
Værdien af tilbuddet: 4 623 873,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnet: nej
Tilbuddet er et alternativt tilbud: nej
Underentreprise: Nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: 2
Titel: Delaftale 2: Brændbart affald
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 02/05/2025
Dato for indgåelse af kontrakten: 16/05/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Rudersdal Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 2
Type modtagne indgivelser: Tilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
Udvalg af tilbud:
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi: 4 623 873,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi: 13 630 392,00 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Rudersdal Kommune
Registreringsnummer: 29188378
Postadresse: Øverødvej 2
By: Holte
Postnummer: 2840
Landsdel (NUTS): Nordsjælland (DK013)
Land: Danmark
Enhed: Ilonka Domela
Telefon: 72682429
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Enhed: Klagenævnet for Udbud
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Hørsholm Kommune
Registreringsnummer: 70960516
Postadresse: Slotsmarken 13
By: Hørsholm
Postnummer: 2970
Landsdel (NUTS): Nordsjælland (DK013)
Land: Danmark
Telefon: 48490000
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Allerød Kommune
Registreringsnummer: 60183112
By: Allerød
Postnummer: 3450
Landsdel (NUTS): Nordsjælland (DK013)
Land: Danmark
Telefon: 48100100
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0006
Officielt navn: ARGO Affaldsenergi A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Mikrovirksomhed, lille eller mellemstor virksomhed
Organisationen er en fysisk person
Registreringsnummer: 45275922
Postadresse: Håndværkervej 70b
By: Roskilde
Postnummer: 4000
Landsdel (NUTS): Østsjælland (DK021)
Land: Danmark
Telefon: 46347500
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001, LOT-0002
8.1.
ORG-0007
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 9b3ff368-ded9-4c81-8477-53160286b3d6 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 26/06/2025 08:15:37 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 26/06/2025 08:37:03 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 417271-2025
EUT-S-nummer: 121/2025
Offentliggørelsesdato: 27/06/2025