« Tilbage til oversigten over alle licitationer


121/2025
418120-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Begrænset udbud med prækvalifikation
OJ S 121/2025 27/06/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bygge og anlæg - Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnDOMI BOLIG
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelBegrænset udbud med prækvalifikation
BeskrivelseNærværende udbudsbetingelser gælder for udbud af totalentreprise vedrørende opførelse af 48 almene boliger i Solbjerg for Boligforeningen DOMI Bolig. Den nye afdeling 59 i Solbjerg, omfatter opførelsen af 24 rækkehuse i 2 plan, og 24 etageboliger i 3 etagers blokke. Alle 48 boliger opføres som familieboliger. Bebyggelsen opføres med forskydninger i facadelinjen. Bebyggelsen opføres i den nordvestlige del af Solbjerg på Solbjerg Hedevej 25 på matrikel nr. 8as del 1. Den store grund er ved at blive udstykket i 2 udstykninger, hvoraf arealet til det udbudte projekt udgør ca. 8.170 m2. Udstykningen forventes gennemført i år 2025. Belægninger, stier, parkeringspladser, beplantning og belysning mv. indgår i totalentreprisen. Boligarealet for de almene boliger udgør 4.365 m2 (støtte berettiget). Boligerne afleveres jf. hovedtidsplanen. Sanktionsgivende datoer fremgår af hovedtidsplanen. Der henvises til Projektdokumenterne i udbudsmaterialet for det samlede indhold i opgaven. Totalentreprisen indeholder projektering af projektforslag, myndighedsprojekt og udførelsesprojekt. Totalentreprenøren er ansvarlig for myndighedsandragende, projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse og arbejdsmiljøkoordinering (P+B) m.m. Udbuddet af totalentreprisekontrakten gennemføres, som et begrænset udbud med targetpris efter en forudgående prækvalifikationsrunde i overensstemmelse med § 58-60 i udbudsloven. Der vil blive prækvalificeret 5 tilbudgivere. Totalentreprisen udbydes med tildelingskriterie som ”det økonomisk mest fordelagtige tilbud”.
Identifikator for proceduren879b9ed8-feac-4702-9376-d7d474894e71
Intern IDDOMI BOLIG, afd. 59 Skovkvarteret, Totalentreprise – 48 almene boliger
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Supplerende kontrakttypeTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseSolbjerg Hedevej 25  
BySolbjerg
Postnummer8355
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Yderligere oplysningerMatriklen
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms63 336 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseUdbudsdokument
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelBegrænset udbud med prækvalifikation
BeskrivelseNærværende udbudsbetingelser gælder for udbud af totalentreprise vedrørende opførelse af 48 almene boliger i Solbjerg for Boligforeningen DOMI Bolig. Den nye afdeling 59 i Solbjerg, omfatter opførelsen af 24 rækkehuse i 2 plan, og 24 etageboliger i 3 etagers blokke. Alle 48 boliger opføres som familieboliger. Bebyggelsen opføres med forskydninger i facadelinjen. Bebyggelsen opføres i den nordvestlige del af Solbjerg på Solbjerg Hedevej 25 på matrikel nr. 8as del 1. Den store grund er ved at blive udstykket i 2 udstykninger, hvoraf arealet til det udbudte projekt udgør ca. 8.170 m2. Udstykningen forventes gennemført i år 2025. Belægninger, stier, parkeringspladser, beplantning og belysning mv. indgår i totalentreprisen. Boligarealet for de almene boliger udgør 4.365 m2 (støtte berettiget). Boligerne afleveres jf. hovedtidsplanen. Sanktionsgivende datoer fremgår af hovedtidsplanen. Der henvises til Projektdokumenterne i udbudsmaterialet for det samlede indhold i opgaven. Totalentreprisen indeholder projektering af projektforslag, myndighedsprojekt og udførelsesprojekt. Totalentreprenøren er ansvarlig for myndighedsandragende, projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse og arbejdsmiljøkoordinering (P+B) m.m. Udbuddet af totalentreprisekontrakten gennemføres, som et begrænset udbud med targetpris efter en forudgående prækvalifikationsrunde i overensstemmelse med § 58-60 i udbudsloven. Der vil blive prækvalificeret 5 tilbudgivere. Totalentreprisen udbydes med tildelingskriterie som ”det økonomisk mest fordelagtige tilbud”.
Intern IDDOMI BOLIG, afd. 59 Skovkvarteret, Totalentreprise – 48 almene boliger
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseSolbjerg Hedevej 25 8355 
BySolbjerg
Postnummer8355
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato20/01/2026
Varigheds slutdato01/12/2027
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierUdbudsdokument
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseTildeling foregår på grundlag af ”det økonomisk mest fordelagtige tilbud” vurderet på grundlag af efterfølgende tildelingskriterier. Tildelingskriterie 1; Pris 30%. Tildelingskriterie 2; Arkitektur og funktion 40%. Tildelingskriterie 3; Kvalitet 30%.
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Sprog, som udbudsdokumenterne er officielt tilgængelige pådansk
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse22/08/2025 12:00:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingnej
Der vil blive anvendt elektronisk betalingnej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Klage over prækvalifikation skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage efter, at ordregiver har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 7, stk. 1, i Lov for Klagenævnet for Udbud. Klage over tildeling skal ske senest 45 dage efter tildelingens annoncering i TED. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har foretaget underretning. Ovenstående gælder også for sagsanlæg ved domstolene om, at de regler, der er nævnt i Lov om Klagenævnet for Udbud er overtrådt, og sagsøgeren ikke forinden har indgivet klage til Klagenævnet for Udbud herom. Klager skal skriftligt informere den ordregivende myndighed om indgivet klage senest samtidig med, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud. Klagen skal angive, om den er indgivet i standstillperioden. Hvis klagen ikke indgives i standstillperioden, skal det angives, om der er anmodet om opsættende virkning. Klage skal vedlægges et klagegebyr på DKK 20.000. Vejledning om klage til Klagenævnet for Udbud findes på Klagenævnet for udbuds hjemmeside, jf. Udbudsbekendtgørelsen afsnit Vl.4.1) Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenDOMI BOLIG
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnDOMI BOLIG
Registreringsnummer35432027
AfdelingProjektafdelingen
PostadresseTornøegade 12
ByOdder
Postnummer8300
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedDOMI BOLIG
Telefon004570279797
Internetadressewww.domibolig.dk
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)www.byggeprojekt.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
AfdelingNævnenes Hus
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedNævnenes Hus
Telefon+45 72 40 56 00
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Internetadressewww.kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID7dbc43f8-ee37-4629-b202-ce42659e3f3c  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen26/06/2025 09:55:10 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer418120-2025
EUT-S-nummer121/2025
Offentliggørelsesdato27/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer