« Tilbage til oversigten over alle licitationer


122/2025
420172-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Vesterbro Torv
OJ S 122/2025 30/06/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnAarhus Kommune, Teknik og Miljø
E-mailvhp@aarhus.dk
Køberens retlige statusRegional myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelVesterbro Torv
BeskrivelseUdbuddet omfatter hovedentreprise Vesterbro Torv. Der henvises i øvrigt til det samlende udbudsmateriale for en nærmere beskrivelse af det udbudte.
Identifikator for proceduren097493cd-87b1-4dbe-b3de-65a424d69693
Tidligere bekendtgørelse235383-2025
Intern ID441393
UdbudsprocedureOffentligt udbud
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45233162 Anlægsarbejde: cykelstier, 45233161 Anlægsarbejde: fortove, 45232454 Anlægsarbejde: regnvandsbassiner, 45221111 Anlægsarbejde: veje
2.1.2.
Udførelsessted
ByAarhus
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms38 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerEntreprenøren er ansvarlig for at efterleve de krav og beskrivelser om Corporate Social Responsibility (CSR), som er indeholdt i CSR-Aftalebilaget. CSR-bilaget indeholder bl.a. klausul om arbejdsvilkår og uddannelsesklausul. Som dokumentation for, at virksomheden og dennes evt. underleverandører-/entreprenører og støttende enheder ikke er omfattet af forordning 2022/576, indhentes underskrevet tro og loveerklæring vedr. russisk etablering og ejerskab, udbudsbilag X. Med hensyn til dokumentation for økonomisk og finansiel formåen skal følgende fremlægges som endelig dokumentation, når Aarhus Kommune anmoder herom: Tilbudsgivers årsrapporter eller uddrag heraf, for de seneste 3 disponible regnskabsår, hvis offentliggørelse af årsrapporter er lovpligtigt i det land, hvor tilbudsgiver er etableret. Tilbudsgiver kan godtgøre sin økonomiske og finansielle formåen ved ethvert andet dokument, som Aarhus Kommune vurderer passende, hvis tilbudsgiver af en gyldig grund ikke er i stand til at fremlægge de dokumenter, som Aarhus Kommune forlanger. Referencelisten fra ESPD’et betragtes som endelig dokumentation. Der vil således ikke blive indhentet yderligere dokumentation for referencerne fra den tilbudsgiver, som Aarhus Kommuner forventer at indgå aftale med. Aarhus Kommune forbeholder sig ret til at kontakte de oplyste referencer. Kravene til dokumentation for pålidelighed af de oplysninger, der er afgivet i ESPD gælder også konsortiedeltagere og enheder, hvis formåen tilbudsgiver baserer sig på.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelVesterbro Torv
BeskrivelseUdbuddet omfatter hovedentreprise Vesterbro Torv. Der henvises i øvrigt til det samlende udbudsmateriale for en nærmere beskrivelse af det udbudte.
Intern ID441393
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45233162 Anlægsarbejde: cykelstier, 45233161 Anlægsarbejde: fortove, 45232454 Anlægsarbejde: regnvandsbassiner, 45221111 Anlægsarbejde: veje
5.1.2.
Udførelsessted
ByAarhus
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato30/05/2025
Varighed2 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser0
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms38 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseKontrakten vil blive tildelt den tilbudsgiver, der afgiver det for Aarhus Kommune økonomisk mest fordelagtige tilbud ud fra kriteriet Pris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Angår klagen overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, regnes klagefristen på 45 kalenderdage fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelings beslutningen. Klager over indgåelse af en rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenAarhus Kommune, Teknik og Miljø
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderComdia ApS
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse49 242 531,17 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnDANJORD A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator89246
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet49 242 531,17 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten89246
TitelVesterbro Torv / DANJORD A/S
Dato for indgåelse af kontrakten25/06/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnAarhus Kommune, Teknik og Miljø
Registreringsnummer55133018
PostadresseKaren Blixens Boulevard 7
ByBrabrand
Postnummer8220
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedVibeke Hedelund Pedersen
E-mailvhp@aarhus.dk
Telefon+45 89402000
Internetadressehttps://www.aarhus.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-1000
Officielt navnComdia ApS
Registreringsnummer33501404
PostadresseLindvedvej 73
ByOdense S
Postnummer5260
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
Telefon+45 7199 3672
Internetadressehttps://www.comdia.com/
Denne organisations roller
TED eSender
8.1.
ORG-1001
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 7240 5600
Internetadressehttp://www.klfu.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-1002
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 4171 5000
Internetadressehttps://www.kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-1003
Officielt navnDANJORD A/S
Registreringsnummer77252614
PostadresseViengevej 8
ByRisskov
Postnummer8240
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon86212655
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDa26f75b1-52dc-4ba0-afd2-fc488f046cf0  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen27/06/2025 08:51:52 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer420172-2025
EUT-S-nummer122/2025
Offentliggørelsesdato30/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer