« Tilbage til oversigten over alle licitationer


125/2025
431626-2025 - Resultater
Danmark – Snerydning – Vintervedligeholdelse Allerød Kommune 2025
OJ S 125/2025 03/07/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnAllerød Kommune
E-mailcnkl@alleroed.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelVintervedligeholdelse Allerød Kommune 2025
BeskrivelseAllerød Kommune udbyder i 2025 kontrakt om vintervedligeholdelse for årene 2025-2031.Aftalen omfatter 4 delaftaler og dækker både glatførebekæmpelse, snerydning og kombination af de to på Kommunens veje,stier og offentlige arealer.Aftalen er som udgangspunkt 4-årig og indeholder mulighed for forlængelse i et eller to år.
Identifikator for procedurenfac360c3-6337-4d92-807f-475c09fb9eb4
Tidligere bekendtgørelse264857-2025
Intern ID255310211
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenAllerød Kommune udbyder i 2025 kontrakt om vintervedligeholdelse for årene 2025-2031.Aftalen omfatter 4 delaftaler og dækker både glatførebekæmpelse, snerydning og kombination af de to på Kommunens veje,stier og offentlige arealer.Aftalen er som udgangspunkt 4-årig og indeholder mulighed for forlængelse i et eller to år.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90620000 Snerydning
Supplerende klassifikation (cpv): 90630000 Isrydning
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms10 200 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Yderligere oplysningerUnder statistisk information har jeg angivet lavest antagelige tilbud for delaftale 1.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelVintervedligeholdelse Allerød Kommune 2025
BeskrivelseAllerød Kommune udbyder i 2025 kontrakt om vintervedligeholdelse for årene 2025-2031.Aftalen omfatter 4 delaftaler og dækker både glatførebekæmpelse, snerydning og kombination af de to på Kommunens veje,stier og offentlige arealer.Aftalen er som udgangspunkt 4-årig og indeholder mulighed for forlængelse i et eller to år.
Intern ID255310211
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90620000 Snerydning
Supplerende klassifikation (cpv): 90630000 Isrydning
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato15/11/2025
Varigheds slutdato15/03/2029
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserEnten 1 * 2 år, 1 * 1 år eller 2 * 1 år
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms10 200 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
Yderligere oplysningerUnder statistisk information har jeg angivet lavest antagelige tilbud for delaftale 1.
5.1.7.
Strategiske udbud
Grønne udbudskriterierIngen kriterier for grønne offentlige udbud
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnLaveste pris
BeskrivelseKommunen vil tildele kontrakten til den tilbudsgiver, der har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, hvilket identificeres på grundlag af ”Pris”. Kommunen vil vurdere tilbuddene ud fra den samlede evalueringstekniske pris på grundlag af de af tilbudsgiver anførte priser i tilbudslisten (Bilag 2). Tilbuddet med den billigste pris er det økonomisk mest fordelagtige tilbud.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenAllerød Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineAllerød Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenAllerød Kommune
Organisation, der udfører betalingenAllerød Kommune
Organisation, der underskriver kontraktenAllerød Kommune
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse12 500 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnThomas Clausen Storkedal
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorDelaftale 2
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddetikke offentliggjort
Begrundelse for senere offentliggørelseEn økonomisk aktørs forretningsmæssige interesser
Dato for senere offentliggørelse01/04/2031
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenDelaftale 2 - Kontrakt
TitelKontrakt om Vintervedligeholdelse i Allerød Kommune - Delaftale 2
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud27/05/2025
Dato for indgåelse af kontrakten26/06/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenAllerød Kommune
Vinder
Officielt navnThomas Clausen Storkedal
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorDelaftale 3
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddetikke offentliggjort
Begrundelse for senere offentliggørelseEn økonomisk aktørs forretningsmæssige interesser
Dato for senere offentliggørelse01/04/2031
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenDelaftale 3 - Kontrakt
TitelAllerød Kommune Kontrakt om Vintervedligeholdelse - Delaftale 3
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud27/05/2025
Dato for indgåelse af kontrakten26/06/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenAllerød Kommune
Vinder
Officielt navnFMT A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorDelaftale 1
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddetikke offentliggjort
Begrundelse for senere offentliggørelseEn økonomisk aktørs forretningsmæssige interesser
Dato for senere offentliggørelse01/04/2031
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenDelaftale 1 - Kontrakt
TitelKontrakt om Vintervedligeholdelse i Allerød Kommune - Delaftale 1
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud27/05/2025
Dato for indgåelse af kontrakten26/06/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenAllerød Kommune
Vinder
Officielt navnGrøn Vækst A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorDelaftale 5
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddetikke offentliggjort
Begrundelse for senere offentliggørelseEn økonomisk aktørs forretningsmæssige interesser
Dato for senere offentliggørelse01/04/2031
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenDelaftale 5 - Kontrakt
TitelKontrakt om Vintervedligeholdelse i Allerød Kommune - Delaftale 5
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud27/05/2025
Dato for indgåelse af kontrakten26/06/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenAllerød Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdiikke offentliggjort 
Begrundelse for senere offentliggørelseEn økonomisk aktørs forretningsmæssige interesser
Dato for senere offentliggørelse01/04/2031
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdiikke offentliggjort 
Begrundelse for senere offentliggørelseEn økonomisk aktørs forretningsmæssige interesser
Dato for senere offentliggørelse01/04/2031
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnAllerød Kommune
Registreringsnummer60183112
PostadresseBjarkesvej 2
ByAllerød
Postnummer3450
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
EnhedChristian Philip Jørgensen
E-mailcnkl@alleroed.dk
Telefon+45 48100100
Fax+45 48140208
Internetadressehttp://www.alleroedkommune.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnFMT A/S
Organisationen er en fysisk person
Registreringsnummer19318672
ByHillerød
Postnummer3400
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
EnhedNiels Greve
E-mailnsg@fmtas.dk
Telefon25287010
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnThomas Clausen Storkedal
Registreringsnummer16548537
ByLynge
Postnummer3540
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
EnhedJørgen Clausen
Telefon48 18 85 58
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0006
Officielt navnGrøn Vækst A/S
Registreringsnummer33598653
ByRoskilde
Postnummer4000
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
EnhedRune Holm
Telefon42 12 67 03
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0007
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDd66ca2e8-9027-4673-981c-9bc603ff8a99  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen02/07/2025 10:38:21 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)02/07/2025 10:48:07 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer431626-2025
EUT-S-nummer125/2025
Offentliggørelsesdato03/07/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer