See the notice on TED website
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Frederiksberg Kommune
Køberens retlige status: Lokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Totalrådgiverkontrakt vedrørende nybyggeri af Kultur- og Musikskole på Konservatoriegrunden
Beskrivelse: Der har gennem en længere periode været drøftet forskellige aspekter omkring udviklingen af den såkaldte Konservatoriegrund beliggende Jakob Dannefærds Vej 15, 1973 Frederiksberg C, Matrikel nr. 19bg, Frederiksberg. Det er bl.a. Frederiksberg Kommunes ambitionen, at der skal etableres en kultur- og musikskole (KuMu) på grunden. Frederiksberg Kommune har derfor afholdt en projektkonkurrence om projekteringen af en ny kultur- og musikskole på grunden, som Cobe A/S vandt i 2022. Det har været nødvendigt at udvide opgavens omfang på grund af ændrede forudsætninger i forhold til forholdene på tidspunktet for afholdelsen af projektkonkurrencen. Frederiksberg Kommune og Cobe A/S indgår derfor en totalrådgiverkontrakt , som blev udbudt ved den afholdte projektkonkurrence, dog med den ændring, at projekteringsniveauet hæves fra et projektforslag til et udbudsprojekt med Cobe A/S som totalrådgiver.
Identifikator for proceduren: 3a32dcca-5dbc-461e-9e68-6608a44ee5bf
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
Supplerende klassifikation (cpv): 71320000 Ingeniørmæssig projektering, 71220000 Arkitektprojektering, 71210000 Arkitektrådgivning, 71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Jakob Dannefærds Vej 15
By: Ferderiksberg C
Postnummer: 1973
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
Udbuddet er omfattet af udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer), som implementerer udbudsdirektivet (direktiv 2014/24/EU). -
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Totalrådgiverkontrakt vedrørende nybyggeri af Kultur- og Musikskole på Konservatoriegrunden
Beskrivelse: Der henvises til beskrivelsen i afsnit 2.1 i denne bekendtgørelse.
Intern ID: Totalrådgiverkontrakt vedrørende nybyggeri af Kultur- og Musikskole på Konservatoriegrunden (LOT-0001)
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
Supplerende klassifikation (cpv): 71320000 Ingeniørmæssig projektering, 71220000 Arkitektprojektering, 71210000 Arkitektrådgivning, 71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Jakob Dannefærds Vej 15
By: Frederiksberg
Postnummer: 1973
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): nej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Frederiksberg Kommune følger proceduren i § 4 i klagenævnsloven (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer). Totalrådgiverkontrakten vil således ikke blive indgået før udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor denne bekendtgørelse er offentliggjort, jf. klagenævnslovens § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde hvor ordregiver forud for kontraktindgåelse har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, hvoraf det fremgår, at ordregiver agter at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, og denne bekendtgørelse indeholder en begrundelse for ordregivers beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, og når kontrakten ikke er indgået inden udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort, skal klage i forbindelse med ordregivers beslutning om, at ordregiver har til hensigt at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har offentliggjort en bekendtgørelse om, at ordregiver har indgået en kontrakt, jf. lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer) § 7, stk. 3 (loven kan hentes på www.retsinformation.dk). Klagen skal vedlægges et klagegebyr på 20.000 DKK.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Frederiksberg Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: Frederiksberg Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontrakten: Frederiksberg Kommune
6. Resultater
Direkte tildeling:
Begrundelse for direkte tildeling: Behov for supplerende bygge- og anlægsarbejder eller tjenesteydelser fra den oprindelige kontrahent
Anden begrundelse: For en beskrivelse af baggrunden for denne bekendtgørelse henvises endvidere til afsnit 2.1 i denne bekendtgørelse. Frederiksberg Kommunes tildeling af en totalrådgiverkontrakt i forbindelse med opførelsen af en ny kultur- og musikskole på Konservatoriegrunden er udbudspligtig efter Udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). For at afløfte udbudspligten har Frederiksberg Kommune afholdt en projektkonkurrence, som Cobe A/S vandt i 2022. Det har været nødvendigt at udvide opgavens omfang på grund af ændrede forudsætninger i forhold til forholdene på tidspunktet for afholdelsen af projektkonkurrencen, herunder er entrepriseformen ændret fra totalentreprise til hovedentreprise. Der endvidere gået lang tid fra gennemførelsen af projektkonkurrencen i 2022 til indgåelsen af totalrådgiverkontrakten. Frederiksberg Kommune og Cobe A/S indgår derfor en totalrådgiverkontrakt , som blev udbudt ved den afholdte projektkonkurrence, dog med den ændring, at projekteringsniveauet hæves fra et projektforslag til et udbudsprojekt med Cobe A/S som totalrådgiver. Ændringen indebærer, at entrepriseformen ændres samt projektets omfang og indhold ændres, men Cobe A/S skal fortsat levere teknisk rådgivning og bistand som totalrådgivning vedrørende opførelsen af en ny kultur- og musikskole. Førnævnte ændring af totalrådgiverkontrakten er således en ændring i det oprindelige udbudsmateriale fra projektkonkurrencen, men det er ikke en ændring af et grundlæggende element i det oprindelige udbudsmateriale. Ændringen indebærer derfor ikke, at der skal gennemføres et nyt udbud af totalrådgivningen i forbindelse med opførelsen af en ny kultur- og musikskole på Konservatoriegrunden. Som følge af ændringernes omfang, har Frederiksberg Kommune dog for god ordens skyld indrykket denne bekendtgørelse om frivillig forudgående gennemsigtighed (profylaksebekendtgørelse).
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Cobe A/S
Vinderens underentreprenører:
Officielt navn: Norconsult Danmark A/S, Gade&Mortensen Akustik A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: TEN-0001
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Underentreprise: Ja
Underentrepriseværdien er kendt: nej
Underentrepriseprocentdelen er kendt: nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Totalrådgiverkontrakt vedrørende nybyggeri af Kultur- og Musikskole på Konservatoriegrunden (LOT-0001)
Titel: Totalrådgiverkontrakt vedrørende nybyggeri af Kultur- og Musikskole på Konservatoriegrunden
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 10/06/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Frederiksberg Kommune
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Frederiksberg Kommune
Registreringsnummer: 11259979
Afdeling: By, Byggeri og Ejendomme
By: Smallegade 1
Postnummer: 2000
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Enhed: Jesper Østergaard Sandersen
Telefon: +45 28984008
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Cobe A/S
Registreringsnummer: 30914678
Postadresse: Orientkaj 4, st.
By: København
Postnummer: 2150
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 3254 4300
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Norconsult Danmark A/S
Registreringsnummer: 77355413
Postadresse: Herlev Ringvej 15, 10. sal
By: Herlev
Postnummer: 2730
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 44 88 20 00
Denne organisations roller:
Underleverandør
8.1.
ORG-0006
Officielt navn: Gade&Mortensen Akustik A/S
Registreringsnummer: 30500423
Postadresse: Hans Edvard Teglers Vej 5, 2. sal
By: Charlottenlund
Postnummer: 2920
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Telefon: +45 39 48 48 48
Denne organisations roller:
Underleverandør
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: 0251472f-8ead-49d7-983d-15b6696f5eaa - 01
Formulartype: Forudgående underretning om direkte tildeling
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bekendtgørelsesundertype: 25
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 02/07/2025 13:35:44 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 433346-2025
EUT-S-nummer: 126/2025
Offentliggørelsesdato: 04/07/2025