« Tilbage til oversigten over alle licitationer


127/2025
438668-2025 - Resultater
Danmark – Bortskaffelse og behandling af affald – Call for tenders for transport and treatment of flue gas residues from MEC-BioHeat&Power A/S
OJ S 127/2025 07/07/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnDansk RestproduktHåndtering Amba
E-mailERC@DRH-amba.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelCall for tenders for transport and treatment of flue gas residues from MEC-BioHeat&Power A/S
BeskrivelseDRH calls for tenders for transport and treatment of flue gas cleaning residues from MEC-BioHeat&Power A/S. With this call for tenders DRH intend to contract transport and treatment of 3100 t/Y of flyash and 300 t/Y of filtercake. For further information please refer to the tender documents.
Identifikator for proceduren8161647b-2e1a-4fd2-aa7e-4e6f093647a0
Tidligere bekendtgørelse54108-2025
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelTransport and handling of flyash from MEC-BioHeat&Power A/S
BeskrivelseDRH calls for tenders for transport and treatment of flue gas cleaning residues from MEC-BioHeat&Power A/S. With this call for tenders DRH intend to contract transport and treatment of 3100 t/Y of flyash and 300 t/Y of filtercake. For further information, please refer to the tender documents. DRH has now entered into an agreement concerning the Fly Ash.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseThe total monetary value per year in DKK of the service will be used as the evaluation criteria. For further information, please refer to the tender documents.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Pursuant to act 7 in the Danish Act on the Complaints Board for Public Procurement, etc. (lov om Klagenævnet for Udbud m.v.) (the Act is available (in Danish) at www.retsinformation.dk), the following deadlines apply to the lodging of complaints: Complaints for not having been selected must be submitted to the Danish Complaints Board for Public Procurement before the expiry of 20 calendar days, see section 7 (1) of the Act, from the day after submission of notification to the candidates concerned of the identity of the successful tenderer where the notification is accompanied by an explanation of the grounds for the decision in accordance with section 2(1), para (1) of the Act. In other situations, complaints of award procedures, see section 7(2) of the Act, must be lodged with the Danish Complaints Board for Public Procurement before the expiry of: - 45 calendar days after the contracting entity has published a notice in the Official Journal of the European Union that the contracting entity has entered into a contract. The deadline is calculated from the day after the day when the notice was published. Not later than at the time of lodging a complaint with the Danish Complaints Board for Public Procurement, the complainant must notify the contracting entity in writing that a complaint has been lodged with the Danish Complaints Board for Public Procurement and whether the appeal was lodged during the standstill period, see section 6(4) of the Act. In cases where the complaint was not lodged within the standstill period, the complainant must furthermore indicate whether a suspensory effect of the complaint has been requested, see clause 12(1) of the Act. The e-mail address of the Complaints Board for Public Procurement is set out in section 8.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse2 378 000,00 EUR
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnNOAH Solutions A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorTender for treatment, reuse and transport of Fly Ash from MEC-BHP from NOAH
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet2 378 000,00 EUR
UnderentrepriseJa
Underentrepriseværdien er kendtnej
Underentrepriseprocentdelen er kendtnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenAgreement for treatment, reuse and transport of Fly Ash from MEC-BHP
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud22/04/2025
Dato for indgåelse af kontrakten01/07/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnDansk RestproduktHåndtering Amba
Registreringsnummer17642936
PostadresseKærvej 39
ByOdense
Postnummer5220
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
EnhedDansk RestproduktHåntering Amba
E-mailERC@DRH-amba.dk
Telefon0045 6056 5081
Internetadressehttps://www.drh-amba.dk/
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://bookshelf.ibinder.com/etendering/fa10597a-8a72-43ce-97cf-40033b29cd38/tenders/Z59X9DJ3H/public
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon0045 7240 5708
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon0045 4171 5000
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnNOAH Solutions A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer984902980
PostadressePostboks 317
ByHolme Strand
Postnummer3081
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon0045 4171 5000
Denne organisations roller
Udbudssystemleverandør
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDe67dd755-de46-47f5-8960-f04dbfc61982  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen03/07/2025 14:18:08 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogengelsk
Bekendtgørelsesnummer438668-2025
EUT-S-nummer127/2025
Offentliggørelsesdato07/07/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer