« Tilbage til oversigten over alle licitationer


127/2025
440798-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Nyt Neurorehabiliteringscenter, Brønderslev
OJ S 127/2025 07/07/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnRegion Nordjylland
E-mailmia.hansen@rn.dk
Køberens retlige statusRegional myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetSundhed
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelNyt Neurorehabiliteringscenter, Brønderslev
BeskrivelseRegion Nordjylland (Bygherre) udbyder totalentreprise vedrørende realisering af Nyt Neurorehabiliteringscenter i Brønderslev. Den udbudte opgave er nærmere beskrevet i udbudsbetingelsernes afsnit 3. Udbuddet gennemføres som et Udbud med forhandling, jf. Udbudsloven §§ 61- 66 (Lovbekendtgørelsen nr. 10 af 1. januar 2023.) Bygherren opfordrer derfor interesserede ansøgere til at søge om prækvalifikation. Bygherren vil – på baggrund af de i udbudsbetingelserne samt i nærværende udbudsbekendtgørelse angivne udvælgelseskriterier – udvælge tre (3) totalentrepriseteams til at afgive tilbud på den udbudte opgave. Den udbudte kontrakt omfatter totalentreprise i forbindelse med opførelse af nyt neurorehabiliteringscenter, Nørregade 77, Brønderslev. Den bygningsmasse, der på nuværende tidspunkt huser Neuroenhed Nord, Brønderslev, er udtjent og ikke længere tidssvarende. Det er derfor besluttet, at der skal opføres en ny bygning til neurorehabilitering i Brønderslev. Nybyggeriet skal opføres i umiddelbar tilknytning til den gamle bygningsmasse, som skal være i drift i byggeperioden. Nybyggeriet, der forventes at få et areal på ca. 6.000 m2, skal derfor indeholde de samme faciliteter, som for nuværende rummes i den gamle bygningsmasse, herunder 30 sengepladser som enestuer – med tilhørende bad og toilet, træningsfaciliteter, kontorer og øvrige servicefunktioner. Efter idriftsætning af det nye hospital skal den gamle bygningsmasse nedrives. Herefter skal der etableres parkeringsanlæg og haveanlæg. Nedrivning samt etablering af have- og parkeringsanlæg udgør dog en kontraktoption, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 3.2. For nærmere beskrivelse af den udbudte opgave henvises til det resterende udbudsmateriale, herunder særligt til Byggeprogrammet og Byggesagsbeskrivelsen.
Identifikator for proceduren2116ec29-e21b-48d2-b9f5-993166cd881e
Tidligere bekendtgørelse623019-2024
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenProceduren for afgivelse af tilbud og forhandlingen fremgår af udbudsbetingelserne. Bygherre forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud. Forhandlingsproceduren forventes gennemført som følger: Efter afgivelse af indledende tilbud inviteres alle tilbudsgivere, der har afgivet tilbud, til forhandlingsmøde nr. 1, hvis der ikke tildeles på baggrund af det indledende tilbud. Herefter kan alle tilbudsgivere afgive et revideret tilbud. Bygherre forventer at kunne tildele kontrakt på baggrund af det 1. reviderede tilbud, men tager forbehold for gennemførelse af yderligere forhandlingsrunder. For deltagelse i tilbudsfasen oppebærer tilbudsgiver følgende vederlag: - For afgivelse af indledende tilbud: kr. 200.000 ekskl. moms - For afgivelse af reviderede konditionsmæssige tilbud: kr. 100.000 ekskl. moms. Vederlaget for afgivelse af konditionsmæssige reviderede tilbud udbetales kun én gang uanset om der afleveres mere end ét revideret tilbud. Den tilbudsgiver, som tildeles opgaven, vil ikke modtage tilbudsvederlag. Tilbudsvederlag afregnes efter udbudsforretningens afslutning. Tilbudsgiver er forpligtet til at vedstå sit tilbud i 100 dage fra tilbudsfristen for afgivelse af det indledende henholdsvis de(t) reviderede tilbud. Den i afsnit 2.1.3 anførte værdi udgør Bygherres budget for totalentreprisen.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed, 45215100 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med bygninger til sundhedsvæsenet, 45215140 Bygge-anlægsarbejder: sygehusfaciliteter, 45111100 Nedrivningsarbejde, 45110000 Nedrivning og nedbrydning af bygninger og jordarbejde
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms192 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerAnsøgning om prækvalifikation sker ved udfyldelse og aflevering af ESPD. ESPD-skabelon er tilgængelig på udbudsportalen. Ansøger kan basere sig på støtte fra anden enhed eller indgå i en sammenslutning af enheder, f.eks. et konsortium. Ansøger bedes klart og entydigt angive, hvilken juridisk person, der er ansøger og dermed er ansvarlig over for Bygherre. Hvis ansøgning indsendes af en sammenslutning af enheder (eksempelvis et konsortium), bedes de i sammenslutningen deltagende juridiske personer hver især angivet klart og entydigt, og derudover skal der angives en fælles befuldmægtiget, som Bygherre med bindende virkning for sammenslutningen kan indgå aftaler med. Der skal udfyldes særskilt ESPD for hver juridisk person. Såfremt ansøger er en sammenslutning af virksomheder, skal hver deltagers ESPD underskrives af den pågældende deltager. Den ledende ansøger, der indgiver ansøgningen, behøver ikke at underskrive sin ESPD. Hvis sammenslutningen bliver bedt om at indsende endelig dokumentation for ESPD, skal der medsendes en erklæring om en fælles befuldmægtiget ved anvendelse af konsortieerklæring (obligatorisk formular anvendes). Enheder i sammenslutningen hæfter solidarisk for tilbuddet og opfyldelse af en eventuel aftale. Såfremt ansøger ønsker at basere sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og faglige formåen, skal der udfyldes særskilt ESPD for den eller de juridiske person(er), ansøgningen baseres på. Støttende enheder bedes underskrive det særskilte elektroniske ESPD, og ved eventuel anmodning om endelig dokumentation skal udfyldt støtteerklæring, der godtgør, at ansøger/tilbudsgiver faktisk råder over den nødvendige enheds økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og faglige formåen, afleveres. Støtteerklæringen godtgør også, at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for ansøger/tilbudsgiver. Om udfyldelse af ESPD­dokumentet kan der søges vejledning i Konkurrence og Forbrugerstyrelsen vejledning hertil, eller alternativt ved at stille spørgsmål til Bygherre herom. Vejledningen findes på https://kfst.dk/vejledninger/kfst/dansk/2020/20203108-guide-til-espd-det-faelles-europaeiske-udbudsdokument/. Efter prækvalifikation, og senest inden tildeling anmodes de prækvalificerede ansøgere, i henhold til udbudslovens § 151, stk. 2, om at fremsende en serviceattest eller tilsvarende som dokumentation for, at der ikke er grundlag for udelukkelse. Det bemærkes, at tillige udelukkelsesgrunden i udbudslovens § 134 a gælder, hvorfor Bygherre skal udelukke en ansøger fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøger er etableret i et land, der er optaget på EU­listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for virksomheder etableret i det pågældende land. Såfremt ansøger er omfattet af en for udbudsproceduren gældende udelukkelsesgrund, har ansøger mulighed for at dokumentere sin pålidelighed (self­cleaning) i overensstemmelse med Udbudslovens § 138. Ansøger skal kunne fremlægge endelig dokumentation for, at minimumskravene til egnethed er opfyldt, jf. Udbudslovens § 152, medmindre Bygherre kan skaffe certifikaterne eller de relevante oplysninger direkte gennem adgang til en national database, eller Bygherre allerede er i besiddelse af den fornødne dokumentation fra tidligere gennemførte udbudsprocedurer, jf. Udbudslovens § 151, stk. 5. Dokumentation for egnethed kan eksempelvis udgøre årsregnskaber, medmindre dokumentation for opfyldelse af de økonomiske mindstekrav er offentlig tilgængelig, og Bygherre derved selv kan tilgå dokumentationen. Referenceoplysninger i ESPD og eventuelt vedlagte supplerende bilag vedrørende ansøgers tekniske og faglige formåen udgør den endelige dokumentation herfor. Endeligt skal ansøger fremlægge dokumentation for overholdelse af RÅDETS FORORDNING (EU) 2022/576 af 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine, artikel 5k. Ansøger bedes derfor udfylde og underskrive tro- og loveerklæring (Obligatorisk skabelon indgår i udbudsmaterialet).
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelNyt Neurorehabiliteringscenter
BeskrivelseBrønderslev
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerDen udbudte totalentreprise indeholder følgende kontraktoptioner, jf. udbudsbetingelserne pk. 3.2: 1: Nedrivning af eksisterende bygning (Fase 2) samt udførelse af have- og parkeringsanlæg 1A: Etablering af 20 stk. ekstra parkeringspladser inkl. tilhørende vejanlæg, belysning og opstribning 2: Døgnrytmebelysning i alle sengeafsnit 3: Etablering af servicebygning 4: Etablering af ilt, vacuum og trykluft som fast installation
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
Yderligere oplysningerBrønderslev
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed52 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseKvaliteten af det tilbudte løsningsforslag
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi50,00
Kriterium
TypePris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseOrganisation og proces
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1. 45 kalenderdage efter, at Bygherre har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at Bygherre har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2. 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor Bygherre har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3. seks måneder efter, at Bygherre har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor Bygherre har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, Bygherre har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette Bygherre om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1. Klagevejledningen fra Klagenævnet for Udbud kan findes på Klagenævnets hjemmeside www.klfu.dk.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineRegion Nordjylland
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontraktenRegion Nordjylland
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse191 200 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnC. C. Contractor A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorC.C. Contractor A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet191 200 000,00 DKK
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenNyt Neurorehabiliteringscenter, Brønderslev
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud23/06/2025
Dato for indgåelse af kontrakten04/07/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenRegion Nordjylland
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnRegion Nordjylland
Registreringsnummer29190941
ByAalborg Øst
Postnummer9220
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
E-mailmia.hansen@rn.dk
Telefon+4597648000
Internetadressewww.rn.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+4572405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41 71 50 00
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnC. C. Contractor A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer12117981
PostadresseTheresavej 1
ByHerning
Postnummer7400
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 97 12 46 11
Internetadressehttps://www.cc-contractor.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID7f9bc684-ec29-442a-96fe-06cff69edc54  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen04/07/2025 11:16:14 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer440798-2025
EUT-S-nummer127/2025
Offentliggørelsesdato07/07/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer