1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: BIOFOS A/S
Køberens retlige status: Offentlig virksomhed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Markedsdialog vedr. administrativ rengøring og vinduespolering
Beskrivelse: BIOFOS skal i gang med at udbyde levering af administrativ rengøring og vinduespolering.BIOFOS ønsker i den forbindelse at invitere markedet til et dialogmøde. Interesserede aktører inviteres til en fælles fri snak om forskellige emner relateret til udbuddet. Formålet med mødet er at forsøge at få udbuddet og materialet afstemt i forhold til, hvad markedet kan levere.Se dagsorden og udkast til udbudsmaterialet på BIOFOS' hjemmeside: Indkøb og udbud | BIOFOSVær især opmærksom på de spørgsmål, som BIOFOS stiller til markedet i dokumentet "Dagsorden og spørgsmål til markedsdialogen".Bemærk desuden at tegninger og lokalefortegnelser tilgængeliggøres på hjemmesiden forventeligt i uge 33.Send gerne spørgsmål inden dialogmødet til cgk@biofos.dk.Dialogmødet afholdes torsdag den 28. august 2025 kl. 09.30-11.30 på Renseanlæg Lynetten, Refshalevej 250, 1432 København, mødelokale "København".Tilmelding til dialogmødet sker ved at skrive til Camilla Krogh på cgk@biofos.dk med angivelse af virksomhedsnavn og antal deltagere. Maksimalt 3 personer pr. virksomhed. Tilmelding skal ske senest tirsdag den 26. august 2025.
Intern ID: 258520707
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90911100 Rengøring af lokaler
Supplerende klassifikation (cpv): 90911200 Rengøring af bygninger, 90911300 Vinduespudsning, 90919200 Rengøring af kontorer
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0000
Titel: Markedsdialog vedr. administrativ rengøring og vinduespolering
Beskrivelse: BIOFOS skal i gang med at udbyde levering af administrativ rengøring og vinduespolering.BIOFOS ønsker i den forbindelse at invitere markedet til et dialogmøde. Interesserede aktører inviteres til en fælles fri snak om forskellige emner relateret til udbuddet. Formålet med mødet er at forsøge at få udbuddet og materialet afstemt i forhold til, hvad markedet kan levere.Se dagsorden og udkast til udbudsmaterialet på BIOFOS' hjemmeside: Indkøb og udbud | BIOFOSVær især opmærksom på de spørgsmål, som BIOFOS stiller til markedet i dokumentet "Dagsorden og spørgsmål til markedsdialogen".Bemærk desuden at tegninger og lokalefortegnelser tilgængeliggøres på hjemmesiden forventeligt i uge 33.Send gerne spørgsmål inden dialogmødet til cgk@biofos.dk.Dialogmødet afholdes torsdag den 28. august 2025 kl. 09.30-11.30 på Renseanlæg Lynetten, Refshalevej 250, 1432 København, mødelokale "København".Tilmelding til dialogmødet sker ved at skrive til Camilla Krogh på cgk@biofos.dk med angivelse af virksomhedsnavn og antal deltagere. Maksimalt 3 personer pr. virksomhed. Tilmelding skal ske senest tirsdag den 26. august 2025.
Intern ID: 258520707
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90911100 Rengøring af lokaler
Supplerende klassifikation (cpv): 90911200 Rengøring af bygninger
Supplerende klassifikation (cpv): 90911300 Vinduespudsning
Supplerende klassifikation (cpv): 90919200 Rengøring af kontorer
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
3.1.5.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse:
Deltagelse uden forbehold.
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): nej
3.1.6.
Udbudsdokumenter
Sprog, som udbudsdokumenterne er officielt tilgængelige på: dansk
3.1.7.
Udbudsvilkår
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelse: Nej
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: BIOFOS A/S
Registreringsnummer: 25601920
Postadresse: Refshalevej 250
By: København K
Postnummer: 1432
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Camilla Gehring Krogh
Telefon: +45 32573232
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Fax: +45 33307799
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Fax: +45 41715100
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 9cf4850c-7503-4811-9add-88438a2b9529 - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 08/07/2025 10:18:28 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 08/07/2025 10:18:45 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 446519-2025
EUT-S-nummer: 129/2025
Offentliggørelsesdato: 09/07/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 22/09/2025