« Tilbage til oversigten over alle licitationer


132/2025
456674-2025 - Resultater
Danmark – Rengøring af skoler – Christianshavn Gymnasium - Udbud af Rengøring 2025 - Offentligt udbud
OJ S 132/2025 14/07/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnChristianshavn Gymnasium
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetUddannelse
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelChristianshavn Gymnasium - Udbud af Rengøring 2025 - Offentligt udbud
BeskrivelseServicemægleren A/S har glæden af at bistå Christianshavn Gymnasium med udbud på rengøring af dennes adresser beliggende iKøbenhavn K:Prinsessegade 35, 1422 København KPrinsessegade 62, 1422 København KOpgaven vedrører udførelse af daglig programmeret rengøring af undervisningslokaler, fællesområder, kantineområder, toiletfaciliteter, hal m.m. Ordregiveres daglige brugere består hovedsageligt at elever og administrativt personale. Der er omkring 4.600 m2 der dagligt skal gøres rent hos Ordregiver på de 2 adresser tilsammen.
Identifikator for proceduren705132f6-0256-4151-98ad-3439d07da0b2
Tidligere bekendtgørelse93dc8ee9-de25-49aa-8898-2c12aadf69de-01
Intern ID255006594
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres af Servicemægleren A/S som rådgiver for Christianhavns Gymnasium.En række af Udbudslovens frivillige udelukkelsesgrunde er gældende for nærværende udbud., jf. Udbudslovens § 137, nr. 1, 2, 3, 5 og 6. Se i denne forbindelse udbudsbetingelsernes punkt 6.1.1.For yderligere beskrivelse af udbuddet, henvises der til udbudsmaterialet. Udbudslovens § 134A og de obligatoriske udelukkelsesgrunde er ligeledes omfattet af nærværende udbud. Opgaven er ikke opdelt i delaftaler, jf. også udbudsbetingelserne, punkt 4.3.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90919300 Rengøring af skoler
Supplerende klassifikation (cpv): 90910000 Rengøring, 90911100 Rengøring af lokaler, 90919000 Rengøring af kontorer, skoler og kontorudstyr, 90919200 Rengøring af kontorer
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerUdbuddet gennemføres af Servicemægleren A/S som rådgiver for Christianhavns Gymnasiu. En række af Udbudslovens frivillige udelukkelsesgrunde er gældende for nærværende udbud., jf. Udbudslovens § 137, nr. 1, 2, 3, 5 og 6. Se i denne forbindelse udbudsbetingelsernes punkt 6.1.1. For yderligere beskrivelse af udbuddet, henvises der til udbudsmaterialet. Udbudslovens § 134A og de obligatoriske udelukkelsesgrunde er ligeledes omfattet af nærværende udbud.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelChristianshavn Gymnasium - Udbud af Rengøring 2025 - Offentligt udbud
BeskrivelseServicemægleren A/S har glæden af at bistå Christianshavn Gymnasium med udbud på rengøring af dennes adresser beliggende iKøbenhavn K:Prinsessegade 35, 1422 København KPrinsessegade 62, 1422 København KOpgaven vedrører udførelse af daglig programmeret rengøring af undervisningslokaler, fællesområder, kantineområder, toiletfaciliteter, hal m.m. Ordregiveres daglige brugere består hovedsageligt at elever og administrativt personale. Der er omkring 4.600 m2 der dagligt skal gøres rent hos Ordregiver på de 2 adresser tilsammen.
Intern ID255006594
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90919300 Rengøring af skoler
Supplerende klassifikation (cpv): 90910000 Rengøring, 90911100 Rengøring af lokaler, 90919000 Rengøring af kontorer, skoler og kontorudstyr, 90919200 Rengøring af kontorer
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerUdbuddet gennemføres af Servicemægleren A/S som rådgiver for Christianhavns Gymnasiu. En række af Udbudslovens frivillige udelukkelsesgrunde er gældende for nærværende udbud., jf. Udbudslovens § 137, nr. 1, 2, 3, 5 og 6. Se i denne forbindelse udbudsbetingelsernes punkt 6.1.1. For yderligere beskrivelse af udbuddet, henvises der til udbudsmaterialet. Udbudslovens § 134A og de obligatoriske udelukkelsesgrunde er ligeledes omfattet af nærværende udbud.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnTilbudspris
BeskrivelseVed vurderingen af "Tilbudspris" vil Ordregiver lægge vægt på det tilbudte årlige vederlag for den udbudte rengøringsopgave samt de tilbudte optionspriser.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi35,00
Kriterium
TypeKvalitet
Navntimeforbrug
BeskrivelseVed vurderingen af "Timeforbrug" vil Ordregiver foretage en vurdering af det samlede årlige tilbudte timetal inkl. tid afsat til tilsyn og ledelse.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi5,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnKvalitetssikring og implementering
Beskrivelse”Kvalitetssikring og implementering” vurderes på baggrund af den beskrevne kvalitetssikring og implementering.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
Navnopgaveløsning
Beskrivelse"Opgaveløsning” vurderes på baggrund af den beskrevne opgaveløsning.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse4 598 295,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnEngelbrecht Rengøring ApS
Tilbud
Tilbud – Identifikator261523734
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet4 598 295,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenKontrakt om Rengøring
Dato for indgåelse af kontrakten01/07/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget
Antal klagere0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse13
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnChristianshavn Gymnasium
Registreringsnummer29546010
PostadressePrinsessegade 35
ByKøbenhavn K
Postnummer1422
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedEmil Meldgaard
Telefon+45 70208060
Fax+45 87476776
Internetadressehttp://www.servicemaegleren.dk
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnEngelbrecht Rengøring ApS
Den økonomiske operatørs størrelseMikrovirksomhed
Registreringsnummer43685430
PostadresseNaverland 2, 14
ByGlostrup
Postnummer2600
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedEngelbrecht Rengøring ApS
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDdb79d7d2-ba06-44ea-a90e-736da32c397f  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen11/07/2025 09:27:15 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)11/07/2025 09:27:31 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer456674-2025
EUT-S-nummer132/2025
Offentliggørelsesdato14/07/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer