« Tilbage til oversigten over alle licitationer


132/2025
458732-2025 - Resultater
Danmark – Rengøring af skoler – Aarhus HF & VUC - Udbud af rengøring 2025
OJ S 132/2025 14/07/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnAarhus HF & VUC
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetUddannelse
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelAarhus HF & VUC - Udbud af rengøring 2025
BeskrivelseServicemægleren A/S har glæden af at bistå Aarhus HF & VUC (Herefter benævnt "Ordregiver") med udbud af rengøring.Ordregiver har en (1) adresse på følgende adresse:Dalgas Avenue 2, 8000 Aarhus COpgaven vedrører udførelse af daglig programmeret rengøring af undervisningslokaler, fællesområder, kantineområder, toiletfaciliteter, hal m.m. Ordregiveres daglige brugere består hovedsageligt at elever og administrativt personale. Der er omkring 16.800 m2 der dagligt skal gøres rent hos Ordregiver på dennes adresse.
Identifikator for proceduren5259accb-348f-4398-ae61-f1d685008670
Tidligere bekendtgørelse3c5ca627-6ddd-4169-a339-5ef9b528df18-01
Intern ID254680341
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres af Servicemægleren A/S som rådgiver for Aarhus HF & VUC. En række af Udbudslovens frivillige udelukkelsesgrunde er gældende for nærværende udbud., jf. Udbudslovens § 137, nr. 1, 2, 3, 5 og 6. Se i denne forbindelse udbudsbetingelsernes punkt 6.1.1. For yderligere beskrivelse af udbuddet, henvises der til udbudsmaterialet. Udbudslovens § 134A og de obligatoriske udelukkelsesgrunde er ligeledes omfattet af nærværende udbud.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90919300 Rengøring af skoler
Supplerende klassifikation (cpv): 90910000 Rengøring, 90911100 Rengøring af lokaler, 90919000 Rengøring af kontorer, skoler og kontorudstyr, 90919100 Rengøring af kontorudstyr, 90919200 Rengøring af kontorer
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerUdbuddet gennemføres af Servicemægleren A/S som rådgiver for Aarhus HF & VUC. En række af Udbudslovens frivillige udelukkelsesgrunde er gældende for nærværende udbud., jf. Udbudslovens § 137, nr. 1, 2, 3, 5 og 6. Se i denne forbindelse udbudsbetingelsernes punkt 6.1.1. For yderligere beskrivelse af udbuddet, henvises der til udbudsmaterialet. Udbudslovens § 134A og de obligatoriske udelukkelsesgrunde er ligeledes omfattet af nærværende udbud.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelAarhus HF & VUC - Udbud af rengøring 2025
BeskrivelseServicemægleren A/S har glæden af at bistå Aarhus HF & VUC (Herefter benævnt "Ordregiver") med udbud af rengøring.Ordregiver har en (1) adresse på følgende adresse:Dalgas Avenue 2, 8000 Aarhus COpgaven vedrører udførelse af daglig programmeret rengøring af undervisningslokaler, fællesområder, kantineområder, toiletfaciliteter, hal m.m. Ordregiveres daglige brugere består hovedsageligt at elever og administrativt personale. Der er omkring 16.800 m2 der dagligt skal gøres rent hos Ordregiver på dennes adresse.
Intern ID254680341
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90919300 Rengøring af skoler
Supplerende klassifikation (cpv): 90910000 Rengøring, 90911100 Rengøring af lokaler, 90919000 Rengøring af kontorer, skoler og kontorudstyr, 90919100 Rengøring af kontorudstyr, 90919200 Rengøring af kontorer
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerUdbuddet gennemføres af Servicemægleren A/S som rådgiver for Aarhus HF & VUC. En række af Udbudslovens frivillige udelukkelsesgrunde er gældende for nærværende udbud., jf. Udbudslovens § 137, nr. 1, 2, 3, 5 og 6. Se i denne forbindelse udbudsbetingelsernes punkt 6.1.1. For yderligere beskrivelse af udbuddet, henvises der til udbudsmaterialet. Udbudslovens § 134A og de obligatoriske udelukkelsesgrunde er ligeledes omfattet af nærværende udbud.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnTilbudspris
BeskrivelseVed vurderingen af "Tilbudspris" vil Ordregiver lægge vægt på det tilbudte årlige vederlag for den udbudte rengøringsopgave samt de tilbudte optionspriser med 90 % vægtning på det tilbudte, årlige vederlag og 10 % vægtning på optionspriserne.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi35,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTimer
BeskrivelseVed vurderingen af "Timeforbrug" vil Ordregiver foretage en vurdering af det samlede årlige tilbudte timetal inkl. tid afsat til tilsyn og ledelse.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi5,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnKvalitetssikring og Organisering
Beskrivelse”Kvalitetssikring og organisering” vurderes på baggrund af den beskrevne kvalitetssikring og organisering.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi45,00
Kriterium
TypeKvalitet
Navnimplementering
Beskrivelse”implementering” vurderes på baggrund af den beskrevne implementering
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi15,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse12 500 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnKongsvang Cleaning & Facility A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator260365523
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet12 500 000,00 DKK
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenKontrakt om rengøring
Dato for indgåelse af kontrakten17/06/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse9
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnAarhus HF & VUC
Registreringsnummer18619385
PostadresseDalgas Avenue 2
ByAarhus C
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedAlex Ilyas Berg Hansen
Telefon+45 70208060
Fax+45 87476776
Internetadressehttp://www.servicemaegleren.dk
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKongsvang Cleaning & Facility A/S
Registreringsnummer28689276
PostadresseKlamsagervej 2
ByÅbyhøj
Postnummer8230
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedKongsvang Cleaning & Facility A/S
Telefon86144054
Fax86144036
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID6a6e86b7-ef20-4b2c-9970-bb9b99be923f  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen10/07/2025 13:30:36 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)10/07/2025 13:30:53 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer458732-2025
EUT-S-nummer132/2025
Offentliggørelsesdato14/07/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer