« Tilbage til oversigten over alle licitationer


135/2025
466790-2025 - Resultater
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – 93200.R20 - Undervandsinspektion af konstruktioner på Ny Storstrømsbro (genudbud)
OJ S 135/2025 17/07/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser - Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnVejdirektoratet
E-mailng@vd.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel93200.R20 - Undervandsinspektion af konstruktioner på Ny Storstrømsbro (genudbud)
BeskrivelseVejdirektoratet udbød i 2015 en totalentreprisekontrakt vedrørende opførelsen af Ny Storstrømsbro ved Masnedø. Det er Vejdirektoratets forventning, at Ny Storstrømsbro færdigmeldes og derved er klar til aflevering i år 2025. Som en del af tilsynet ønsker Vejdirektoratet en visuel inspektion af 14 bropiller, en pylon samt den tilhørende erosionsbeskyttelse under vand med henblik på at opnå fuld vished om konstruktionernes stand og at registrere eventuelle synlige fejl og mangler. Der henvises til udbudsmaterialet for en mere detaljeret beskrivelse af opgaven, herunder til oversigtstegningen over fundamenter samt tegninger for hver af de 14 bropiller og pylonen med tilhørende erosionsbeskyttelse. Udbuddet er benævnt 93200.R20 Undervandsinspektion af konstruktioner på Ny Storstrømsbro (genudbud). ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- BEKENDTGØRELSE OM INDGÅET KONTRAKT: Vejdirektoratet udbød ved udbudsbekendtgørelse nr. 286115-2025 (EUT-S-nummer: 86/2025) offentliggjort den 5. maj 2025 en kontrakt om gennemførelse af en undervandsinspektion af konstruktionerne på Ny Storstrømsbro. Ved tilbudsfristens udløb den 10. juni 2025 havde Vejdirektoratet modtaget 3 tilbud. Ét af tilbuddene var afgivet af en lille virksomhed, imens to af tilbuddene var afgivet af mikrovirksomheder. Alle tilbud var afgivet af virksomheder etableret i Danmark, og alle tilbud blev indgivet elektronisk. To af tilbuddene blev vurderet til at være konditionsmæssige, imens det tredje tilbud blev vurderet som ukonditionsmæssig. Kontrakten blev den 30. juni 2025 tildelt til Nordic Marine Service A/S. Vejdirektoratet og Nordic Marine Service A/S indgik kontrakten den 11. juli 2025. Kontaktoplysningerne er angivet i denne bekendtgørelse. Vejdirektoratet har ikke modtaget støtte fra EU-fonde til gennemførelsen af opgaven.
Identifikator for procedurenec5e8724-92e7-46c8-93ef-bd622e8063ac
Tidligere bekendtgørelse361559-2025
Intern ID93200.R20
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbudsformen er offentligt udbud
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Supplerende kontrakttypeBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDen eksisterende Storstrømsbro er anlagt ved Vordingborg, hvor undervandsinspektionen foregår.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms1 500 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerTilbud skal afgives på dansk, men bilag vedr. betingelser for deltagelse accepteres på dansk, engelsk, norsk og svensk. Eventuelle spørgsmål stilles til e-mailadressen anført i udbudsmaterialet, Bestemmelser om udbud og tilbud (BUT), afsnit 4. Spørgsmål og svar vil blive gjort tilgængelige på internetadressen anført under punkt 5.1.11. Udbuddet gennemføres ved anvendelse af et to-kuvertsystem. Proceduren er beskrevet i detaljer i udbudsmaterialet.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
Titel93200.R20 - Undervandsinspektion af konstruktioner på Ny Storstrømsbro (genudbud)
BeskrivelseSe punkt 2.1
Intern ID93200.R20
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDansk
5.1.3.
Anslået varighed
Anden varighedUbegrænset
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms1 500 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Offentligt udbudsprojekt, der finansieres helt eller delvist med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseVurdering af prisen
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseVurdering af underkriteriet er beskrevet i udbudsmaterialet
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterierKriterium for tildeling er det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Underkriterierne er henholdsvis "A - Pris" samt "B - Beskrivelse af opgavens løsning". Evalueringsmodellen er af typen prismodeller, og det indebærer, at der for hvert tilbud beregnes en samlet evalueringspris, som består af tilbudssummen korrigeret med et fiktivt tillæg eller fradrag for hvert af de kvalitative underkriterier. Disse tillæg/fradrag fastsættes ud fra tilbuddets kvalitet. Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, der har opnået den laveste samlede evalueringspris. Modellen er nærmere beskrevet i Bestemmelser om udbud og tilbud (BUT), afsnit 3.7.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1. 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2. 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3. seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse1 279 550,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnNordic Marine Service A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorNordic Marine Service A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet1 279 550,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten93200.R20 Undervandsinspektion af konstruktioner på Ny Storstrømsbro (genudbud)
Dato for indgåelse af kontrakten11/07/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud fra små virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnVejdirektoratet
Registreringsnummer60729018
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedNiels Gottlieb
E-mailng@vd.dk
Telefon+45 7244 3333
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://udbudsportalen.app.vd.dk/da/
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 7240 5600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41 71 50 00
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnNordic Marine Service A/S
Den økonomiske operatørs størrelseLille virksomhed
Registreringsnummer32273432
PostadresseFabriksvej 10
ByKolding
Postnummer6000
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
Telefon20 35 86 95
Internetadressehttps://nmsdiving.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID3ec63a30-b75b-4c19-a64d-e6e490685d07  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen16/07/2025 12:10:55 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer466790-2025
EUT-S-nummer135/2025
Offentliggørelsesdato17/07/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer