1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: HOFOR Vind A/S
Køberens retlige status: Offentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteter: Elektricitetsrelaterede aktiviteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Fjenneslev Sol PV-Project - EPC Contract - 190 MWp (DC)
Beskrivelse: HOFOR is to build a PV-plant at Fjenneslev in Centrale Zealand, Denmark, with the capacity of power of 190 MWp (DC).The PV-plant will be connected through a temporary grid connection expected in Q2/2026 based on Energinet’s (the public transmission operator in Denmark) standard concept for temporary grid connections and later will be transferred to the final grid connection expected in Q2/Q3 2030 at a new Energinet-owned 132 kV substation in the area. The overall Fjenneslev PV-project is divided into the following contracts: 1) Delivery of perimeter fencing and vegetation (OTHER CONTRACT), 2) Delivery and installation of two (2) main transformers for the substation (OTHER CONTRACT), 3) EPC Substation excluding delivery of transformer, including installation of export cable (OTHER CONTRACT), 4) EPC PV plant, including PV panels and Operation & Maintenance agreement (O&M) (THIS TENDER) This tender FJV_SOL-EPC-PV - is for the design, procurement and construction of a photovoltaic power station with a capacity of power of 190 MWp (DC). The tender includes an O&M Contract. The tender will include the following options: • Prolongation of maintenance of the O&M Contract • Grass and vegetation management • Cleaning of all modules • Thermographic inspection of all modules The basis of the contract will be an amended version of the Yellow FIDIC book 2017. The contract(s) is expected to be awarded in June 2025 upon the completion of the tender.
Identifikator for proceduren: edbb16f1-53b6-4add-aed4-b95f6f74388f
Tidligere bekendtgørelse: cbe555d2-5e9b-4875-b06b-efa221e32535-01
Intern ID: FJV_SOL-EPC-PV
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Hovedpunkterne i proceduren: The tender is carried out as a negotiated procedure according to directive 2014/25/EU of the European Parliament and the Council of 26 February 2014 (The Utilities Directive) as implemented in Executive Order No. 1078 of 29 June 2022. This involves the following processes: 1. Prequalification process consisting of the following phases 1a) Based on a Notice published in TED (Tenders electronically daily supplement to the Official Journal of EU) applicants/economic operator who meet the minimum requirement set out in 5.3.2 are encouraged to apply for prequalification 1b) A selection of applicants/relevant economic operators will be carried out according to the procedure specified in the section 5.3.3. According hereto up to 3 economic operators will be prequalified. 2. Invitation to tender/tender process: (Up to) 3 applicants which are prequalified based on the prequalification criteria are invited to tender including submission of first tenders, revised tenders which expectably is BAFO ("Best And Final Offer") including participation in expectably 1 round of negotiations. 3. Evaluation and award: HOFOR will evaluate final tenders and award the contract (leading to signing).
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Supplerende kontrakttype: Varer, Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 09300000 Elektricitet, opvarmning, solenergi, nuklear energi, 09330000 Solenergi, 09331000 Solpaneler, 09331200 Solcellemoduler, 09332000 Solenergianlæg, 45310000 Udførelse af elektriske installationer, 45317300 Elinstallation til elektrisk fordelingsudstyr, 51111000 Installation af elektriske motorer, generatorer og transformere, 51112000 Installation af udstyr til distribution og overvågning af elektricitet, 51112100 Installation af udstyr til distribution af elektricitet, 71310000 Rådgivning inden for ingeniørvæsen og byggeri, 71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Mørupvej 1
By: Fjenneslev
Postnummer: 4173
Landsdel (NUTS): Vest- og Sydsjælland (DK022)
Land: Danmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 81 000 000,00 EUR
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0000
Titel: Fjenneslev Sol PV-Project - EPC Contract - 190 MWp (DC)
Beskrivelse: HOFOR is to build a PV-plant at Fjenneslev in Centrale Zealand, Denmark, with the capacity of power of 190 MWp (DC).The PV-plant will be connected through a temporary grid connection expected in Q2/2026 based on Energinet’s (the public transmission operator in Denmark) standard concept for temporary grid connections and later will be transferred to the final grid connection expected in Q2/Q3 2030 at a new Energinet-owned 132 kV substation in the area. The overall Fjenneslev PV-project is divided into the following contracts: 1) Delivery of perimeter fencing and vegetation (OTHER CONTRACT), 2) Delivery and installation of two (2) main transformers for the substation (OTHER CONTRACT), 3) EPC Substation excluding delivery of transformer, including installation of export cable (OTHER CONTRACT), 4) EPC PV plant, including PV panels and Operation & Maintenance agreement (O&M) (THIS TENDER) This tender FJV_SOL-EPC-PV - is for the design, procurement and construction of a photovoltaic power station with a capacity of power of 190 MWp (DC). The tender includes an O&M Contract. The tender will include the following options: • Prolongation of maintenance of the O&M Contract • Grass and vegetation management • Cleaning of all modules • Thermographic inspection of all modules The basis of the contract will be an amended version of the Yellow FIDIC book 2017. The contract(s) is expected to be awarded in June 2025 upon the completion of the tender.
Intern ID: FJV_SOL-EPC-PV
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Supplerende kontrakttype: Varer
Supplerende kontrakttype: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 09300000 Elektricitet, opvarmning, solenergi, nuklear energi, 09330000 Solenergi, 09331000 Solpaneler, 09331200 Solcellemoduler, 09332000 Solenergianlæg, 45310000 Udførelse af elektriske installationer, 45317300 Elinstallation til elektrisk fordelingsudstyr, 51111000 Installation af elektriske motorer, generatorer og transformere, 51112000 Installation af udstyr til distribution og overvågning af elektricitet, 51112100 Installation af udstyr til distribution af elektricitet, 71310000 Rådgivning inden for ingeniørvæsen og byggeri, 71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Valgmuligheder:
Beskrivelse af optioner: • Prolongation of maintenance of the O&M Contract • Grass and vegetation management • Cleaning of all modules • Thermographic inspection of all modules
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Mørupvej 1
By: Fjenneslev
Postnummer: 4173
Landsdel (NUTS): Vest- og Sydsjælland (DK022)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 3 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser: 0
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 81 000 000,00 EUR
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.7.
Strategiske udbud
Grønne udbudskriterier: Andre kriterier for grønne offentlige udbud
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Navn: Project Economics
Beskrivelse: The Total Evaluated Price is calculated based on the following elements: a) TOTAL COSTS (no. 1.1 – 6.4), cf. “Price List (Main Solution)” b) “Total sum” cf. “Change Order Prices” c) Any capitalization of reservations For further details, please see the Tender Conditions.
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 35,00
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Project Terms
Beskrivelse: The sub-criterion Project Terms will be evaluated based tenderer's deviations from the EPC and the O&M Agreement contractual documents. For further details, please see the Tender Conditions.
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 15,00
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Project Proposal
Beskrivelse: Where; Technical solution = 60% of 25% Project Organisation and Key Personnel = 25% of 25% Project Programme = 15% of 25% For further details, please see the Tender Conditions.
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 25,00
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Quality Management
Beskrivelse: For further details, please see the Tender Conditions.
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 10,00
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Health and Safety
Beskrivelse: For further details, please see the Tender Conditions.
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 10,00
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Sustainability
Beskrivelse: Where; Low carbon materials and solutions = 40% of 5% Use of Apprentices = 60% of 5% For further details, please see the Tender Conditions.
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 5,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Complaints Board for Public Procurement
Oplysninger om klagefrister: According to the Act on the Complaints Board for Public Procurement, the following deadlines apply for filing a complaint: » A complaint about not having been prequalified must be filed with the Complaints Board for Public Procurement within 20 calendar days from the day after notification was sent to the applicants concerned of who has been selected, cf. Section 171(2) of the Public Procurement Act or Section 2(1)(1) of the Complaints Board Act, when the notification is accompanied by a justification for the decision. In other situations, a complaint about a tender must be filed with the Complaints Board for Public Procurement within: 1. 45 calendar days after the contracting authority has published a notice in the Official Journal of the European Union stating that the contracting authority has entered into a contract. The deadline is calculated from the day following the day on which the notice was published. 2. 30 calendar days from the day following the day on which the contracting authority has notified the tenderers concerned that a contract based on a framework agreement with the reopening of competition or a dynamic purchasing system has been concluded, if the notification has stated the reasons for the decision. 3. Six months after the contracting authority has concluded a framework agreement from the day following the day on which the contracting authority has notified the candidates and tenderers concerned, cf. Section 2(2) of the Complaints Board Act or Section 171(4) of the Public Procurement Act. 4. 20 calendar days from the day following the day on which the contracting authority has notified its decision, cf. Section 185(1) of the Public Procurement Act. 2. No later than at the same time as a complaint is submitted to the Danish Public Procurement Complaints Board, the complainant shall notify the contracting authority in writing that the complaint is submitted to the Danish Public Procurement Complaints Board and whether the complaint has been submitted during the standstill period, cf. Section 6(4) of the Complaints Board Act. In cases where the complaint has not been submitted during the standstill period, the complainant shall also state whether suspensive effect of the complaint is requested, cf. Section 12(1) of the Complaints Board Act.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: HOFOR Vind A/S
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: HOFOR Vind A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Danish Competition and Consumer Authority
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten: HOFOR Vind A/S
Organisation, der udfører betalingen: HOFOR Vind A/S
Organisation, der underskriver kontrakten: HOFOR Vind A/S
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 70 148 217,66 EUR
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0000
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Energi Innovation APS
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Fjenneslev Sol PV-Project - EPC Contract - 190 MWp (DC) - Energi Innovation APS
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0000
Værdien af tilbuddet: 70 148 217,66 EUR
Tilbuddet er et alternativt tilbud: ja
Produktets eller tjenesteydelsens oprindelsesland: Danmark
Underentreprise: Endnu ikke kendte
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Fjenneslev Sol PV-Project - EPC Contract - 190 MWp (DC) - Energi Innovation APS
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 03/07/2025
Dato for indgåelse af kontrakten: 17/07/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: HOFOR Vind A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget:
Antal klagere: 0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Ansøgning om deltagelse
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: HOFOR Vind A/S
Registreringsnummer: 33354304
Postadresse: Ørestads Boulevard 35
By: København S
Postnummer: 2300
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Mette Munch-Boutrup
Telefon: +45 27953818
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Complaints Board for Public Procurement
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Danish Competition and Consumer Authority
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Energi Innovation APS
Den økonomiske operatørs størrelse: Mikrovirksomhed, lille eller mellemstor virksomhed
Registreringsnummer: Energi Innovation APS
Postadresse: Vinkelvej 12
By: Vejen
Postnummer: 6600
Landsdel (NUTS): Sydjylland (DK032)
Land: Danmark
Telefon: +45 70264630
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: f121e464-f627-4d06-99eb-40126cb1e097 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 05/08/2025 06:03:02 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 05/08/2025 06:30:58 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: engelsk
Bekendtgørelsesnummer: 516252-2025
EUT-S-nummer: 149/2025
Offentliggørelsesdato: 06/08/2025