« Tilbage til oversigten over alle licitationer


153/2025
528737-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde – Fredericia-Padborg Sporfornyelse genudbud af stadie 3, 4 og 7
OJ S 153/2025 12/08/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBanedanmark
E-mailXDMIC@BANE.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterJernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelFredericia-Padborg Sporfornyelse genudbud af stadie 3, 4 og 7
BeskrivelseKontrakten omfatter i hovedtræk følgende opgaver; • Forberedende arbejder • Sporkassearbejder • Ballastrensning og sporsænkning • Etablering af portaler til additionstage v. 2 brosteder • Justeringsarbejder • Skinne – og svelleudveksling • Bro-arbejder (spunsning og kantbjælkearbejder) Arbejderne udføres i de tre stadier 3, 4 og 7 der hhv. omhandler strækningerne Fredericia-Taulov, Vamdrup-Lunderskov og Vojens-Rødekro. Hovedspærringerne ligger i uge 40-48 begge uger inkl.
Identifikator for proceduren28da761f-2c82-4374-8e1e-d640ceca4456
Intern IDNFSP0520
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
2.1.2.
Udførelsessted
ByFredericia
Postnummer7000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelFredericia-Padborg Sporfornyelse genudbud af stadie 3, 4 og 7
BeskrivelseKontrakten omfatter i hovedtræk følgende opgaver; • Forberedende arbejder • Sporkassearbejder • Ballastrensning og sporsænkning • Etablering af portaler til additionstage v. 2 brosteder • Justeringsarbejder • Skinne – og svelleudveksling • Bro-arbejder (spunsning og kantbjælkearbejder) Arbejderne udføres i de tre stadier 3, 4 og 7 der hhv. omhandler strækningerne Fredericia-Taulov, Vamdrup-Lunderskov og Vojens-Rødekro. Hovedspærringerne ligger i uge 40-48 begge uger inkl.
Intern IDNFSP0520
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
5.1.2.
Udførelsessted
ByFredericia
Postnummer7000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
NavnPlanlægning
BeskrivelseVed evalueringen af underkriterium II ”Planlægning” vil der blive lagt vægt på følgende: • At den tilbudte tidsplan tydeligt indeholder alle væsentlige aktiviterer frem til aflevering af entreprisen. (herunder men ikke begrænset til: forberende arbejder, arbejder i hovedspærring, maskinelle og manuelle arbjeder,mobiliseirng og rømning af arbejdspladser, leverancer i mobiliseringsfasen, AS built og KS-leverencer) • At tidsplanen indeholder kilometrering,, fremdriftsrater, mængder og maskiner/mandskab. • At den tilbudte tidsplan er sammenhængende med metodebeskrivelsen, robust og gennemtænkt, og minimerer risikoen for forsinkelser, herunder særligt i forhold til de indlagte sporspærringsperioder • At der vises en tydelig kritisk vej, hvor der er demonstreret sammenhæng mellem aktiviteterne • At der er indregnet ”slæk” der viser at projektet kan håndtere uforudsete ændringer
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi25,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnMetodebeskrivelse
BeskrivelseVed vurderingen af underkriterium III vil der blive lagt positivt vægt på i hvor høj grad tilbudsgiver op fylder nedenstående kriterier: • Præcis og detaljeret trin for trin beskrivelse af hvodan de specfikke arbejder nævnt i pkt. 6.5 udføres. • Beskrivelse af hvilke maskiner der er valgt til de specikke arbejder og hvordan disse bruges til at optimere effiktiviteten af arbejderne. Det vægtes positivt at Tilbudsgiver kan fremvise en plan for hvordan nedbrud af maskiner og uforudsete ændringer håndteres – med mindst mulig påvirkning på tidsplanen. • Identifikation af konkrete projektrisici i forbindelse med alle arbejderne nævnt i pkt. 6.5 samt hvordan disse risici håndteres. • En beskrivelse af de væsentligste grænseflader mellem de forskellige arbejder og opgaver, samt hvordan disse håndteres. Herunder hvordan koordineringen af arbejderne vil foregår mellem opgaverne i tidsplanen.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi25,00
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseSamlet tilbudssum
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi50,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBanedanmark
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenBanedanmark
Organisation, der udfører betalingenBanedanmark
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse101 650 327,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnAarsleff Rail A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator397033
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet105 000 000,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Produktets eller tjenesteydelsens oprindelseslandDanmark
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten397033
TitelNFSP0520 Fredericia-Padborg Sporfornyelse genudbud af stadie 3, 4 og 7
Dato for indgåelse af kontrakten03/07/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget
Antal klagere0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBanedanmark
Registreringsnummer18632276
AfdelingDanmark
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedDamir Memic
E-mailXDMIC@BANE.dk
Telefon+45 82340000
Internetadressehttps://www.bane.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østsjælland (DK021)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0004
Officielt navnAarsleff Rail A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMellemstor virksomhed
Registreringsnummer32282296
PostadresseHasselager Allé 5
ByViby J
Postnummer8260
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDe3d6e4cf-980c-4d9f-9dfe-64348e6da852  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen11/08/2025 08:21:29 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)11/08/2025 10:00:53 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer528737-2025
EUT-S-nummer153/2025
Offentliggørelsesdato12/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer