1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Vejdirektoratet
Køberens retlige status: Central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: PA-VMA.R040 Miljøkonsekvensvurdering af udbygning af Hillerødmotorvejen mellem Motorring 3 og Ring 4
Beskrivelse: Vejdirektoratet ønsker bistand til udarbejdelse af miljøkonsekvensvurderingen (MKV) og skitseprojekt for udbygning af Hillerødmotorvejen mellem Motorring 3 og Ring 4.MKV-strækningen er ca. 3 km lang og forløber mellem Motorring 3 i syd og Ring 4 i nord. Der er store trængsels- og fremkommelighedsproblemer på strækningen i både syd- og nordgående retning. Strækningen er i dag med to kørespor i nordlig retning. I sydlig retning er der også et parallelspor, så der er tre køre-spor fra frakørslen ved Værebrovej til M3. Rådgiver skal opdatere skitseprojektet fra 2021 og detaljere enkelte emneområder yderligere. Der skal foretages en gennemgang af al geometri og andre projektforhold, så skitseprojektet lever op til gældende regler og standarder. For at komme frem til det bedst mulige skitseprojekt vil forløbet bestå af flere iterative processer. Rådgiver skal, som følge af de iterative processer, forvente, at der løbende skal fortages ændringer til skitseprojektet i større eller mindre omfang. Ordregiver forventer, at skitseprojekteringen vil resultere i én løsning. Desuden skal rådgiver sikre, at vejanlægget udformes så det er robust i forhold til de klimaændringer, der kan forventes inden for vejanlæggets levetid. Rådgiver skal levere nye fagmodeller, tegninger og tekniske beskrivelser, hvor projektet beskrives i sin helhed. Rådgiver må gerne henvise til tidligere undersøgelser, men skal fagligt stå inde for de projekterede løsninger. Rådgiver kan genbruge tekst og CAD-filer i det omfang, det er relevant. Figurer og illustrationer må ikke genbruges. Rådgiver skal gennemføre en miljøkortlægning og på baggrund heraf en miljøkonsekvensvurdering af anlægsprojektet for alle miljøemner, jf. gældende lovgivning. Anden rådgiver (naturrådgiver) gennemfører naturkortlægning, feltundersøgelser, vurderinger mht. natur og overfladevand, herunder behovet for faunapassager, omfang og placering af erstatningsnatur, samt udformningen af disse. Der vil være særlig fokus på vandløb i området, og miljøkonsekvensvurderingen vil omfatte de gennemførte vurderinger af motorvejens påvirkning i forhold til miljøkrav og målsætninger for områdets overfladevand. Naturrådgiver afrapporterer begge miljøemner, natur og overfladevand, i den samlede MKV-rapport, jf. se mere herom i udbudsmaterialet. Rådgiver skal gennemgå oplæg til faunapassager, erstatningsnatur, mv. fra naturrådgiver og kommentere ind, koordinere og sørge for alle øvrige miljøforhold indgår og der er taget hensyn til disse ved placering af passager, erstatningsnatur, mv. Der henvises til udbudsmaterialet, herunder særligt ydelsesbeskrivelsen, for en nærmere beskrivelse af opgaven. Den anslåede værdi er udtryk for et skøn. Kontraktværdien forventes at blive mellem 1,5 og 2,5 kr., ekskl. moms. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- BEKENDTGØRELSE OM INDGÅET KONTRAKT: Vejdirektoratet udbød ved udbudsbekendtgørelse nr. 344281-2025 (EUT-S-nummer: 102/2025) offentliggjort den 28. maj 2025 en kontrakt om udførelse af en miljøkonsekvensvurdering af udbygning af Hillerødmotorvejen mellem Motorring 3 og Ring 4 som anført herover. Ved tilbudsfristens udløb den 3. juli 2025 havde Vejdirektoratet modtaget 4 tilbud fra 4 store rådgivervirksomheder. Alle tilbuddene var konditionsmæssige, afgivet af virksomheder etableret i Danmark og blev indleveret elektronisk. Kontrakten blev den 15. juli 2025 tildelt til Cowi A/S. Vejdirektoratet og Cowi A/S indgik kontrakten den 11. august 2025. Kontaktoplysningerne er angivet i denne bekendtgørelse. Vejdirektoratet har ikke modtaget støtte fra EU-fonde til gennemførelsen af opgaven.
Identifikator for proceduren: 1d862d4a-cc44-4bb1-a316-533968353d50
Tidligere bekendtgørelse: 399917-2025
Intern ID: 2757
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 2 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: Tilbud skal afgives på dansk, men bilag vedr. betingelser for deltagelse accepteres på dansk, engelsk, norsk og svensk. Eventuelle spørgsmål stilles til e-mailadressen anført i udbudsmaterialet, bestemmelser om udbud og tilbud, afsnit 4. Spørgsmål og svar vil blive gjort tilgængelige på internetadressen anført under punkt 5.1.11. Udbuddet gennemføres ved anvendelse af et to-kuvertsystem. Proceduren er beskrevet i detaljer i udbudsmaterialet.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Der henvises til pkt. 2.1
Beskrivelse: Der henvises til pkt. 2.1
Intern ID: 2757
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 18 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 2 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: B) Projektorganisation og kompetencer
Beskrivelse: Kriterium for tildeling er det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Evalueringsmodellen er af typen prismodeller, og det indebærer, at der for hvert tilbud beregnes en samlet evalueringspris, som består af tilbudssummen korrigeret med et fiktivt tillæg eller fradrag for hvert af de kvalitative underkriterier. Disse tillæg/fradrag fastsættes ud fra tilbuddets kvalitet. Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, der har opnået den laveste samlede evalueringspris. Modellen er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet.
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: C) Beskrivelse af opgavens løsning
Beskrivelse: Kriterium for tildeling er det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Evalueringsmodellen er af typen prismodeller, og det indebærer, at der for hvert tilbud beregnes en samlet evalueringspris, som består af tilbudssummen korrigeret med et fiktivt tillæg eller fradrag for hvert af de kvalitative underkriterier. Disse tillæg/fradrag fastsættes ud fra tilbuddets kvalitet. Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, der har opnået den laveste samlede evalueringspris. Modellen er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet.
Kriterium:
Type: Pris
Beskrivelse: Pris
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterier: Kriterium for tildeling er det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Evalueringsmodellen er af typen prismodeller, og det indebærer, at der for hvert tilbud beregnes en samlet evalueringspris, som består af tilbudssummen korrigeret med et fiktivt tillæg eller fradrag for hvert af de kvalitative underkriterier. Disse tillæg/fradrag fastsættes ud fra tilbuddets kvalitet. Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, der har opnået den laveste samlede evalueringspris. Modellen er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1. 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2. 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3. seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Vejdirektoratet
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: Vejdirektoratet
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 1 991 915,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Cowi A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Cowi A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 1 991 915,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbud: nej
Underentreprise: Nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: 2757
Titel: PA-VMA.R040 MKV for udbygning af Hillerødmotorvejen mellem Motorring 3 og Ring 4
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 15/07/2025
Dato for indgåelse af kontrakten: 11/08/2025
Oplysninger om EU-midler:
Identifikator for EU-støtte: Nej
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Vejdirektoratet
Registreringsnummer: 60729018
Postadresse: Carsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
By: København V
Postnummer: 1577
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Leise Neel Pihl (lnp@vd.dk) / Elisabeth Krog (elk@vd.dk)
Telefon: +45 7244 3333
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 7240 5600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41 71 50 00
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Cowi A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Stor virksomhed
Registreringsnummer: 44623528
Postadresse: Parallelvej 2
By: Kongens Lyngby
Postnummer: 2800
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 56 40 00 00
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 8547b621-6304-44a6-885f-165f4aa62fbe - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 12/08/2025 09:10:52 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 528966-2025
EUT-S-nummer: 154/2025
Offentliggørelsesdato: 13/08/2025