« Tilbage til oversigten over alle licitationer


154/2025
529892-2025 - Planlægning
Danmark – Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse – Udbud vedrørende fjernelse af affald
OJ S 154/2025 13/08/2025
Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnUdlændingestyrelsen
E-mailkkl@kfst.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud vedrørende fjernelse af affald
BeskrivelseUdlændingestyrelsen vil afholde markedsdialog i forbindelse med muligt kommende udbud omhandlende indsamling af affald. Se Ethics linket for mere information
Intern ID1a1bbaa4-2f48-47bd-9e12-0a828b9a24bf
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald, 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseSandholmgårdsvej 40  
ByBirkerød
Postnummer3460
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
Yderligere oplysningerYdelsen omhandler indsamling og bortskaffelse af affald fra Center Sandholm.
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerDen forventede offentliggørelse er tentativ, da markedsdialogen blandt andet skal hjælpe med at afklare, hvilke krav der kan stilles i forbindelse med udbuddet, hvilket har betydning for, hvornår udbuddet kan finde sted. Ordregiver forventer, at udbuddet vil blive gennemført i sidste kvartal i 2025 eller første kvartal i 2026.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delenPAR-0000
TitelUdbud vedrørende fjernelse af affald
BeskrivelseUdlændingestyrelsen vil afholde markedsdialog i forbindelse med muligt kommende udbud omhandlende indsamling af affald. Se Ethics linket for mere information
Intern ID3a58dbe3-1850-4325-9f8a-14e509dc0073
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
3.1.5.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)ja
Yderligere oplysningerDen forventede offentliggørelse er tentativ, da markedsdialogen blandt andet skal hjælpe med at afklare, hvilke krav der kan stilles i forbindelse med udbuddet, hvilket har betydning for, hvornår udbuddet kan finde sted. Ordregiver forventer, at udbuddet vil blive gennemført i sidste kvartal i 2025 eller første kvartal i 2026.
3.1.6.
Udbudsdokumenter
3.1.8.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnUdlændingestyrelsen
Registreringsnummer77 94 04 13
PostadresseFarimagsvej 51
ByNæstved
Postnummer4700
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
EnhedKarl Kring Lilja
E-mailkkl@kfst.dk
Telefon41715195
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttps://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID93f26352-1864-4baa-a6f4-1a70f6355f6b  -  01
FormulartypePlanlægning
BekendtgørelsestypeForhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen12/08/2025 12:40:58 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)12/08/2025 12:41:29 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer529892-2025
EUT-S-nummer154/2025
Offentliggørelsesdato13/08/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure01/01/2026

« Tilbage til oversigten over alle licitationer