« Tilbage til oversigten over alle licitationer


154/2025
530185-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Annullering – Udbudsbekendtgørelse om totalentreprise med forudgående prækvalifikation – Afd. 25, Reginehøj
OJ S 154/2025 13/08/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen - Meddelelse om ændring
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBoligkontoret Århus
E-mailkm@bk-aarhus.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelAnnullering – Udbudsbekendtgørelse om totalentreprise med forudgående prækvalifikation – Afd. 25, Reginehøj
BeskrivelseUdbuddet vedrørte facaderenovering af 5 boligblokke med tilhørende landskabsbearbejdning i Afd. 25, Reginehøj. Ordregiver har besluttet at annullere udbudsproceduren, da der ikke er modtaget konditionsmæssige tilbud inden for den fastsatte økonomiske ramme og med opfyldelse af mindstekravene i udbudsbetingelserne.
Identifikator for procedurenc05daa7d-4c11-4d4b-8cb3-d7a2bd34d5fd
Tidligere bekendtgørelse746598-2024
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseReginehøjvej 1-49  
ByÅrhus N
Postnummer8200
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelAnnullering – Afd. 25 Reginehøj – Facaderenovering med tilhørende landskabsbearbejdelse
BeskrivelseDenne delkontrakt omfattede facaderenovering af 5 boligblokke samt tilhørende landskabsbearbejdning i Afd. 25, Reginehøj. Ordregiver har besluttet at annullere delkontrakten af samme årsag som anført under procedureniveau: manglende konditionsmæssige tilbud inden for den økonomiske ramme og med opfyldelse af mindstekravene.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseReginehøjvej 1-49  
ByAahus N
Postnummer8200
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato11/06/2025
Varigheds slutdato02/06/2027
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelseTilladt
BeskrivelseMateriale ifm. prækvalifikationen og det efterfølgende udbud er tilgængeligt via byggeprojekt.dk. Der er adgang til det fulde udbudsmateriale.
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse24/02/2025 12:00:00 (UTC+01:00) centraleuropæisk tid, vesteuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Elektronisk faktureringTilladt
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingnej
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerskala architecture (bygherrerådgiver)
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenskala architecture (bygherrerådgiver)
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneskala architecture (bygherrerådgiver)
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBoligkontoret Århus
Registreringsnummer30968301
AfdelingAfdeling 25, Reginehøj
PostadresseBrendstrupgårdsvej 7
ByAarhus N
Postnummer8200
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
E-mailkm@bk-aarhus.dk
Telefon87393904
Internetadressehttps://www.bk-aarhus.dk/
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnskala architecture (bygherrerådgiver)
Registreringsnummer14842985
AfdelingHorsens
PostadresseRædersgade 3
ByHorsens
Postnummer8700
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedJacob Feldthaus
E-mailjhf@skala.dk
Telefon23863633
Internetadressewww.skala.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation med ansvar for klager
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
10. Ændring
Udgave af den foregående bekendtgørelse, der skal ændres80762-2025
Hovedårsagen til ændringenHensigt om annullering
BeskrivelseOrdregiver har besluttet at annullere udbudsproceduren, da der ikke er modtaget konditionsmæssige tilbud, som både holder sig inden for den fastsatte økonomiske ramme og opfylder mindstekravene i udbudsbetingelserne.
10.1.
Ændring
AfsnitsidentifikatorLOT-0001
Beskrivelse af ændringerOrdregiver har besluttet at annullere udbudsproceduren, da der ikke er modtaget konditionsmæssige tilbud, som både holder sig inden for den fastsatte økonomiske ramme og opfylder mindstekravene i udbudsbetingelserne.
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID4abab12c-2f46-429a-a721-9121d0c7a77e  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen12/08/2025 12:31:56 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer530185-2025
EUT-S-nummer154/2025
Offentliggørelsesdato13/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer