« Tilbage til oversigten over alle licitationer


157/2025
541409-2025 - Forudgående underretning om direkte tildeling
Danmark – Ingeniørvirksomhed – Profylaksebekendtgørelse - Rådgivning vedr. ombygning af kørestrøm
OJ S 157/2025 19/08/2025
Bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnVejdirektoratet
E-mailmebe1@vd.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelProfylaksebekendtgørelse - Rådgivning vedr. ombygning af kørestrøm
BeskrivelsePå grundlag af Lov 20240611 nr. 624 om anlæg af en tredje Limfjordsforbindelse anlægger Vejdirektoratet en ca. 20 km firesporet motorvej vest om Aalborg via Egholm med forbindelse til E45 Nordjyske Motorvej i syd og E39 Hirtshalsmotorvejen i nord. Anlæg af motorvejen sker i åbent land. Der skal etableres to udfletningsanlæg, fem tilslutningsanlæg og foretages omlægning af en række lokale veje og stier. Der skal etableres ca. 50 bygværker, heraf tre banekrydsninger, to dalbroer (tvillingebroer) og to lavbroer (tvillingebroer) samt opsættes støjskærme. Nærværende aftale omhandler detailprojekteringen af køreledningsanlægget på to lokationer.
Identifikator for procedurend8c00b83-d433-43d2-b38e-4ec8acb72e94
UdbudsprocedureUdbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71300000 Ingeniørvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71323200 Projektering af anlæg, 71311230 Ingeniørarbejder i forbindelse med jernbaner
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelProfylaksebekendtgørelse - Rådgivning vedr. ombygning af kørestrøm
BeskrivelseSe afsnit 2.1.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71300000 Ingeniørvirksomhed
5.1.2.
Udførelsessted
ByAalborg
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1. 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2. 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3. seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse600 000,00 DKK
Direkte tildeling
Begrundelse for direkte tildelingKontrakten kan kun tildeles af en bestemt økonomisk aktør på grund af manglende konkurrence af tekniske årsager
Anden begrundelseBegrundelse for anvendelsen af udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 2 og nr. 3. I forbindelse med etableringen af den 3. Limfjordsforbindelse skal Vejdirektoratet anlægge en ny bro over lufthavnsbanen samt en ny dalbro over Østerå ved banen Aarhus–Aalborg. Arbejderne nødvendiggør en ombygning af de eksisterende Sicat SX-køreledningsanlæg på de berørte lokationer. Køreledningssystemet af typen Sicat SX er indført i Danmark som led i en anden bygherres igangværende elektrificeringsprogram, der gennemføres som en totalentreprise. Entreprisen varetages af et konsortium bestående af Siemens og Aarsleff Rail, hvor Siemens AG har ansvaret for udvikling, projektering og udrulning af anlægstypen. Systemets implementering indebærer, at Siemens AG som eneste aktør råder over den specialudviklede projekteringssoftware samt de tilhørende detaljerede projekteringsregler, der er nødvendige for at kunne udføre korrekt detailprojektering af Sicat SX-anlægget. Vejdirektoratet vurderer derfor, at betingelserne i udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 2 og 3 er opfyldt. Bestemmelsen implementerer artikel 32, stk. 2, litra b, nr. ii og nr. iii i udbudsdirektivet (2014/24/EU) og giver mulighed for anvendelse af udbud med forhandling uden forudgående udbudsbekendtgørelse, når kontrakten af tekniske årsager eller som følge af beskyttelse af enerettigheder kun kan udføres af en bestemt økonomisk aktør. Det er ubestridt, at Siemens AG som følge af teknologisk eneret er den eneste aktør, der aktuelt kan udføre den krævede detailprojektering. Eneretssituationen er ikke skabt af Vejdirektoratet. Placering af master i Sicat SX-køreledningssystemet kræver kendskab til omfattende projekteringsregler og adgang til Siemens’ proprietære projekteringssoftware. Typecertifikatet for anlægstypen kan ikke i sig selv danne grundlag for detailprojektering, men udgør alene et forudsætningsgrundlag. Der er endnu ikke et færdiggjort typecertifikatet og der er heller ikke blevet ikke de nødvendige projekteringsregler, hvorfor der ikke eksisterer et alternativt grundlag for projekteringen. Særligt for projektering af k-ophæng og hængere er anvendelsen af Siemens’ specialsoftware uomgængelig. Ingen andre markedsaktører har adgang til dette værktøj, og det er usikkert, om en sådan adgang vil kunne opnås i fremtiden, ligesom tidsperspektivet herfor er ukendt. Vejdirektoratet har undersøgt markedssituationen og konstateret, at ingen andre leverandører besidder den nødvendige adgang til de tekniske værktøjer, projekteringsregler eller knowhow, som er påkrævet for at udføre opgaven. Der foreligger dermed en situation, hvor der objektivt set alene findes én leverandør, der kan levere den krævede ydelse. EU-Domstolen og Klagenævnet for Udbud har i flere sager fastslået, at undtagelsesbestemmelser til udbudspligten skal fortolkes indskrænkende, og at ordregiver har bevisbyrden for, at betingelserne er opfyldt. Vejdirektoratet har foretaget en konkret vurdering af markedet og dokumenteret, at de tekniske og retlige forhold knytter sig til en eneret, som gør Siemens AG til den eneste mulige leverandør. Der foreligger således en situation, som netop er omfattet af udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 3, jf. direktivets artikel 32, stk. 2, litra b, nr. iii. På denne baggrund konkluderer Vejdirektoratet, at indgåelse af kontrakt direkte med Siemens AG uden forudgående udbud er både lovligt og nødvendigt. Aftalen indgås derfor i overensstemmelse med udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 3, og offentliggørelsen af denne bekendtgørelse om frivillig gennemsigtighed sker for at sikre fuld transparens om grundlaget for tildelingen.
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnSiemens Mobility A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorProfylaksebekendtgørelse - Rådgivning vedr. ombygning af kørestrøm
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet600 000,00 DKK
Underentrepriseno
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenProfylaksebekendtgørelse - Rådgivning vedr. ombygning af kørestrøm
Organisation, der underskriver kontraktenVejdirektoratet
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnVejdirektoratet
Registreringsnummer60729018
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedMette Bentzen
E-mailmebe1@vd.dk
Telefon+45 7244 3333
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://udbudsportalen.app.vd.dk/da/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnSiemens Mobility A/S
Registreringsnummer39492768
PostadresseBorupvang 9
ByBallerup
Postnummer2750
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID954044a1-0c58-4173-956f-8d751a44ce88  -  01
FormulartypeForudgående underretning om direkte tildeling
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bekendtgørelsesundertype25
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen18/08/2025 08:40:07 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogengelsk
Bekendtgørelsesnummer541409-2025
EUT-S-nummer157/2025
Offentliggørelsesdato19/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer