« Tilbage til oversigten over alle licitationer


162/2025
554621-2025 - Planlægning
Danmark – Vedligeholdelse af vejbelysning – Udbud af drift, vedligeholdelse og etablering af gadebelysning
OJ S 162/2025 26/08/2025
Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Tjenesteydelser - Bygge- og anlægsarbejder - Varer
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnGladsaxe Kommune
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af drift, vedligeholdelse og etablering af gadebelysning
BeskrivelseMarkedsdialog vedr. udbud af gadebelysning i Gladsaxe Kommune Hen på efteråret 2025 udbyder Gladsaxe Kommune en samlet kontrakt på drift, vedligeholdelse og etablering af gadebelysningen med forventet kontraktstart april 2026. Gladsaxe Kommune har ca. 11.000 armaturer, hvoraf ca. 90 pct. er omlagt til LED-belysning. Gladsaxe Kommune har planer om at hjemtage strømforsyningsdelen til gadebelysningen. Det planlægges at udbuddet bliver udbudt efter kombi-modellen og at kontrakten bliver gældende for samlet en 8-10-årig periode. Vi opfordrer interesserede entreprenørfirmaer til, at deltage i et markedsdialogmøde (individuelt) af ca. 1½ times varighed med Gladsaxe Kommune og vores eksterne konsulenter, planlagt til at blive afholdt d. 15. og 16. september 2025.
Intern ID530c0a6e-ccb8-4551-9f8a-1461294b9f17
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Supplerende kontrakttypeBygge- og anlægsarbejderVarer
Primær klassifikation (cpv): 50232100 Vedligeholdelse af vejbelysning
Supplerende klassifikation (cpv): 34928500 Udstyr til gadebelysning, 45316110 Installation af gadebelysningsudstyr
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerInden for Gladsaxe Kommune.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms34 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
DelPAR-0000
TitelUdbud af drift, vedligeholdelse og etablering af gadebelysning
BeskrivelseMarkedsdialog vedr. udbud af gadebelysning i Gladsaxe Kommune Hen på efteråret 2025 udbyder Gladsaxe Kommune en samlet kontrakt på drift, vedligeholdelse og etablering af gadebelysningen med forventet kontraktstart april 2026. Gladsaxe Kommune har ca. 11.000 armaturer, hvoraf ca. 90 pct. er omlagt til LED-belysning. Gladsaxe Kommune har planer om at hjemtage strømforsyningsdelen til gadebelysningen. Det planlægges at udbuddet bliver udbudt efter kombi-modellen og at kontrakten bliver gældende for samlet en 8-10-årig periode. Vi opfordrer interesserede entreprenørfirmaer til, at deltage i et markedsdialogmøde (individuelt) af ca. 1½ times varighed med Gladsaxe Kommune og vores eksterne konsulenter, planlagt til at blive afholdt d. 15. og 16. september 2025.
Intern ID5534dfa4-4c1d-4458-a59f-1a7a7d32da2d
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Supplerende kontrakttypeBygge- og anlægsarbejder
Supplerende kontrakttypeVarer
Primær klassifikation (cpv): 50232100 Vedligeholdelse af vejbelysning
Supplerende klassifikation (cpv): 34928500 Udstyr til gadebelysning
Supplerende klassifikation (cpv): 45316110 Installation af gadebelysningsudstyr
3.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerInden for Gladsaxe Kommune.
3.1.3.
Varighed
Varighed8 År
3.1.4.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms34 000 000,00 DKK
3.1.6.
Tilbudsdokumenter
Sprog, som udbudsdokumenterne er officielt tilgængelige pådansk
3.1.8.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnGladsaxe Kommune
Registreringsnummer62761113
PostadresseRådhus Allé 7
BySøborg
Postnummer2860
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedHenrik Sjørring Johansen
Telefon39575124
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDfb6b495a-0146-4937-9898-f290367e6cc7  -  01
FormulartypePlanlægning
BekendtgørelsestypeForhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen25/08/2025 07:46:28 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)25/08/2025 08:04:18 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer554621-2025
EUT-S-nummer162/2025
Offentliggørelsesdato26/08/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure24/11/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer