« Tilbage til oversigten over alle licitationer


163/2025
557428-2025 - Forudgående underretning om direkte tildeling
Danmark – Vedligeholdelse af programmel til informationsteknologi – Indkøb af drift, vedligehold og support til it-system for syn af sprøjter (SYS)
OJ S 163/2025 27/08/2025
Bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnMiljøstyrelsen
E-maillinmj@mst.dk
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelIndkøb af drift, vedligehold og support til it-system for syn af sprøjter (SYS)
BeskrivelseMiljøstyrelsens it-system til syn af sprøjter (SYS) anvendes til registrering af data i synsrapporter vedrørende de lovpligtige syn af pesticidsprøjter; herunder til registrering af de virksomheder, som Miljøstyrelsen godkender til at udføre syn af pesticidsprøjter og til registrering af de medarbejdere, som er godkendt til at udføre syn af sprøjter. IT-systemet anvendes ligeledes af den tilsynsvirksomhed, som udfører tilsyn med syn af sprøjter for Miljøstyrelsen, og som udfylder og registrerer tilsynsrapporter for alle godkendte synsvirksomheder i SYS. Herudover anvendes it-systemet ligeledes til at synsvirksomhederne bestiller unikke nummererede synsmærkater, som Miljøstyrelsen efterfølgende sender til virksomhederne.
Identifikator for proceduren0a9d4a2d-b847-4af8-bc3d-919f55688732
Intern ID2025-36692
UdbudsprocedureUdbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 72267100 Vedligeholdelse af programmel til informationsteknologi
Supplerende klassifikation (cpv): 16400000 Sprøjtemaskiner til anvendelse i landbrug eller havebrug, 71631100 Inspektion af maskiner
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelIndkøb af drift, vedligehold og support til it-system for syn af sprøjter (SYS)
BeskrivelseMiljøstyrelsens it-system til syn af sprøjter (SYS) anvendes til registrering af data i synsrapporter vedrørende de lovpligtige syn af pesticidsprøjter; herunder til registrering af de virksomheder, som Miljøstyrelsen godkender til at udføre syn af pesticidsprøjter og til registrering af de medarbejdere, som er godkendt til at udføre syn af sprøjter. IT-systemet anvendes ligeledes af den tilsynsvirksomhed, som udfører tilsyn med syn af sprøjter for Miljøstyrelsen, og som udfylder og registrerer tilsynsrapporter for alle godkendte synsvirksomheder i SYS. Herudover anvendes it-systemet ligeledes til at synsvirksomhederne bestiller unikke nummererede synsmærkater, som Miljøstyrelsen efterfølgende sender til virksomhederne.
Intern ID2025-36692
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 72267100 Vedligeholdelse af programmel til informationsteknologi
Supplerende klassifikation (cpv): 16400000 Sprøjtemaskiner til anvendelse i landbrug eller havebrug, 71631100 Inspektion af maskiner
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontraktenMiljøstyrelsen
6. Resultater
Direkte tildeling
Begrundelse for direkte tildelingKontrakten kan kun tildeles af en bestemt økonomisk aktør på grund af manglende konkurrence af tekniske årsager
Anden begrundelseKontrakten tildeles i henhold til udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 2 (udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse), da det vurderes teknisk umuligt for en anden økonomisk aktør at løfte opgaven med drift, vedligeholdelse og support af Miljøstyrelsens nuværende it-system til syn af pesticidsprøjter (SYS). Miljøstyrelsen anvender it-systemet til registrering af data vedrørende syn af pesticidsprøjter; herunder registrering af godkendte virksomheder og deres medarbejdere samt disses registrering af synsrapporter, som Miljøstyrelsen er forpligtet til i henhold til bekendtgørelse nr. 789 af 01/06/2022 om syn af sprøjteudstyr. Miljøstyrelsen vurderer, at der ikke findes et tilsvarende it-system, som har netop de funktionaliteter og teknikaliteter, som Miljøstyrelsen har brug for, for at kunne overholde synsbekendtgørelsen, jf. § 17, stk. 3 og stk. 2, §§ 18-19 samt § 20, stk. 2. Herudover er det ikke muligt at få adgang til kildekoden, da leverandøren af it-systemet har en eksklusiv rettighed hertil. Yderligere skal det tilføjes, at de nuværende omkostninger til drift, vedligeholdelse, support og licens udgør ca. 100.000 kr. pr. år, hvilket det ikke vurderes muligt for en anden økonomisk aktør at kunne løfte en sådan opgave til en lignende pris.
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnSonima Automatisering BV
Tilbud
Tilbud – Identifikator2025-36692
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Tilbuddet blev rangordnetnej
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten2025-36692
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenMiljøstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnMiljøstyrelsen
Registreringsnummer25798376
PostadresseLerchesgade 35
ByOdense
Postnummer5000
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
EnhedLine Maria Greve
E-maillinmj@mst.dk
Telefon+45 23826173
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnSonima Automatisering BV
Registreringsnummer04085112
PostadresseHemrikkwartier 51
ByEmmen
Postnummer7813 AB
Landsdel (NUTS)Noord-Drenthe (NL131)
LandNederlandene
EnhedNiels Dubbelboer
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDeb362d04-0ba9-45db-84fd-72284e7dc2d3  -  01
FormulartypeForudgående underretning om direkte tildeling
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bekendtgørelsesundertype25
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen26/08/2025 11:50:38 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)26/08/2025 11:50:56 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer557428-2025
EUT-S-nummer163/2025
Offentliggørelsesdato27/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer