Lancerer nyudviklet træskrueEssves nye træskrue, Essdrive, har været gennem et fire år langt forsknings- og udviklingsarbejde.

Lancerer nyudviklet træskrue

Med den nye Essdrive har Essve med egne ord genopfundet træskruen

Mere end 4000 skruer fra 54 konkurrenter er testet i over 1,6 millioner målinger og hundredvis af håndværkere er blevet interviewet. Resultatet er en helt ny skrue, der kræver minimalt tryk for at tage fat - så det næsten føles som om Essdrive skruer sig ind i træet af sig selv.

En normal skrue kræver et tryk på op til 5 kg for at bore sig ind i træet. Takket være det helt nye design på Essdrive er dette reduceret med over 50 %. Det er derfor mærkbart lettere og mindre krævende at arbejde med den nye skrue, da det bliver både nemmere og hurtigere for håndværkeren at skrue den i. Det betyder samtidig en mindre belastning af skuldre, led og ryg.

- Ved at sætte et mål om at skabe verdens bedste træskrue, har vi spændt buen højere end nogensinde før, siger adm. direktør Max Lagerstedt.

- Med Essdrive har vi genopfundet skruen - fra spids og gevind til skaft og hoved. Resultatet er en træskrue, der tager lynhurtigt fat med et minimalt tryk på skruen, har en høj spændkraft og som giver en fin finish uden splinter. Med Essdrive smider vi med andre ord en Game Changer på det danske marked, siger Max Lagerstedt.

Fire års forsknings- og udviklingsarbejde
Essdrive er resultatet af fire års forsknings- og udviklingsarbejde som blev påbegyndt i 2014. Nogle af Sveriges førende teknikere og udviklere fra Chalmers Tekniska Högskola har været involveret i arbejdet. De har desuden trukket på teknisk ekspertise fra seks lande.

Og ved hjælp af omfattende tests med håndværkere fra hele Norden og millioner af målinger har virksomheden skabt to patenterede innovationer, som er grundlaget for den nye unikke type skrue; en helt ny spids, der kræver minimalt tryk og et helt nyt hoved, der sørger for en flot finish.

Essdrive er udviklet til at give håndværkeren en bedre ergonomi.

- Via en specialdesignet robot, udviklet udelukkende til udviklingen af Essdrive, har vi testet tusindvis af forskellige skruer og har lavet 1,6 millioner målinger. I dag har vi sandsynligvis flere rådata om, hvordan træskruer fungerer, end noget andet firma i skrueindustrien globalt. Gennem vores tests ved vi i dag præcist, hvorfor en bestemt skruekonstruktion er bedre end en anden, siger innovations- og produktchef for skruer hos Essve Christofer Lindberg.

Essdrive er netop blevet nomineret til Eisen 2018 Innovation Award, der uddeles på den internationale værktøjsmesse i Køln d. 4.-7. marts.

I Danmark viser Essve den nye Essdrive på Byggeri’18 den 13.-16. marts, hvor man selv kan prøve den nye skrue og mærke forskellen.

Skruen forventes tilgængeligt i butikkerne først på sommeren 2018.

-los


15/2 2018
  • Værktøjsproducent ryster posen i toppen

    Værktøjsproducent ryster posen i toppen

    vaerktoej-arbejdstoej ›Ny direktør for Jydsk Værktøj bliver Jesper Batsberg, der får det samlede ledelsesansvar, mens Kjeld Thomsen fremover retter sit primære fokus mod salg, kunder og markedsudvikling
  • Stjal værktøj for 50,000 kroner

    Stjal værktøj for 50,000 kroner

    byggeri ›
  • Forsikring dækker ikke ved indbrud i nøgleboks

    Forsikring dækker ikke ved indbrud i nøgleboks

    entreprenoer ›Billige nøglebokse med kodehjul er stadig udbredte på byggepladser og hos virksomheder. Men den billige løsning kan koste dyrt, for forsikringsselskaberne har strammet kravene
  • EU-Kommissionen dumper 82 procent af testede sikkerhedssko fra otte lande

    EU-Kommissionen dumper 82 procent af testede sikkerhedssko fra otte lande

    vaerktoej-arbejdstoej ›I testen blev der både konstateret ringe modstandsdygtighed, dårlige antistatiske egenskaber og mangelfuld dokumentation
  • Lemvigh-Müller udvider i Østjylland

    Lemvigh-Müller udvider i Østjylland

    vaerktoej-arbejdstoej ›Grossisten har netop fejret åbningen af to nye butikker i hhv. Aarhus Nord og Skanderborg, som giver lokale håndværkervirksomheder adgang til et endnu bredere sortiment og flere services inden for el, vvs og værktøj
  • Husk sikkerheden i varmen

    Husk sikkerheden i varmen

    byggeri ›Sommeren har været varm, og det kan være fristende at slippe af med noget af den varmeste beklædning, mens man er på arbejde. Men husk sikkerheden, lyder opfordringen til landets bygge- og håndværksvirksomheder
  • Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med Carl Ras Gruppen i ryggen samles Jydsk Værktøj og Nordjydsk Værktøjssalg under et navn. Sammenlægningen kombinerer lokal forankring med adgang til stærke kompetencer, større ressourcer og et tættere samarbejde på tværs
  • Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    vaerktoej-arbejdstoej ›Ti tyverier sker fra varebiler hver dag – og mange håndværksvirksomheder kæmper med manuel registrering, mangelfuld sporbarhed og tidskrævende dokumentation. Det vil SaaS-virksomhederne EG og Keatech gøre op med gennem et nyt samarbejde