Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede Teknologien kan være en hjælp i en travl hverdag på byggepladsen, hvor værktøj ofte skifter hænder. Foto: EG.

Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

Ti tyverier sker fra varebiler hver dag – og mange håndværksvirksomheder kæmper med manuel registrering, mangelfuld sporbarhed og tidskrævende dokumentation. Det vil SaaS-virksomhederne EG og Keatech gøre op med gennem et nyt samarbejde

Hver dag bliver der anmeldt omkring 10 tyverier fra varebiler i Danmark. Men tyveri er langt fra den eneste udfordring for danske håndværkere. Manuel registrering af værktøj og materialer på byggepladsen kan føre til fejlregistreringer og tab af vigtig information. 

Dokumentation fra flere leverandører samler sig i bunker, og når et projekt skal afleveres, er den tidskrævende opsamling af papirer og filer en velkendt kilde til frustration. 

Den samlede konsekvens er ineffektive arbejdsgange, øget risiko for fejl og forsinkelser. Den udfordring vil EG TraceTool nu imødegå gennem et nyt samarbejde med GPS-tracking-virksomheden Keatech.

- Samarbejdet giver os mulighed for at skabe endnu mere værdi for kunderne, fordi vores løsninger supplerer hinanden. Byggebranchen oplever stigende krav om dokumentation, og ved at koble værktøjsregistrering og GPS-data får virksomhederne fuld transparens i materialer og komponenter – og dermed lettere compliance og større tryghed i hverdagen, siger Michael Storm, salgsdirektør hos EG.

EG TraceTool bruges allerede mange steder til digital registrering og mærkning af værktøj. Når værktøjet scannes, registreres det i systemet. Virksomheden kan se, hvem der bruger værktøjet, og hvor det befinder sig – og dermed lettere identificere det, hvis det bliver væk eller stjålet.

- Vores GPS-trackere kan nu tale sammen med EG TraceTool, og det giver virksomhederne et langt bedre overblik over deres udstyr i hverdagen. 

- Når systemerne arbejder sammen, bliver det både nemmere at finde værktøj, der er blevet væk, og at se, hvor det sidst er blevet registreret, siger Kenneth Stenild Nielsen, partner og salgsdirektør hos Keatech.

Samarbejdet betyder, at køretøjer udstyret med GPS-trackere automatisk registrerer, når et værktøj med et Keatech-værktøjs-tag er i nærheden.

Når to enheder registrerer hinanden, gemmes informationen i systemet, så både medarbejdere i marken og på kontoret kan se, hvor og hvornår et stykke udstyr sidst er blevet registreret. Det erstatter manuelle registreringer og giver et struktureret overblik over materialer og udstyr på tværs af projekter.

Systemet registrerer både tid, lokation og driftsdata for maskiner, hvilket kan minimere tvister mellem udlejere og lejere. 

Og når et projekt nærmer sig aflevering, er dokumentationen allerede samlet løbende – så den tidskrævende afslutningsproces bliver markant mere smidig. Det højner både kvaliteten og sikkerheden i byggeriet.

Ideen til samarbejdet har været flere år undervejs og udspringer af konkrete ønsker fra en fælles kunde, som efterspurgte en mere samlet løsning til at holde styr på materiel. 

I takt med at kravene til dokumentation i byggeriet stiger, er behovet for digitale værktøjer, der håndterer sporbarhed automatisk, ifølge Kenneth Stenild Nielsen kun blevet større.

- Mange virksomheder oplever, at værktøj bliver glemt på byggepladsen, når en opgave er afsluttet. Ved at oprette specifikke områder i Keatech Live kan man hurtigt se, om alt udstyr er kommet med tilbage, eller om der stadig ligger noget tilbage på pladsen, siger han.

Teknologien kan samtidig være en hjælp i en travl hverdag på byggepladsen, hvor værktøj ofte skifter hænder. Hvis et værktøj ikke bliver registreret manuelt, kan GPS-registreringen stadig give et fingerpeg om, hvor det sidst er blevet set. 

Derudover kan systemet give virksomhederne en ekstra sikkerhed, når et projekt afsluttes, så alt værktøj kommer med tilbage fra byggepladsen.

-dc

11/5 2026
  • Husk sikkerheden i varmen

    Husk sikkerheden i varmen

    byggeri ›Sommeren har været varm, og det kan være fristende at slippe af med noget af den varmeste beklædning, mens man er på arbejde. Men husk sikkerheden, lyder opfordringen til landets bygge- og håndværksvirksomheder
  • Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med Carl Ras Gruppen i ryggen samles Jydsk Værktøj og Nordjydsk Værktøjssalg under et navn. Sammenlægningen kombinerer lokal forankring med adgang til stærke kompetencer, større ressourcer og et tættere samarbejde på tværs
  • Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    politik ›De meget omtalte regler om producentansvar handler ifølge TEKNIQ ikke kun om gebyr for emballage. Der skal i mange tilfælde også betales gebyr for selve produktet.
  • Indbrud i værktøjsvirksomhed

    Indbrud i værktøjsvirksomhed

    byggeri ›
  • Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    vaerktoej-arbejdstoej ›Stark og Sixt samler transport og værktøj i en booking. Samarbejdet giver Starks kunder adgang til hele Sixts bilflåde af varevogne og personbiler
  • Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med deltagelse af både Bosch og Makita vil alle de førende værkstøjsproducenter være at finde på Byggeri'27 i marts næste år. De besøgende på messen vil dermed kunne se og opleve alt det nyeste fra markedets mest kendte værktøjsfirmaer
  • 200 ekstra hestekræfter i sålerne

    200 ekstra hestekræfter i sålerne

    vaerktoej-arbejdstoej ›Airtox har piftet sine mest populære modeller op. De tre mest sælgende sko er blevet lettere og har fået et mere eksklusivt design, og indtil videre har brugerne taget godt imod dem
  • Mærket værktøj i rumænsk varevogn ledte politiet til serie af gerningssteder

    Mærket værktøj i rumænsk varevogn ledte politiet til serie af gerningssteder

    vaerktoej-arbejdstoej ›Over 1000 genstande var blevet stjålet. Politiet opfordrer virksomheder til at mærke værktøjet - det hjælper i efterforskning og opklaring af sagerne