Dansk højhus i Dublin

Dansk højhus i Dublin

Henning Larsen Architects tegner 132 meter miljøvenligt boligtårn i Irlands hovedstad.

Henning Larsen Architects tegner 132 meter miljøvenligt boligtårn i Irlands hovedstad

Byggestart nærmer sig for et 37-etagers højhus, som Henning Larsen Architects vandt opgaven med at opføre sideste år i Irlands hovedstad Dublin.

One Berkeley Court bliver navnet på højhuset, der bliver vartegn for en ny stor bydel med navnet Berkeley Court. Ikke mindre end 190.000 etagemeter skal der opføres ialt, hvilket gør det samlede byggeprojekt til et af Europas største.

Halvdelen af højhusets etager bliver indrettet med boliger, mens bygningens base kommer til at rumme en blanding af kulturelle aktiviteter, kontorer og butikker samt en afdeling med ambassader.

Projektet har fokus på løsninger, der skåner miljøet, og udledningen af CO2 ved højhusets drift vil være reduceret med 75 pct. i forhold til tilsvarende byggerier i Dublin.

Det gøres blandt andet med trelags-vinduer, biobrændsel til opvarmning, gråvandsanlæg og delebiler. På langt sigt er målet en CO2-neutral bydel.

Henning Larsen Architects har samarbejdet danske landskabsarkitekter fra SLA på projektets hovedkoncept, der gennemføres med det lokale arkitektfirma RKD Architects.

Det er Mountbrook Developments, der står bag udviklingen af bydelen, hvor højhuset ventes klar til indflytning i 2013.

- nn

3/9 2007
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød