Danskerne siger ja tak til typehuse

Danskerne siger ja tak til typehuse

Det gør ikke noget, at naboens hus ligner ens eget - bare størrelsen og prisen er i orden.

Det gør ikke noget, at naboens hus ligner ens eget - bare størrelsen og prisen er i orden

En ny undersøgelse, som ByggematerialeBranchen har fået udarbejdet, viser at det er husets størrelse, grundplan og pris, der prioriteres som de væsentligste forhold, når der bygges boliger, hvorimod et arkitekttegnet hus eller et unikt byggeri ikke betyder noget for de ’nye’ husejere. Hele 80 procent af deltagerne i undersøgelsen har ikke noget imod, at en anden ville kunne købe eller bygge et hus magen til deres.

I undersøgelsen er 620 personer i alderen 25-50 år, der overvejer at købe eller bygge hus inden for de næste 10 år, blevet spurgt om, hvilke forhold der betyder noget for dem i forbindelse med huskøbet.

- Undersøgelsen viser, at danskeren foretrækker at bo i store typehuse, som ikke koster for meget. Resultaterne er uhyre interessante i forhold til industrialiseret modulbyggeri. Producenter af modulbyggeri ønsker netop at optimere byggeprocessen og give forbrugeren et billigere alternativ, siger branchedirektør ByggematerialeBranchen Anne Windfeldt Trolle.

I undersøgelsen er der også kigget på danskernes viden om og holdning til industrialiseret modulbyggeri, hvor det meste af huset er bygget op i en fabrikshal.

Af svarene i undersøgelsen fremgår det, at kendskabet til industrialiseret modulbyggeri blandt slutbrugerne er overraskende lille.

- Når slutbrugerne samtidig gerne vil have billigt byggeri, der ikke behøver at adskille sig fra naboens, så tyder det på, at branchen skal blive bedre til at informere om fordelene ved industrialiseret boligbyggeri, siger Anne Windfeldt Trolle.

- tibu

5/11 2007
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød