Ny plads i ValbyCollage af vinderprojekter.

Ny plads i Valby

Fire danske og internationale arkitekt-teams deler førstepræmie i konkurrence om Toftegårds Plads

Københavns Kommunes internationale idékonkurrence om Toftegårds Plads Syd resulterede i 115 forslag fra 30 lande.

Dommerkomiteen udpegede fire forslag, som hver tildeles en førstepræmie på 150.000 kr. Dommerkomiteen ser de fire vinderforslag som udtryk for de muligheder, der er for den videre udvikling af Toftegårds Plads Syd, idet de på hver deres måde rummer et potentiale, der kan tjene som inspiration i den videre proces.

- Forslaget Urban Forest af den danske tegnestue Flush Architects v/ arkitekter Mariana Fernandes og Thomas Raben-Lange. der på original vis indfører en platform på søjler, der fungerer som både overdækning og hævet, græsbeklædt ´park´.

- Arkitekterne Maria Olmo Béjar og Borja López Cotelo fra Spanien er præmieret for deres forslag, der indarbejder bånd med forskellig overflade til en samlet helhed.

- Endnu et spansk forslag af arkitekterne Gorka Zubicaray Diaz og Jaime Garcia Garcia modtager præmie for en spændende komposition af prismatiske pavillonbygninger, der spiller sammen med kulturhusene og danner et visuelt og lydmæssigt ´filter´ mod trafikken og det omgivende byrum.

- Forslaget Flowers of Copenhagen af arkitekterne Katarzyna Furgalinska og Michal Lisinski fra Polen, der giver en nuanceret bearbejdning af sydpladsens terræn og supplerer med en gruppe kæmpeblomster, der i skala spiller op til omgivelserne på en overraskende og overbevisende måde.

Konkurrencen om Toftegårds Plads Syd er afholdt som en idékonkurrence i samarbejde med Akademisk Arkitektforening, hvilket vil sige at programmet ikke har lagt op til konkrete og detaljerede besvarelser af konkurrenceopgaven, men derimod en bred, idéskabende belysning af pladsens muligheder, herunder muligheden for et eventuelt byggeri på pladsen.

Af samme grund har der ikke været udbudt en efterfølgende projekteringsopgave til konkurrencens vinder(e), idet konkurrencen skal bruges til en politisk stillingtagen til, hvad fremtiden for Toftegårds Plads Syd kan blive, og hvordan der kan findes inansiering til en viderebearbejdning af konkurrencens resultat.

Alle 115 konkurrenceforslag vil i perioden 5.-13. september 2008 være udstillet i bygning FO-1101 på F. L. Smidth-arealet i Valby med adgang fra Gammel Køge Landevej 18-20.

- nn

8/9 2008
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød