Her er de 10 mest solgte varebiler i martsToyota køber næsten alle deres varebiler hos Stellantis, men selv om man er kunde hos en konkurrerende koncern, sælger man flere biler end de fire bilmærker fra selvsamme koncern tilsammen.

Her er de 10 mest solgte varebiler i marts

Volkswagen er det mest solgte mærke blandt varebiler, hvor Ford har den mest solgte model med Transit Custom, men det er også værd at bemærke, at et par af 'de gamle' fortsat klarer sig mere end pænt

Af Jørli Petersen

Marts 2026 var en ualmindelig kold måned, og måske har klimaet ikke inspireret til køb af ny varevogn, så det begrænsede salg handler måske mere om nødvendighed end lyst til noget nyt.

Med 2646 nye varebiler i marts er der trods alt lidt fremgang at spore efter en noget sløv start på året, hvor tallene lignede det, vi oplevede i 2025, men bag tallene er der forskydninger i markedet, hvor Volkswagen er tilbage som absolut topsælger.

Volkswagen er det mest solgte mærke blandt varebiler, hvor Ford har den mest solgte model med Transit Custom, men det er også værd at bemærke, at et par af 'de gamle' fortsat klarer sig mere end pænt.

Nummer to på listen i marts er Renault Trafic, der synger på absolut sidste vers. Renault har vist den nye model, den er ikke mange måneder ude i fremtiden, og det samme kan man med lidt god vilje sige om Mercedes Vito, der nu også har vist sit ansigt, men ikke som varebil.

Ny Mercedes Vito forventes at være det store trækplaster på efterårets udstilling for vare- og lastbiler i Hannover, og det må være forklaring på, hvorfor Mercedes ser ud til at holde bilen tilbage, men trods det er Vito nummer fem i marts.

Som nummer 10 på listen over de mest populære bilmodeller finder vi Toyota Proace, og det er i sig selv ikke noget særligt, men hvis vi knækker tallene for de biler, der alle stammer fra de samme fabrikker, er det påfaldende, at Toyota sælger flere varebiler end de øvrige fire, der er Citroen, Fiat, Opel og Peugeot.

I årets første kvartal har Toyota solgt 217 nye varebiler. De andre fire bilmærker kan klare 184 i samlet flok, og så er der nye bilmærker på markedet.

KGM, der er et nye navn for SsangYong, er blevet synlige med et salg på 40 biler, det nye kinesiske bilmærke Farizon har sat nummerplader på 13 nye biler i marts, mens Kia er sprunget godt og grundigt ind på markedet for varebiler med 65 eksemplarer af den nye model PV5 Cargo, et tal der akkurat holder Kia ud fra månedens top-10.

Top-10 i marts 2025:

Ford Transit Custom: 350

Renault Trafic: 214

Volkswagen ID.Buzz: 190

Volkswagen Transporter: 168

Mercedes Vito: 164

Mercedes Sprinter: 154

Renault Master: 150

Volkswagen Crafter: 91

Man TGE: 77

Toyota Proace: 77


14/4 2026
  • Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

    Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

    biler-til-byggebranchen ›Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
  • For 800.000 kroner luksusvarebil

    For 800.000 kroner luksusvarebil

    biler-til-byggebranchen ›Man får lov at betale for den nye Mercedes Vito, men det er ikke svært at se hvorfor. Mercedes Vito VLE er spækket med eksklusivt udstyr, stor rækkevidde og intelligent design
  • Fængselsstraf og udvisning for udspekuleret tyveri fra lastbiler

    Fængselsstraf og udvisning for udspekuleret tyveri fra lastbiler

    biler-til-byggebranchen ›Retten i Nykøbing F. afsagde torsdag dom i en sag, hvor en 31-årig mand fra Hviderusland var tiltalt for medvirken til tyveri og forsøg på tyveri for i alt omkring otte millioner kroner.
  • Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    politik ›Skatteministeren mener, at der skal være proportionalitet mellem forseelse og sanktion. ”Det kan opleves urimeligt og voldsomt, når en mindre overtrædelse kan medføre krav om efteropkrævning af hele registreringsafgiften på flere hundrede tusinde kroner”
  • En forklædt F-serie

    En forklædt F-serie

    biler-til-byggebranchen ›Den nye Ranger Super Duty er gigantisk og minder mest om en anden af Fords populære serier. Den får næppe mange købere på det danske marked, men for de få, der er, er der ekstremt meget bil for pengene
  • 47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    biler-til-byggebranchen ›Varebilsmarkedet er blevet tydeligt mere elektrisk i første halvår af 2026. Flere end 40 procent af de nyregistrerede varebiler var eldrevne
  • Salg af elvarebiler tæt på dieselhakkere

    Salg af elvarebiler tæt på dieselhakkere

    biler-til-byggebranchen ›De nyeste tal fra Danmarks Statistik viser, at der i juni blev der indregistreret 1.246 elvarebiler. D et er ny rekord
  • En lillebitte ellert

    En lillebitte ellert

    biler-til-byggebranchen ›Kias nyeste PV5 Cargo er ikke ret stor. Den er derfor oplagt til bykørsel, og så er den betalbar