Aalborg Portland til DM i Skills

Aalborg Portland til DM i Skills

Med henblik på at tiltrække flere lærlinge og elever er også Aalborg Portland stærkt repræsenteret ved DM i Skills

Den danske cementproducent Aalborg Portland har konstant omkring 25 lærlinge og elever beskæftiget. Det er både elektriker-, smede-, procesoperatør-, industritekniker-, kontorelever m.fl., og Aalborg Portland har en strategi om at have lærlinge og elever som en af de primære fødekanaler til at besætte faste stillinger:

- Lærlinge og elever er en meget vigtig del af vores rekrutteringsstrategi, og derfor har vi konstant 20-25 lærlinge og elever ansat på fabrikken i Aalborg. Det har vi også haft gennem alle kriseårene, og det lønner sig ikke mindst nu, hvor der begynder at komme flaskehalse inden for flere af erhvervsprofessionerne, forklarer Svend Pedersen, der er HR-partner hos Aalborg Portland i Aalborg og deltager om få dage i DM i Skills sammen med flere lærlinge fra Aalborg Portland.

Andreas Bang Jensen er halvvejs i sin lærlingeuddannelse og vil meget gerne anbefale Aalborg Portland til andre unge:

- Læretiden på Aalborg Portland er kendetegnet ved, at du får lov til at prøve kræfter med en lang række forskellige opgaver. Du får tingene i hånden og kigger ikke bare svendene over skulderen. Det mener jeg er en klar fordel, forklarer han.

De rigtige, der søger
DM i Skills afholdes denne gang i netop Aalborg, og Aalborg Portland deltager dels for at synliggøre karrieremulighederne i koncernen, men også for at have den nødvendige dialog med de uddannelsessøgende:

- Det primære for os er naturligvis at tiltrække unge til de ledige stillinger, men det er også helt afgørende, at det er de rigtige, der søger, og at de har lyst til at gøre karriere inden for vores branche. Derfor er matchmaking vigtigt, og det kan vi bruge DM i Skills til, fortæller Svend Pedersen.

Svend Pedersen forklarer desuden, at Aalborg Portland har gode erfaringer og meget stor nytte af at fastansætte lærlinge og elever efter endt uddannelse. Det skyldes, at produktionsprocesserne på Aalborg Portland er meget komplicerede, og at Aalborg Portland er eneste danske cementproducent. Derfor kan Aalborg Portland sjældent tiltrække medarbejdere fra andre virksomheder, som har erfaring med cementproduktion:

- Danske procesvirksomheder bliver mere og mere specialiserede, og derfor har vi og andre procesvirksomheder en særlig udfordring, når vi skal tiltrække medarbejdere. Hos Aalborg Portland har vi derfor valgt at uddanne en del af vores medarbejdere selv, og det bliver endnu mere nødvendigt i de kommende år. Derfor tilbyder vi en lang række karrieremuligheder, også internationalt. Flere af vores ledere er startet som lærlinge eller elever på fabrikken i Aalborg, siger han.

DM i Skills 2017 finder sted i Gigantium i Aalborg fra den 26.-28. januar 2017.

-kj

24/1 2017