Boligkøbere spiller med blind makker

Boligkøbere spiller med blind makker

Nye tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at salgspriserne for villaer og rækkehuse faldt med 2,6 procent i november. Priserne for lejligheder og sommerhuse faldt med 1,7 procent. De manglende nye ejendomsvurderinger skaber usikkerhed

Af Dan Bjerring
Christiansborg

November blev den femte måned i træk med prisnedgang for villaer og rækkehuse, og den gennemsnitlige salgspris for huse ligger på 16.652 kroner pr. kvadratmeter i november.

Det er en nedgang på 2,6 procent i forhold til oktober, og det betyder, at huspriserne nu ligger 4,1 procent lavere end på samme tidspunkt sidste år.

Der er dog ingen egentlige katastrofesignaler forude, idet den gennemsnitlige salgspris for huse ’kun’ er tilbage på niveauet i foråret 2021.

Lavere handel i slutningen af året
Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden peger samtidig på, at det ikke er usædvanligt, at aktiviteten på boligmarkedet begynder at drosle ned i slutningen af året:

- Vi har også før set priserne aftage i november. Men den hastighed, som ændringerne sker i netop nu, er usædvanlig. Et månedligt prisfald på 2,6 procent for huse har vi ikke tidligere set i perioden tilbage til 2011, hvor Boligsidens statistik strækker sig tilbage til. Det er et udtryk for, at priserne er i gang med at omstille sig i en tid, hvor der hersker stor usikkerhed om den økonomiske fremtid. Og netop usikkerheden i de finansielle markeder gør, at bolighandlen for nuværende er udfordret, forklarer hun.

Sommerhuspriser over niveau
For lejlighederne ligger den gennemsnitlige salgspris på landsplan nu på 32.765 kroner per kvadratmeter - 4,9 procent lavere end på samme tidspunkt sidste år.

I modsætning til huse og lejligheder ligger sommerhuspriserne dog fortsat over niveauet på samme tidspunkt sidste år. Konkret 4,5 procent højere end i november 2021.

Lav handelsaktivitet i 2022
Dansk Industris boligøkonom, Bo Sandberg erkender, at de fleste nøgletal for boligmarkedet peger nedad, og at handelsaktiviteten gennem det meste af 2022 har været lav. Faldet i boligpriserne har været i gang siden sommerferien:

- Boligmarkedet kom i forvejen fra et højt udgangspunkt, som blev yderligere stimuleret under corona-nedlukningen. Derfor er det ikke overraskende, når man med Boligsidens tal kan konstatere, at boligpriserne nu falder i samme tempo, som de steg under corona - og nu har gjort det fem måneder i træk, siger Bo Sandberg, der forventer, at også sommerhusmarkedet næste år må forvente prisfald.

Skift fra ejer til lejer
Samtidig understreger DI’s boligøkonom, at ejerlejlighedspriserne i hovedstaden var kommet meget højt op, og at der derfor er en ’markant korrektion’ i gang, som man også ser i andre storbyer rundt omkring i verden:

- Fordi ejer- og lejelejligheder er relativt nære substitutter, ser man i de begyndende krisetider et skift i efterspørgslen i retning af sidstnævnte. Endelig er reglerne om den skattemæssige begunstigelse ved forældrekøb blevet skærpet for et par år siden, og det dæmper også efterspørgslen og prisen på ejerlejligheder i universitetsbyerne, siger Bo Sandberg.

Længere liggetider
Den igangværende tendens i retning af købers marked for ejerlejligheder i København kan også ses i liggetiderne.

Ifølge Boligsidens tal er liggetiden for ejerlejligheder steget fra at være stabilt omkring 50 dage i perioden maj-juli 2022 til i november at være steget til 78 dage i både Københavns og Frederiksberg kommuner.

Utålelig ventetid
DI har en opfordring til den kommende regering om at speede op på de nye ejendomsvurderinger:

- Det er utåleligt, at så mange boligejere er henvist til at spille med blind makker på dette helt afgørende område for deres privatøkonomi. I den forbindelse skal det samtidig sikres, at boligens opvarmningsform afspejles i ejendomsvurderingen. Og så skal der ikke mindst skaffes den arbejdskraft, som skal føre den grønne omstilling og energirenoveringer ud i livet, slutter Bo Sandberg.

9/12 2022