Drømmejob er kulmination på 20 år med erhvervsuddannelserSimon Neergaard-Holm skal fra 1. april næste år stå i spidsen for SkillsDenmark

Drømmejob er kulmination på 20 år med erhvervsuddannelser

Simon Neergaard-Holm overtager 1. april 2018 jobbet som direktør for SkillsDenmark

Af Dan Bjerring

For den 57-årige Simon Neergaad-Holm er det heldigvis ingen aprilsnar, når han fra 1. april næste år kan sætte sig i direktørstolen for SkillsDenmark.

Han er oprindelig advokat og kom - efter 15 år som chefkonsulent i Dansk Arbejdsgiverforening med ansvar for erhvervsuddannelsespolitik - for et års tid siden til El- og VVS-branchernes Uddannelser som sekretariatsleder.

Inden karrieren i DA var han sekretariatschef i Teknisk Skoleforening – i dag en del af Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier.

Og han kender som DA’s repræsentant i SkillsDenmarks bestyrelse den organisation indefra, som han nu skal stå i spidsen for.

Fantastisk udfordring
Det er altså en kommende direktør, der på forhånd har et grundlæggende kendskab til erhvervsuddannelserne, og det er en organisation med succes, han overtager.

Næste DM i Skills foregår i Herning i slutningen af januar 2018 med 42 konkurrencefag og 19 demonstrationsfag, og Simon Neergaard-Holm har da heller ikke på forhånd de store programerklæringer.

Han siger til BygTek, at det for ham er en fantastisk udfordring – drømmejobbet – hvor han skal bære faklen videre fra det store arbejde, der er gjort for at etablere Skills som en fast forankret del af de danske ungdomsuddannelser:

- Det er kulminationen på mine 20 år i erhvervsuddannelsessystemet, sige han til BygTek.

Ærefrygt og respekt
Simon Neergaard-Holm bruger ligefrem udtrykket ’ærefrygt’ om udfordringen og kalder udviklingen i Skills de seneste ti år for ’enestående’:

- Der er noget at leve op til, men det afgørende for mig er, at vi skal være med til at understøtte, at flere unge i Danmark tager en faglært uddannelse. Vi kommer til at mangle faglærte på det danske arbejdsmarked, og Skills er med til at vise både uddannelserne og brancherne, så vi kan tiltrække flere unge – både dem med en grunduddannelse og studentereksamen. Dertil kommer de ufaglærte voksne, som kan opkvalificeres til faglærte. Vi er nødt til at satse på hele segmentet. Det er altså en bred palette, vi med Skills mange aktiviteter skal have fat på, siger Simon Neergaard-Holm videre.

Flere hundrede deltagere
Skills har på ti år udviklet sig fra næsten ingenting til et arrangement med over 50.000 tilskuere, flere end 60 erhvervsuddannelser og flere hundrede deltagere:

- Det betyder ikke, at vi ikke kan gøre mere. Jeg ser eksempelvis gerne, at der også i forhold til medierne gøres mere ud af skolemesterskaber og regionale mesterskaber som kvalifikation til Danmarksmesterskabet. Måske kan selve konkurrencerne også visualiseres bedre, så dem, der kommer og kigger på, bedre får et indtryk af de forskellige brancher. Det er noget, vi kan arbejde videre med, men selve konceptet er slået fast som en succes. Jeg skal arbejde videre med noget, der allerede fungerer godt, siger den kommende direktør for SkillsDenmark.

8/12 2017