Masser af lærepladser ved el og vvs

El og vvs er de erhvervsuddannelser, hvor virksomhederne tager flest lærlinge i praktik, og branchen har brug for flere dygtige unge lærlingene, lyder det fra Tekniq

I 2014 tog installationsbranchen et spring fremad med en stigning i antallet af lærlinge på 7,2 %. I alt fik 1.992 nye lærlinge læreplads i virksomhederne. Med 20 lærlinge for hver 100 faglærte er installationsbranchen det sted, hvor virksomhederne har flest lærlinge.

– Den store stigning i indgående uddannelsesaftaler er glædelig; branchen har brug for flere dygtige unge lærlingene, da behovet for faglærte vvs-energi-uddannede og elektrikere stiger i de kommende år, siger underdirektør Tina Voldby, Tekniq Installatørernes Organisation.

– Den teknologiske udvikling i branchen går stærkt. Tekniske installationer og løsningerne bliver fortsat mere komplicerede og fylder mere og mere inde bag facaden i vores bygninger. Vi har også behov for nye studerende på erhvervsuddannelserne, som gennem automatisering og energieffektivisering i industrien kan forbedre vilkårene for at drive produktionsvirksomheder i Danmark, siger Tina Voldby.

– Der er grund til at rose virksomhederne for i år at have givet den en skalle med at tage lærlinge ind. Stigningen i antallet af lærlinge kommer efter nogle år, hvor antallet af nye uddannelsesaftaler lå på et lavt niveau, siger Tina Voldby.

Tendensen med at tage flere lærlinge fortsætter i 2015 med en stigning for januar og februar på 11 procent i forhold til samme måneder sidste år.

-cmn

10/4 2015