Nrep og NRE i norsk eventyr
Boligprojektet Sentrumshagene bliver det første store byggeprojekt som igangsættes i centrum af nye Ås. 58 af 100 lejligheder fra første etape af byggeriet er allerede afsat
NRE Groups norske søsterselskab, NRE Norway, og Nrep igangsætter nu projektet ’Sentrumshagene’, i Ås. Første etape af byggeriet består af omkring 100 lejligheder fordelt på to bygninger samt en parkeringskælder.
Byggeriet igangsættes på baggrund af en god salgsstart. Siden maj 2023 er 58 af lejlighederne blevet solgt.
- Vi er meget glade for den store interesse for projektet. Sentrumshagene er omkranset af vigtige og centrale gade- og byrum. Med umiddelbar nærhed til alle byfunktioner er det placeret godt i forhold til at skabe et spændende og aktivt bymidte kvarter.
- Byggestarten viser os, at solide projekter med god arkitektur, bevidste materialevalg og rigtig beliggenhed også er attraktive i et udfordrende marked. Vi glæder os meget over, at vi nu realiserer dette spændende projekt midt i hjertet af Ås, fortæller adm. dir., Allan Sønderbæk i NRE.
Anden og sidste etape planlægges til salg i 2024. Totalt vil projektet Sentrumshagene indeholde 139 lejligheder. De første lejligheder forventes overleveret efteråret 2025.
Boligprojektet Sentrumshagene bliver et moderne og arkitektonisk kvarter med erhverv på gadeplan, som skaber aktive byrum og mødepladser i centrum af Ås. Projektet lægger op til en høj andel af blågrønne overflader med etablering af blandt andet grønne tage. Der benyttes materialer med lav CO2-udledning og med fokus på energieffektivitet forventes der et positivt CO2-regnskab.
- Sentrumshagene er et rigtig spændende projekt, som vi er glade for, at vi nu sætter i gang. Sentrumshagene er en god tilføjelse til Ås og vil være med til at styrke byen som et knudepunkt, siger Pål Valgermo, boligansvarlig i Nrep.
Det er totalentreprenør J.I. Bygg AS, som har underskrevet aftalen om opførelsen af kvarteret Sentrumshagene i Ås kommune.
- Vi i J.I. Bygg glæder os over at kunne starte opførelsen af Sentrumshagene sammen med NRE og Nrep. Det er ekstra glædeligt at se den store interesse og succes i lejlighedssalget selv i et udfordrende marked. Vi ser frem til et godt samarbejde med alle involverede og glæder os over at være en del af dette spænende projekt, siger Lars Erik Kristiansen, projektleder i J.I. Bygg.
-dc