Rustet til boom af varmepumperArkivfoto.

Rustet til boom af varmepumper

AO har rustet sig grundigt til et boom i salget af varmepumper. - Men vi skal lære af erfaringerne fra solcelleeventyret for 10 år siden, lyder det

Både i år og næste år har regeringen afsat et tocifret millionbeløb til at få udskiftet olie- og naturgasfyr til fordel for varmepumper i tusindvis af danske hjem. Og der har været rift om puljerne: Allerede efter få uger var tilskudspuljen for 2020 på 245 mio. kr. brugt op, og når en endnu større pulje kommer i spil i 2021, forventer installatørerne, at det kommer til at gå lige så hurtigt.

Selvom pengene endnu ikke er blevet udbetalt til boligejerne, har grossisten gjort sig klar til et stort rykind over de kommende måneder.

- Vi har tunet vores lagre rigtig godt og er parat til at honorere efterspørgslen. Det er ikke kun et spørgsmål om at have varmepumper, men også tilhørende rør og andre materialer, fortæller salgsdirektør Jeanette Berthelsen fra AO.
 
Lær af solcelleboomet
For AO har det været en prioritet at sørge for, at lagrene ikke blot er fyldt op, men at man holder sig til de kendte mærker, man har brugt i årevis, og som har været førende inden for varmepumper. Ifølge grossisten bør branchen tage ved lære af det solcelleboom, der var for ti år siden.

I starten af 10’erne blev antallet af solcelleanlæg tredoblet på få måneder, men der dukkede også en række mærker og fabrikanter frem, som forsvandt lige så hurtigt igen. Det var en meget uheldig situation.

- Vi har taget varer ind fra firmaer, som vi har arbejdet sammen med i årevis. Det er ikke mærker, der er oprettet til lejligheden, men etablerede fabrikanter, siger salgsdirektøren.

Information og rådgivning
Den 15. oktober blev der åbnet for Bygningspuljen, og allerede efter et par uger så puljen ud til at være brugt op. Der åbnes op igen straks efter nytår. Den enkelte boligejer kan søge om op mod 37.000 kr. i støtte til en varmepumpe, hvis den erstatter et gammelt olie- eller gasfyr.

Det er de private kunder, der selv skal søge om tilskuddet til varmepumperne, som skal indkøbes, installeres og faktureres af installatøren. Fra den 1. april 2021 bliver det desuden en betingelse for tilskud, at varmepumpen installeres af en VE-godkendt virksomhed.

- Vi ser det som vores opgave at klæde vores kunder så godt på som muligt til det her. Det gør vi med information og rådgivning, men også ved at sørge for, at vi ikke gentager de fejltagelser, der blev gjort ved solcelleboomet i starten af 10’erne, siger Jeanette Berthelsen.

-kj

23/11 2020