Se lige den store kranDet særlige børnerejsegilde gav også børnene indblik i, hvordan deres eget hjem er blevet til. Alle bortset fra ét barn bor nemlig på Grønttorvet.

Se lige den store kran

Grønttorvet, har nu fejret rejsegilde på sin anden daginstitution og denne gang var 12 børn fra områdets første daginstitution inviteret med, hvor de kom helt tæt på de store maskiner

Kultur - samfund - rejsegilde

 

- Se lige den store kran.

Fascinationen var malet i ansigterne, da 12 børn fra den integrerede daginstitution Æblekassen var inviteret med ud på byggepladsen på Grønttorvet i Valby. Her blev de vist rundt og fik en demonstration af, hvad de store maskiner kan. Det var især den 72 meter høje kran, som fangede deres interesse.

Over halvvejs med ny grøn bydel
Besøget fandt sted i forbindelse med rejsegildet på daginstitutionen Mosteriet, som bliver Grønttorvets anden daginstitution med plads til 200 børn.

- Når man går en tur på Grønttorvet i dag, vil man se, at vi nu er over halvvejs i omdannelsen fra engros-grønttorv til en ny, grøn bydel med 2.300 blandede boliger. En stor del af beboerne er børnefamilier, som har et ønske om mere fællesskab, grønne områder og nærhed til byen. Det får de her, fortæller FB Gruppens adm. direktør Hans-Bo Hyldig, der er projektudvikler på Grønttorvet, og fortsætter:

- Med over hundrede børnefamilier har vi også et stort behov for institutioner i nærområdet. Derfor er vi både glade og stolte over at byde endnu en daginstitution velkommen.

Rejsegildet på Mosteriet sker kun få dage efter, at Grønttorvets første daginstitution, Æblekassen, åbnede dørene til deres nye lokaler. Dermed har udviklingen af Grønttorvet som ny bydel nået endnu en ny milepæl.

 

Styrker fællesskabet i bydelen
Det særlige børnerejsegilde gav også børnene indblik i, hvordan deres eget hjem er blevet til. Alle bortset fra ét barn bor nemlig på Grønttorvet.

- Vi vil gerne være en landsby midt i byen. Altså en bydel, hvor man har det meste tæt på. Rigtig mange af de børn, som er indskrevet i Æblekassen, bor på Grønttorvet, hvilket betyder, at familierne kun har få minutters gang til daginstitutionen. Det ved vi skaber mindre travlhed i hverdagen, ligesom det styrker fællesskabet blandt børn og forældre i bydelen, forklarer Hans-Bo Hyldig

-jhn

24/9 2019
  • Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    byggeri ›Slottet får et nyt underjordisk skatkammer, moderne publikumsfaciliteter og en delvis genskabelse af den historiske voldgrav. Nu har et bedømmelsesudvalg udpeget Aart som vinder af arkitektkonkurrencen om Rigets nye skatkammer
  • LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lov, der gør det lettere at bygge almene boliger i de store byer - trods høje grund- og byggeomkostninger
  • Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    politik ›Skatteministeren mener, at der skal være proportionalitet mellem forseelse og sanktion. ”Det kan opleves urimeligt og voldsomt, når en mindre overtrædelse kan medføre krav om efteropkrævning af hele registreringsafgiften på flere hundrede tusinde kroner”
  • Ny bydel i Nordhavn får egen folkeskole

    Ny bydel i Nordhavn får egen folkeskole

    byggeri ›I takt med at den kommende bydel på Levantkajen i Nordhavn tager sin form, skal der bygges en topmoderne folkeskole. Nogle af pengene til at etablere den nye folkeskole skal findes med budget 2027
  • En tur igennem byggelovens historie

    En tur igennem byggelovens historie

    byggeri ›Et stort bogværk samler hele byggelovens historie: Fra affaldsproblemer i middelalderen til brandsikring i 1700-tallet og til nyere tiders fokus på energiforbrug i bygninger og byer
  • Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-2)

    Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-2)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Enhedslisten vil have alle byggepladser registreret

    Enhedslisten vil have alle byggepladser registreret

    politik ›Beskæftigelsesministeren afviser dog forslaget med henvisning til, at der allerede er krav om registrering af byggepladser af en vis størrelse
  • Salling vælger Bravida til at stå for sikkerheden i hele landet

    Salling vælger Bravida til at stå for sikkerheden i hele landet

    byggeri ›Teknikentreprenøren Bravida har landet en landsdækkende aftale med Salling og skal servicere brand- og sprinkleranlæggene i alle Sallings danske butikker, der dækker Bilka, Netto, Føtex og BR