Skole reddet af præfabrikeret tilbygningDen præfabrikerede tilbygning skulle opføres i en atriumgård med snæver adgang. Her blev både de fem moduler, gravemaskiner og andre byggematerialer hejst henover skolen og ind i gården

Skole reddet af præfabrikeret tilbygning

180 kvadratmeter præfabrikeret byggeri er netop blevet hejst ind i en atriumgård på Pilegårdsskolen i Kastrup for at skabe ekstra plads til de mange nye elever, som skolen har fået efter sommerferien

Samfund - arkitektur - politik

Der bliver flere og flere indbyggere i Tårnby Kommune. I løbet af ti år er folketallet i kommunen ifølge Danmarks Statistik steget fra 40.219 i andet kvartal af 2009 til 42.964 i samme kvartal i 2019, hvilket svarer til en stigning på hele syv procent.

På Pilegårdsskolen i Kastrup er pladsen også begyndt af være trang, og derfor har skolen i løbet af sommerferien fået en helt ny tilbygning med to klasselokaler, toiletter og et ekstra mødelokale.

- Projektet med leveringen af den nye tilbygning til Pilegårdsskolen har været meget spændende. Tilbygningen skulle være klar til skolestart i august og skulle dermed leveres inden for meget kort tid. I den forbindelse var det væsentligt, at vi var i stand til at levere en løsning, som både kunne leve op til budgettet og tidsrammen, siger Dennis Holm Vegeberg, der er afdelingsleder og bygningskonstruktør hos ABC Pavilloner.

Fem moduler bygges sammen
Tilbygningen består af i alt fem moduler, som er bygget sammen til én samlet bygning, og udgør i alt 180 kvadratmeter, hvoraf de 140 kvadratmeter anvendes til klasselokalerne. Byggeriet indgår som en del af skolens eksisterende bygninger og får desuden en glasfacade langs gangen ud mod gården.

Færdig tilbygning hejses henover skolen
Udvidelsen af skolen har dog haft en stor udfordring, da den præfabrikerede tilbygning skulle opføres i en atriumgård med snæver adgang. Her blev både de fem moduler, gravemaskiner og andre byggematerialer hejst henover skolen og ind i gården, mens containere, jord og træer skulle fældes og hejses ud. Og ifølge ABC Pavilloner har byggemetoden i den forbindelse været en klar fordel:

- Den præfabrikerede byggemetode har gjort, at vi nemt kunne hejse de fem dele henover skolen og herefter samle dem i atriumgården. Derudover har det haft den fordel, at vi kunne fremstille bygningerne på vores fabrik i Engesvang samtidig med, at byggepladsen, som i det her tilfælde var skolen, kunne blive gjort klar med udgravning og fældning af træer. Det gjorde, at vi hurtigere og nemmere kunne opføre en tilbygning, og atriumgården blev derfor ikke en lige så stor forhindring i forhold til tidsrammen, som det ville være blevet ved traditionelt byggeri, siger Dennis Holm Vegeberg og fortsætter:

- Metoden er desuden virkelig effektiv, da vi på fabrikken kan arbejde uden forstyrrende elementer som eksempelvis omskifteligt vejr eller praktiske forhindringer på grunden, hvilket man ofte støder ind i ude på en byggeplads. Selve fremstillingen af bygningerne er derfor også hurtigere og mere effektiv, og Pilegårdsskolens elever og personale blev derfor mindst muligt forstyrret i processen.

-jhn

27/8 2019
  • Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    byggeri ›I perioden 2021 til og med 31. juli 2026 har der været 172 klagesager om råstofindvinding. Kun 59 af sagerne har klagen haft opsættende virkning
  • Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    byggeri ›En ny analyse fra SMVdanmark viser tydelige forskelle på, hvor meget kommunerne bruger juniormesterlære. Kommuner med mange elever, der ikke består dansk og matematik, har meget få elever i juniormesterlære
  • Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    byggeri ›Slottet får et nyt underjordisk skatkammer, moderne publikumsfaciliteter og en delvis genskabelse af den historiske voldgrav. Nu har et bedømmelsesudvalg udpeget Aart som vinder af arkitektkonkurrencen om Rigets nye skatkammer
  • LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lov, der gør det lettere at bygge almene boliger i de store byer - trods høje grund- og byggeomkostninger
  • Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    politik ›Skatteministeren mener, at der skal være proportionalitet mellem forseelse og sanktion. ”Det kan opleves urimeligt og voldsomt, når en mindre overtrædelse kan medføre krav om efteropkrævning af hele registreringsafgiften på flere hundrede tusinde kroner”
  • Ny bydel i Nordhavn får egen folkeskole

    Ny bydel i Nordhavn får egen folkeskole

    byggeri ›I takt med at den kommende bydel på Levantkajen i Nordhavn tager sin form, skal der bygges en topmoderne folkeskole. Nogle af pengene til at etablere den nye folkeskole skal findes med budget 2027
  • En tur igennem byggelovens historie

    En tur igennem byggelovens historie

    byggeri ›Et stort bogværk samler hele byggelovens historie: Fra affaldsproblemer i middelalderen til brandsikring i 1700-tallet og til nyere tiders fokus på energiforbrug i bygninger og byer
  • Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-2)

    Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-2)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger