Tre årier uden underskudVi vil gerne have flere hovedentrepriser de kommende år, idet ca. 50 pct. af en hovedentreprise udgør råhusentreprisen, som vi jo er specialister i med egenproduktion, lyder det fra Hans Anker Nielsen

Tre årier uden underskud

LM Byg A/S fejrer 30 års jubilæum med store ordrer og tre årtier uden et underskud eller en dagbod

Entreprenørvirksomheden LM Byg A/S kan i år fejre 30 års jubilæum, og ejer Carsten Mindegaard kan se tilbage på en utrolig rejse, hvor virksomheden aldrig har haft et underskud eller fået en dagbod og har stået bag byggerier som Rigshospitalets P-Hus, Novo Nordisk i Hillerød og Måløv, Statsfængslet på Nordfalster og KUA 3 – København.

Lønner 300 mand
Det hele startede i Havdrup på Østsjælland i 1987, hvor Lis og Mogens Mindegaard grundlagde den succesrige virksomhed LM Byg A/S. Fokus var allerede dengang på råhuse, beton- og anlægsarbejder, og med kvalitet, stabilitet og økonomi som drivende faktorer blev det sikret, at virksomheden ikke én gang modtog en dagbod eller havde et negativt resultat.

Siden da har LM Byg A/S haft vokseværk. Virksomheden beskæftiger i dag ca. 300 mand og har gennem årene fortsat sin specialisering i råhuse og hovedentrepriser, mens de traditionelle værdier som stabilitet, tryghed og kvalitet stadig er grundstenene i den ejerledede virksomhed.

- Jeg er meget stolt og beæret over at kunne fejre LM Byg A/S’ 30 års jubilæum. Virksomheden har været på en utrolig rejse og står i dag stærkere end nogensinde som en moderne virksomhed med den nyeste teknologi, men med de samme gode værdier. Grundstenen i vores arbejde er altid at levere kvalitet til tiden og værne om det gode samarbejde med bygherren, siger Carsten Mindegaard, ejer af LM Byg A/S.

Han fortsætter:

- En af vores klare styrker hos LM Byg A/S er, at vi er en ejerledet forretning med fladt hierarki. Vi står alle side om side, og alle medarbejdere har et stort ansvar og kan derfor hurtigt navigere i en kompleks branche. Der skal derfor lyde en stor tak til alle de dygtige medarbejdere, der igennem årene har været med til at skabe den specialiserede virksomhed, vi i dag er. Jeg tør godt sige, at vi har nogle af de mest engagerede medarbejdere i branchen.

Igennem de seneste 30 år har den velkonsoliderede entreprenørvirksomhed bygget et fængsel, hospitaler, P-huse, fabrikker, institutioner og boliger. LM Byg A/S har eksempelvis stået bag Rigshospitalets P-Hus, Novo Nordisk i Hillerød og Måløv, Statsfænglet på Nordfalster og KUA 3 – København. Altid i et godt samarbejde med bygherrer og rådgivere.

Større andele i råhusbyggeri og hovedentrepriser
Generationsskiftet kom i 2008, da Carsten Mindegaard som 32-årig købte virksomheden og således blev anden generation i LM Byg A/S. Han mangedoblede firmaets omsætning og bundlinje, og samtidig fik han organiseret LM BYG A/S til i dag at have et landshold af de bedste medarbejdere. Samtidig blev der implementeret nye værktøjer til styring af kvalitet, økonomi og risici.

Nu har Carsten Mindegaard givet ansvaret for den daglige drift videre til Hans Anker Nielsen, der siden august 2016 har siddet i direktørstolen. Og han er godt i gang med at fortsætte det flotte arbejde. LM Byg A/S har netop vundet opgaverne om at bygge Nyt Hvidovre Hospital på 32.500 m2, der skal stå færdigt i 2020 og udførelsen af Ny Retspsykiatri Sct. Hans i Roskilde på 21.000 m2, der forventes at stå færdigt i begyndelsen af 2021.

- Ambitionen er fortsat at specialisere forretningen og skabe et hold af de stærkeste kompetencer. Vi arbejder på at blive den bedste aktør inden for råhusbyggeri, der altid leverer kvalitet til tiden. Vi vil gerne have flere hovedentrepriser de kommende år, idet ca. 50 pct. af en hovedentreprise udgør råhusentreprisen, som vi jo er specialister i med vores egenproduktion, lyder det fra Hans Anker Nielsen, adm. direktør i LM Byg A/S.

-jhn

29/11 2017