Gode grunde til at få udskiftet gamle døreMange danske hjem har døre, som er ældre end 25 år, men der er mange gode grunde til at skifte dørene oftere.

Gode grunde til at få udskiftet gamle døre

Er dørene ældre end 25 år, kan man roligt anbefale kunderne at få dem udskiftet

Når hjemmet skal renoveres, er det sjældent udskiftning af dørene, der står øverst på listen, men faktisk er der flere gode grunde til at få det gjort:

- De fleste danskere tænker ikke over, at døre også har en udløbsdato. Man kan både udskifte dørene for at komme generel slitage til livs, men vi oplever også i stigende grad, at mange danskere investerer i nye døre for at få et nyt, flot design eller flere praktiske funktioner, siger salgsdirektør hos Swedoor i Nordeuropa, Peter Sejling.

Det er ikke altid til at se, at døren er slidt, men hængslerne eller håndtaget kan over tid blive løse, døren kan binde, og der kan opstå problemer med låsen. I nogle tilfælde kan det betale sig at renovere døren, men ofte giver det mest mening at investere i en helt ny dør.

Gamle døre passer sjældent til nye funktioner
Renovering af hjemmet kan være en god anledning til at udskifte dørene, da de gamle døre ikke nødvendigvis passer til en fornyet stil:

- Flere og flere får øjnene op for at integrere døren som en central del af indretningen, og derfor behøver dørene ikke længere blot at have en praktisk funktion, men kan også bidrage til et flot design. Måske går man med overvejelser om mere farve i sit hjem, og så kan man passende starte med dørene, forklarer Peter Sejling.

Selvom dørene i hjemmet virker, som de skal og umiddelbart ikke fejler noget, så er der i nogle tilfælde alligevel gode grunde til at erstatte dem med nye. Det er nemlig sjældent, at de gamle døre besidder nogle af de funktioner, som er muligt at vælge til nyere døre. I dag skal der både tages stilling til dørens lydniveau, design og komfort, og det kan derfor godt betale sig at investere i nye døre med lige præcis de funktioner, som lever op til ønskerne.

-kj

28/8 2020
  • Gammelhavn: Ny bydel med respekt for det eksisterende Vejle

    Gammelhavn: Ny bydel med respekt for det eksisterende Vejle

    doere-vinduer ›På en tidligere posthusgrund midt i Vejle tager den nye bydel Gammelhavn form med boliger, erhverv og grønne opholdsrum. Projektet har ambitioner om DGNB Guld-certificering
  • Byggeskadeforsikring på vej i graven

    Byggeskadeforsikring på vej i graven

    tilbygning ›Lovforslag lægger op til at udfase byggeskadeforsikringsordningen fra 1. januar 2027
  • Mange faktorer skal være helt på plads for at sikre optimalt indeklima

    Mange faktorer skal være helt på plads for at sikre optimalt indeklima

    doere-vinduer ›En omfattende renovering er i fuld gang af 99 almene boliger i Toften i Albertslund. Med afsæt i helhedsplanen renoveres og fremtidssikres boligerne med fokus på funktionalitet, komfort og bevaring af det arkitektoniske udtryk
  • En lille ændring med stor betydning

    En lille ændring med stor betydning

    doere-vinduer ›Kulturhuset Trommen har fået nyt liv gennem en opgradering af ovenlysvinduerne. Med genbrug af den eksisterende konstruktion og nye glasløsninger er lysoplevelsen markant forbedret uden at lukke huset eller gå på kompromis med arkitekturen
  • Badehotellet vækkes til live i Holbæk

    Badehotellet vækkes til live i Holbæk

    doere-vinduer ›Den velkendte, men fiktive bygning fra tv-serien Badehotellet er opført i virkeligheden og breder sig over 900 kvadratmeter fordelt på tre etager med originale dekorationer og kulisser fra filmstudierne
  • Et historisk vindueskig

    Et historisk vindueskig

    doere-vinduer ›Vinduesmuseet Villum Window Collection modtager Snedkerprisen 2026 som en anerkendelse af den professionelle formidling af håndværk i en håndværksfaglig, arkitektonisk og kulturhistorisk sammenhæng, der kan inspirere
  • Byudvikling i et støjbelastet område stiller særlig høje krav

    Byudvikling i et støjbelastet område stiller særlig høje krav

    doere-vinduer ›Boligkarreen Solhverv tilbyder beboerne en hverdag, hvor det gode naboskab og livskvalitet er i fokus. Karreen er centreret omkring solens bane fra øst til vest og fokuserer på at integrere det rå, naturlige og autentiske i det arkitektoniske udtryk
  • Vinduesproducent udvider med opkøb af 18.000 kvadratmeter lager- og produktionsareal

    Vinduesproducent udvider med opkøb af 18.000 kvadratmeter lager- og produktionsareal

    doere-vinduer ›Outline Vinduer fortsætter sin vækst og udvikling med opkøbet af nyt lager- og produktionsareal på Søndergården i Farsøs industriområde. Der bliver også behov for yderligere medarbejdere