Sauna-kompleks med behov for diskret videoovervågning

Sauna-kompleks med behov for diskret videoovervågning

I sommers åbnede et unikt sauna-kompleks ved Helsinkis smukke havnefront. Et arkitektonisk mesterværk takket være bygningens skulpturelle design, hvilket har stillet høje krav til valg af videoovervågning (Pressemeddelelse)

(Pressemeddelelse fra MOBOTIX)

Finnerne elsker saunaer. Med en befolkning på over fem millioner og mere end tre millioner saunaer dvs. 1,6 sauna per indbygger - er saunaen helt central i den finske kultur. De fleste saunaer finder man i folks baghaver, men i sommers åbnede det offentlige sauna-kompleks Löyly ved Helsinkis havnefront.

Bag byggeriet står arkitektduoen Ville Hara og Anu Puustinen fra det lokale arkitektfirma AvantoArchitects. Komplekset omfatter tre traditionelle træsaunaer foruden et imponerende bar- og restaurantområde, der strækker sig både indendørs og udendørs på store terrasser med udsigt over vandet.

Behov for diskret overvågning

Med hundredvis af gæster hver dag og endnu flere i turistsæsonen er et højt sikkerhedsniveau afgørende.

 - Vi havde brug for et driftssikkert overvågningssystem til at overvåge de mest kritiske områder i åbningstiden og samtidig sikre bygningen, som i sig selv er et arkitektonisk mesterværk, fortæller Timo Kettunen, der er projektleder hos Royal Ravintolat, den finske restaurantkæde, som drifter Löylys restaurant.

Selvom beskyttelsen af bygningen havde høj prioritet, måtte det ikke gå ud over æstetikken: - Fra et arkitektonisk synspunkt var det meget vigtigt, at kameraerne kunne installeres på en måde, så de gik i ét med bygningerne, forklarer arkitekten Ville Hara.

I samråd med installationspartneren Lastmile Connection Service - LMCS Oy (LMCS) blev det derfor besluttet at installere et højopløseligt IP-overvågningssystem fra den tyske overvågningsproducent MOBOTIX.

- Udover at det skulle være diskret, efterspurgte Löyly et driftssikkert system, og det får man med MOBOTIX. Når først kameraerne er monteret, er det ikke behov for service, fortæller salgsdirektør i LMCS Antero Erhiö.

Kamerahusene blev malet i samme farve som væggen
Löyly er den eneste bygning af sin slags i Finland, men selvom konstruktionen er kompleks, lykkes det Antero at finde en løsning, hvor kameraerne sikrer fuldt overblik og samtidig imødekommer arkitekternes krav. For at opnå det, måtte flere af kamerahusene f.eks. males i samme farve som væggene.

I alt installerede man 14 kameraer i og omkring Löyly. Til udendørs brug faldt valget på dobbeltlinsekameraer, fordi man på den måde kunne nøjes med færre kameraer og dermed opnå en mere omkostningseffektiv løsning.

Kameraerne optager kun relevante hændelser. Træer, der bevæger sig i vinden, skygger fra passerende skyer, regn eller sne optages ikke.

Kamera forbudt i saunaen
Til overvågning af indendørsarealerne installerede LMCS f.eks. salgsområdet og risikoområder med våde overflader. For at værne om gæsternes privatliv blev der ikke opsat kameraer i saunaerne; kun de områder, hvor folk går ind og ud af saunaerne overvåges.

- For os handler overvågning ikke om at holde øje med hver enkelt gæst. Det er et spørgsmål om at være dækket ind, hvis der skulle ske noget, og samtidig skabe tryghed for de ansatte, der håndterer penge, fortæller Timo Kettunen. Han tilføjer, at én af de primære grunde til, at valget faldt på MOBOTIX-kameraerne, var kameraernes høje billedkvalitet.

Billedsensorerne er ekstremt lysfølsomme, så kameraerne leverer gode billeder selv i svagt lys. Det var vigtigt, ikke kun af hensyn til overvågning i aften- og nattetimerne, men også fordi nogle af områderne i Löyly ikke får særligt meget dagslys.

Löyly har ikke et overvågningscenter. Man gennemgår kun overvågningsbillederne i tilfælde af uventede hændelser.

- Heldigvis henter vi sjældent billeddata, men kameraerne gør, at vi kan sove roligt velvidende, at vi har adgang til data, hvis behovet opstår, slutter Timo Kettunen.

23/1 2017