Nedriver køber ind på bygningsdriftFoto: Tscherning

Nedriver køber ind på bygningsdrift

Tscherning styrker et forretningsben med overtagelse af FM Bygningsdrifts team og specialiserede viden om logistik, planlægning og projektledelse af byggepladsen

Fra 1. oktober har Tscherning overtaget FM Bygningsdrift, som gennem mere end 20 år har specialiseret sig inden for hele paletten af drift af byggepladser.

Med købet styrker Tscherning sine byggepladsaktiviteter til nu også at omfatte professionelle logistiksystemer og løsninger, rådgivning samt konsulentydelser indenfor planlægning og processer.

FM Bygningsdrift blev etableret af Ole og Gitte Stensbjerg i 2003 og har siden rådgivet og driftet en bred skare af kunder og projekter.

Logistikløsninger, planlægning, organisering samt procesoptimering fra ide til drift er udført i både Danmark, Polen og Sverige. I Danmark kan blandt andet nævnes Carlsberg Byen, Bispebjerg Hospital og Tingbjerg.

Tscherning varetager allerede en række større og mindre projekter indenfor byggepladsservice.

Overtagelsen af FM Bygningsdrift betyder, at Tscherning nu kan tilbyde den fulde pallette af ydelser på området, lige fra idé og løsning til udførelse – og samtidig skabe synergier med Tschernings øvrige forretningsområder.

Som en full service-entreprenør er det et naturligt skridt, fortæller Produktionsdirektør Rune Holm Madsen.

- I en branche, hvor der stilles høje krav til logistik og stringente processer, ser vi det som det helt rigtige tidspunkt at opruste på området.

- Med FM Bygningsdrifts mangeårige ekspertise er jeg overbevist om, at vores kunder vil opleve det som en stor styrke oveni de produkter, vi allerede tilbyder i markedet, siger Rune Holm Madsen.

Ole og Gitte Stensbjerg er glade for det nye set-up med Tscherning.

- I FM Bygningsdrift er vi glade for at forsætte vores udvikling sammen med Tscherning. Vi er begge firmaer, som fokuser på høj kvalitet og at være først med udviklingen mod en mere ansvarlig fremtid i byggebranchen.

- Som virksomhed har vi 15 års erfaring med at bruge specialdesignet logistik og affaldssystemer – den erfaring passer perfekt med Tschernings måde at tænke på, siger Ole Stensbjerg.

-dc

21/11 2024
  • Havn på Christiansø renoveres med respekt for traditionelle byggemetoder

    Havn på Christiansø renoveres med respekt for traditionelle byggemetoder

    byggeri ›Fæstningen Christiansø fra 1684 var oprindeligt en af verdens første flådebaser. Forsvarsministeriet, der står for drift og administration af øerne, har besluttet, at indlede et stort tømrerarbejde
  • Gevinst ved snyd med forurenet jord skal stoppes

    Gevinst ved snyd med forurenet jord skal stoppes

    nedrivning-og-miljoesanering ›Danske Regioner vil på baggrund af, at store mængder jord flyttes rundt i forbindelse med bygge-, anlægs- og oprensningsprojekter, have strammet reglerne
  • Ikke i mål med indsats mod asbestkriminelle

    Ikke i mål med indsats mod asbestkriminelle

    nedrivning-og-miljoesanering ›- Det er alt for ofte, at vi ser skruppelløse firmaer, der sætter profit over sikkerhed, mener beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen
  • Grebet strammes om ulovligt asbestarbejde

    Grebet strammes om ulovligt asbestarbejde

    nedrivning-og-miljoesanering ›Fra 1. juli kan medarbejdere, privatpersoner og fagforeninger give tilladelse til, at deres bevismateriale - eksempelvis videoer og fotos - må bruges af Arbejdstilsynet i asbestsager
  • Helt anden kaliber af afstumpethed

    Helt anden kaliber af afstumpethed

    nedrivning-og-miljoesanering ›Forfalsket asbestprøve i Aalborg efterforsker politiet, da der kan være tale om dokumentfalsk. Det er en alvorlig overtrædelse af straffeloven at forfalske dokumenter
  • Nedrivningsbranchen vil sikre sig mod økonomisk svindel

    Nedrivningsbranchen vil sikre sig mod økonomisk svindel

    nedrivning-og-miljoesanering ›Nedrivnings- og Miljøsaneringssektionen i Dansk Industri har holdt generalforsamling, hvor man blandt andet vedtog vedtægtsændringer
  • Asbestprotokoller bruges som aflad

    Asbestprotokoller bruges som aflad

    nedrivning-og-miljoesanering ›Danmark mangler ifølge Blik & Rør et nationalt asbestregister. Derfor har Arbejdstilsynet ingen data eller noget grundlag for at kende antallet af utilsigtede asbestudsættelser
  • Nordic Waste modtog statstilskud til forsøg

    Nordic Waste modtog statstilskud til forsøg

    politik ›Nordic Waste fik penge til et projekt, der skulle verificere og optimere en teknologi til at vaske jord fri for PFAS