Novo-motorvej bliver ½ milliard dyrere

Novo-motorvej bliver ½ milliard dyrere

Tredje etape af Kalundborgmotorvejen, der er under anlæg, er blevet dyrere, blandt andet på grund af stigende materialepriser

Af Dan Bjerring

Christiansborg

Den sidste del af Kalundborgmotorvejen fra Knabstrup til Kalundborg er dyrere end budgetteret at anlægge.

Efter de første store entreprisetilbud er Vejdirektoratet blevet opmærksom på, at der er behov for yderligere finansiering for at gennemføre projektet, der populært kaldes ”Novo-motorvejen”, fordi ikke mindst Novo har behov for, at deres mange ansatte i Kalundborg kan komme til og fra deres arbejdsplads. 

Og så peges der også på, at Novo gennem mange milliarder kroner i selskabsskatter indirekte selv har betalt for motorvejen.

Hastighedsgrænse

Den samlede meromkostning på 499 millioner kroner skyldes særligt stigende materialepriser - blandt andet på grus, omkostninger ved miljøkrav og generelle prisstigninger.

Forligskredsen har besluttet en model, der giver motorvejen en hastighedsgrænse på 110 - til 130 kilometer i timen, og desuden indeholder projektet blandt andet støjskærme langs strækningen, der går gennem Jyderup, ændring af til- og frakørselsanlæg på strækningen samt en rasteplads mellem Mørkøv og Jyderup.


11/1 2026