Positive ministertoner for DI- forslag om energieffektivisering
Det er væsentligt at holde øje for de nye løsninger, teknologisk udvikling og innovation
Af Dan Bjerring
Christiansborg
I et svar til Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg skriver klimaminister Lars Aagaard (M) blandt andet, at ’energieffektivitet er en vigtig del af den grønne omstilling, og det er væsentligt også at se på denne dagsorden med øje for de nye løsninger, teknologisk udvikling og innovation’.
Baggrunden er et udspil fra Dansk Industri - DI’s strategi for energi effektivisering 2.0 – der blandt andet henviser til, at både i Danmark og i EU er en del boliger i energimæssig dårlig stand:
- De er dyre at varme op for den enkelte boligejer, og en masse energi går til spilde, konkluderer DI.
Forpligtende standarder
Dels det kommende Bygningsdirektiv og dels Energieffektiviseringsdirektivet hæver ambitionsniveauet for bæredygtige bygninger betydeligt og understreger den centrale rolle, som energieffektivitet spiller i den grønne omstilling:
- Samtidig skaber de forpligtende standarder et springbræt for danske virksomheder til at udbrede løsninger, som imødekommer de nye krav til EU’s fysiske rammer, noterer DI blandt andet.
Derfor sendes også en opfordring til, at regeringen vælger en ambitiøs tilgang og går foran, når direktiverne skal implementeres i dansk lovgivning, så der reelt sker forbedringer i bygningsmassen.
Lang dansk historie
Ministeren skriver til udvalget, at Danmark har en lang historie med energieffektivitet, der ’bygger på langvarig politisk prioritering i sammenhæng med en engageret branche’.
Han slår fast, at Danmark både er internationalt engageret i energieffektivisering og er fortaler for høj prioritering af energieffektivitet på europæisk og globalt niveau.
Lars Aagaard henviser her til regeringens indsats for at løfte ambitionsniveauet i forhandlingerne om Energieffektivitetsdirektivet og Bygningsdirektivet:
– Og det er vi lykkedes med, mener ministeren.
Politisk aftale om Bygningsdirektiv
Energieffektiviseringsdirektivet er under forberedelse i regeringen, hvor det undersøges, hvordan Danmark omkostningseffektivt kan implementere direktivet:
- Der blev også indgået en foreløbig politisk aftale om Bygningsdirektivet i EU den 8. december, hvor vi nu står over for en omfattende implementeringsopgave. Disse direktiver stiller store krav til den danske energieffektivitetsindsats, og der vil i 2024 derfor være et stærkt politisk fokus på denne dagsorden, understreges det.
Modtages positivt
Og han modtager DI’s udspil meget positivt, ’da det indeholder velovervejede og relevante anbefalinger:
- Det kommende år vil, være betydningsfuldt for energieffektivitetsdagsordenen, og ’2.0-fortællingen’ har i det seneste år vidnet om en lovende retning. Som DI også nævner, er det værd at udforske de potentialer, der kan bidrage til den grønne omstilling. Der er i denne sammenhæng et behov for at brede forståelsen og tilgangen til energieffektivisering ud, og imødekomme en energieffektiv omstilling med øje for kerneprincipperne i energieffektivitet 2.0, slutter Lars Aagaard