Jesper Buch skal til at sælge terrassebrædderDe nu tre medejere af TreeTops Trading, Jesper Buch (tv.), Ricki Kjeldsen og Dennis Povlsen (forrest), viser deres underskrevne aftaler frem.

Jesper Buch skal til at sælge terrassebrædder

Efter at have stiftet bekendtskab med Ricki Kjeldsen og Dennis Povlsens terrassebrædder i komposit kom Jesper Buch, kendt fra bl.a. Løvens Hule, med et tilbud, der var for godt til at sige nej til

Af Louise S. Strøbech

- Vi har fået en mail fra Jesper Buch. Han skal bruge en 350 m2 terrasse, sagde marketingkoordinator Charlotte Kjeldsen en dag i forsommeren til sin mand og direktør i firmaet TreeTops Trading, Ricki Kjeldsen.

Sammen med Dennis Povlsen ejer han firmaet, der bl.a. forhandler terrasseplanker under brandet Kirkedal Komposit fra firmaadressen i Vamdrup.

- Den troede vi ikke helt på, for der stod både mailadresse og mobilnummer, men vi blev enige om, at så måtte vi ringe op. Og der var slet ingen tvivl om, at det var ham. Vi havde ingen tanker om at få ham ind i firmaet dengang, men bare det at kunne levere 350 m2 terrasse til ham, det var en bold, vi bare måtte gribe med det samme, fortæller Ricki Kjeldsen til fagbladet Puff, der henvender sig til byggemarkeder, trælaster og deres leverandører.

Ricki Kjeldsen og Dennis Povlsen tog kort efter fra Vamdrup til Frederiksberg i København med en prøvekasse af terrassebrædder i komposit under armen.

- Og sådan som han er på tv, det er også sådan han er. Det ligger i hans DNA at fyre spørgsmål af, så vi fik forklaret en masse om firmaet, fortalte om vores rejse og svarede på alle hans spørgsmål. Senere kom han på besøg hos os i Vamdrup, og det var her, han sagde, at han gerne ville være med videre på vores rejse, fortæller 40-årige Ricki Kjeldsen.

Køber 19 %
Siden er det blevet til mange telefonsamtaler, sms’er og mails frem og tilbage både morgen og sen aften.

- Mange af de ting, vi slåsser med hver dag – alt det har han prøvet før. Han har også prøvet at knokle ud til en masse butikker for at få en vare ind. Han har været igennem det. Det han kommer med i dag, er hans enorme erfaring med koncepter og med at skalere virksomheder større. Han kommer med et helikoptersyn, mens vi stadig er i maskinrummet. Og sådan skal det også være, selvom han har sagt, han også gerne vil med ud, når vi har et møde med en kunde, for det er en helt ny branche for ham, siger Ricki Kjeldsen, der underskrev aftalen digitalt ved månedskiftet.

De mere traditionelle håndskrevne signaturer er siden blevet sat i Jesper Buchs domicil på Frederiksberg, hvor den nye 350 m2 kompositterrasse nu pryder haven. Her gav de tre partnere hånd på, at ejerfordelingen i TreeTops nu er 19 % til Jesper Buch, 25 % til Dennis Povlsen og 56 % til Ricki Kjeldsen.

TreeTops blev stiftet af Ricki Kjeldsen i 2011. I 2017 købte Dennis Povlsen 30 % af firmaet. Ud over terrassebrædder i komposit sælger TreeTops bl.a. loftsplader i træbeton under navnet FibroTech, facadebeklædningen Nordic Fibercement samt rense- og imprægneringsprodukter.

louise@odsgard.dk


21/9 2020
  • Bygma spiller med musklerne på Vestegnen

    Bygma spiller med musklerne på Vestegnen

    trae ›Med forventet gennemførsel 1. september bliver XL-Byg Rødovre Trælast en del af Bygma. Opkøbet passer naturligt ind i koncernens strategi om lønsom vækst og øget nærhed til de professionelle kunder i Hovedstadsområdet
  • Fischer giver fastgørelsesikon fra 1926 nyt liv i Norden

    Fischer giver fastgørelsesikon fra 1926 nyt liv i Norden

    trae ›SPONSORERET INDHOLD: Det tyske brand Upat får nu en mere fremtrædende rolle i Norden. Med 100 års erfaring og en central plads i udviklingen af moderne fastgørelsesteknologi bliver brandet en del af Fischers nordiske satsning
  • Træpladespecialister investerer stort i nye lokaler i Skive

    Træpladespecialister investerer stort i nye lokaler i Skive

    trae ›HEM Denmark, som arbejder med salg, opskæring og bearbejdning af træbaserede plader, har med en større, tocifret millioninvestering har samlet 30 medarbejdere, lager, produktion og administration under et tag
  • Stark har prioriteret grønne løsninger i nyt distributionscenter i Brøndby

    Stark har prioriteret grønne løsninger i nyt distributionscenter i Brøndby

    trae ›Centret bygges med et CO2-aftryk på kun 5,8 kg pr. kvadratmeter. Limtræ, genbrugsstål og sedumtag bidrager til at reducere bygningens klimapåvirkning. Byggeriet er præcertificeret til DGNB Guld
  • Fuld skrue i Norden: Fischer står på et solidt fundament og vinder frem hos kunderne

    Fuld skrue i Norden: Fischer står på et solidt fundament og vinder frem hos kunderne

    trae ›SPONSORERET INDHOLD: Siden 2017 har Fischer gennemgået en markant udvikling i de nordiske lande. Med fokus på logistik, kultur og kompetencer har virksomheden i dag et solidt fundament og et vækstpotentiale på tværs af alle markeder
  • Snedkerprisen 2026 gik til VILLUM Window Collection

    Snedkerprisen 2026 gik til VILLUM Window Collection

    trae ›VILLUM Window Collection blev hædret med Københavns Snedkerlaugs Snedkerpris 2026 og 150.000 kroner for sin formidling af vinduets historie og håndværkets traditioner
  • Et historisk vindueskig

    Et historisk vindueskig

    doere-vinduer ›Vinduesmuseet Villum Window Collection modtager Snedkerprisen 2026 som en anerkendelse af den professionelle formidling af håndværk i en håndværksfaglig, arkitektonisk og kulturhistorisk sammenhæng, der kan inspirere
  • Der er masser af lavthængende frugter - pluk dem

    Der er masser af lavthængende frugter - pluk dem

    trae ›En øget anvendelse af træ er afgørende, hvis byggeriets parter skal nå i mål med Bygningsreglementets klimakrav. Og der kan hurtigt skubbes på den positive udvikling, mener Partnerskabet for Dansk Træbyggeri