Platform til ukendte træarter

Platform til ukendte træarter

Som en udvidet tilgang til bæredygtighed vil FSC Danmark med den nye database skabe større opmærksomhed på de mindre kendte træarter

Alle kender arter som teak og mahogni, og derfor bliver de også efterspurgt, men der findes et uudnyttet potentiale i de mindre kendte arter. Når man vælger arter, som man normalt ikke efterspørger, spredes presset imellem flere arter og på flere skoveområder. Det er godt for biodiversiteten og samtidig skabes en bedre økonomi for flere skovejere i troperne, som ikke har de kendte arter i deres skovbrug. Uanset art – kendt eller mindre kendt – er de positive effekter forudsat, at der vælges træ fra bæredygtige drevet skovområder.

Der findes mere end 50.000 tropiske træarter i verden, og alligevel bruger vi kun ganske få af dem. Med støtte fra Danida lancerer FSC Danmark derfor en international database for brugen af mindre kendte træarter.

Cases og teknisk data
Databasen indeholder konkrete brugscases og desuden tekniske data for mere end 200 arter, og databasen vil blive udvidet løbende. Som et centralt element kan man søge på, hvad man skal bygge og se eksempler på konkrete projekter, hvor de foreslåede mindre kendte træarter er brugt.

- Igennem vores arbejde med at fremme mindre kendte træarter er det blevet mere og mere tydeligt, at de konkrete cases er mindst lige så vigtige som de tekniske data, når byggeriets interessenter træffer deres valg om træarter, siger projektansvarlig Kristian Jørgensen, FSC Danmark, og tilføjer:

- Derfor er databasen fyldt med billeder af cases, hvor FSC-certificerede og mindre kendte træarter er brugt. Selvfølgelig følges de af de tekniske data også.

Forskel for skovområder
En del af budskabet fra FSC Danmark er da også, at man i højere grad bør kigge på brugsscenarier frem for artsnavne, når man specificerer træ til et projekt.

- Udfordringen i brancherne, der benytter tropisk træ, er den tryghed, der ligger i at bruge de få kendte arter. Opgaven ligger derfor i at vise de alternative arter i praktisk brug. Der er behov for, at materialevalget for træ sker på baggrund af kvaliteter og anvendelsesmuligheder fremfor udelukkende blot på navn eller vanekøb. Ved at ændre den indledende tilgang til materialevalget kan vi gøre en stor forskel for verdens skovområder, slutter han.

På sigt vil FSC’s internationale kontor overtage driften af databasen, som du finder på www.lesserknowntimberspecies.com

Om FSC:
Når du køber et FSC-mærket produkt, støtter du mennesker, dyr og planteliv over hele kloden. FSC sikrer, at der ikke fældes mere træ, end skoven reproducerer. Samtidig sikrer FSC, at skovarbejderne er uddannede, og at de får sikkerhedsudstyr og ordentlig løn.

-kj

26/1 2016