Træ-produkter går som varmt brødKeflico A/S i Støvring har i 2015 fortsat den positive udvikling og realiseret den højeste omsætning i selskabets 63-årige historie.

Træ-produkter går som varmt brød

Den danske handelsvirksomhed inden for hårdttræs-produkter og –plader, Keflico A/S, oplever vækst inden for stort set samtlige produktgrupper og kundesegmenter

Keflico A/S i Støvring har i 2015 fortsat den positive udvikling og realiseret den højeste omsætning i selskabets 63-årige historie.

Væksten er bredt funderet og kan henføres til stort set samtlige produktgrupper og kundesegmenter. I forhold til 2014 er væksten på 29%. Årets resultat før skat udgør tkr. 5.995 mod tkr. 1.902 i 2014. Resultatet anses af ledelsen for tilfredsstillende.

Egenkapitalen andrager ultimo året tkr. 21.767. Egenkapitalen består af tkr. 28.189 fratrukket negativ markedsværdi af indgået renteswap på tkr. 6.422 efter skat. Den negative markedsværdi af den indgåede renteswap vil senest den 30. september 2022 udgøre kr. 0. Selskabets soliditet eksklusiv den negative værdi af renteswappen kan beregnes til 21,3 %.

Virksomheden har i gennemsnit beskæftiget 38 ansatte i 2015, mod 35 i det foregående år. Med baggrund i fortsat organisationsudvikling og forventning om moderat vækst i 2016, forventer ledelsen også et tilfredsstillende og stigende resultat for det kommende år. Forventningerne bakkes op af en historisk stor ordrebeholdning ved indgangen til 2016.

-cmn

23/2 2016