Varehuse skal stoppe salget af værktøj og byggematerialer

Varehuse skal stoppe salget af værktøj og byggematerialer

Danske Byggecentre mener det er urimeligt at varehusene stadig kan sælge værktøj, byggematerialer og andre nonfoodprodukter, mens alle byggecentre ikke må have private kunder i butikkerne

Danske Byggecentre undrer sig meget over, at store varehuse stadig må sælge værktøj, byggematerialer og andre udvalgsvarer, som bl.a. byggecentrene er udelukket fra.

-Vi bakker op om restriktionerne. Men vi synes, at man forvrider den normale markeds dynamik og giver de store varehuse en urimelig konkurrencefordel. Også fordi ingen ved, hvor lang tid det her kommer til at vare, siger direktør i Danske Byggecentre Palle Thomsen.

Han opfordrer regeringen til at stoppe salget af nonfood i de store varehuse, hvis virksomhederne ikke selv gør det.

-Der mangler logik og rationale bag en beslutning om, at man kan stimle folk sammen i få butikker, hvor de kan købe alle former for produkter, blot fordi der tilfældigvis kan købes et rugbrød i den ene ende, siger Palle Thomsen.

Hvad der er endnu vigtigere, håber Palle Thomsen samtidig, at regeringen vil genåbne samfundet intelligent - baseret på fakta. Eksempelvis ved at analysere, hvor det reelt er smittespredningen sker.

-Vores butikker er store, og de har forberedt sig på, at folk kan færdes her trygt uden at blive smittet.Der er gode hygiejneforhold og masser af muligheder for god plads til kunderne. Derfor håber jeg selvfølgelig, at byggecentrene bliver åbnet igen, så tidligt som muligt.

Vi støtter restriktionerne og forstår behovet for at agere frem for at reagere. Dog har vi meget svært ved forstå, hvordan smitten spredes hurtigere blandt private kunder i et stort byggecenter frem for et stort varehus. Derfor henstiller vi til, at man fra regeringens side vil ændre de konkurrenceforvridende restriktioner og give alle virksomheder lige vilkår, siger Palle Thomsen.

15/1 2021
  • Husk sikkerheden i varmen

    Husk sikkerheden i varmen

    byggeri ›Sommeren har været varm, og det kan være fristende at slippe af med noget af den varmeste beklædning, mens man er på arbejde. Men husk sikkerheden, lyder opfordringen til landets bygge- og håndværksvirksomheder
  • Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med Carl Ras Gruppen i ryggen samles Jydsk Værktøj og Nordjydsk Værktøjssalg under et navn. Sammenlægningen kombinerer lokal forankring med adgang til stærke kompetencer, større ressourcer og et tættere samarbejde på tværs
  • Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    vaerktoej-arbejdstoej ›Ti tyverier sker fra varebiler hver dag – og mange håndværksvirksomheder kæmper med manuel registrering, mangelfuld sporbarhed og tidskrævende dokumentation. Det vil SaaS-virksomhederne EG og Keatech gøre op med gennem et nyt samarbejde
  • Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    politik ›De meget omtalte regler om producentansvar handler ifølge TEKNIQ ikke kun om gebyr for emballage. Der skal i mange tilfælde også betales gebyr for selve produktet.
  • Indbrud i værktøjsvirksomhed

    Indbrud i værktøjsvirksomhed

    byggeri ›
  • Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    vaerktoej-arbejdstoej ›Stark og Sixt samler transport og værktøj i en booking. Samarbejdet giver Starks kunder adgang til hele Sixts bilflåde af varevogne og personbiler
  • Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med deltagelse af både Bosch og Makita vil alle de førende værkstøjsproducenter være at finde på Byggeri'27 i marts næste år. De besøgende på messen vil dermed kunne se og opleve alt det nyeste fra markedets mest kendte værktøjsfirmaer
  • 200 ekstra hestekræfter i sålerne

    200 ekstra hestekræfter i sålerne

    vaerktoej-arbejdstoej ›Airtox har piftet sine mest populære modeller op. De tre mest sælgende sko er blevet lettere og har fået et mere eksklusivt design, og indtil videre har brugerne taget godt imod dem