Dana Lim satser på en milliard-omsætning i 2030

Dana Lim satser på en milliard-omsætning i 2030

Dana Lim reducerede i seneste regnskabsår sin indtjening efter en periode med investering i vækst, men har ambitioner om mere

- Vores strategi om at være den mest kundeorienterede og agile leverandør værdsættes af markedet. Vi har kunnet fastholde vores langsigtede partnerskaber og samtidig tiltrække nye kunder. I et stagnerende marked har vi formået at vækste omsætningen med 3 procent til 627 mio. kr., siger Lars Christensen, CEO for Dana Lim i en meddelelse.

Dana Lim løfter omsætningen til 627 mio. kr. mod 609 mio. kr. sidste år. Årets resultat efter skat lander på 16 mio. kr., hvilket er et fald fra 19,5 mio. kr. sidste år. Ifølge Lars Christensen er udviklingen i bundlinjen et direkte resultat af strategiske investeringer.

- Den primære årsag til nedgangen er stigende omkostninger til løn og ikke mindst omkostninger til miljøtiltag. Det er nødvendige investeringer, der understøtter vores ambitioner de kommende år og styrker vores position i markedet, siger han.

Virksomheden forventer, at markedet i den kommende periode vil udvise 2–3 procent vækst, men ambitionen rækker længere:

- I et marked med moderat vækst stiler vi efter, at Dana Lim skal vækste med 8 procent. Vi har stor tiltro til vores strategi frem mod 2030, hvor Dana Lim skal ramme en omsætning på 1 mia. kr. Alle vores tiltag og investeringer bakker op om denne plan, understreger Lars Christensen.

Nye faciliteter skal understøtte vækst

Som led i vækststrategien har Dana Lim udbygget hovedsædet i Køge med over 750 nye kvadratmeter – herunder administrations- og kantinefaciliteter samt nye bade- og omklædningsrum, der giver plads til mange flere medarbejdere i produktionen. Udvidelsen skal sikre de rette rammer for både drift og fremtidig skalering.

- Markant vækst kræver ordentlige rammer, og dem har vi nu på plads. De nye faciliteter er både et løft af arbejdsmiljøet og et vigtigt skridt i vores plan om at styrke vores position i Norden, forklarer Lars Christensen videre.

Med næsten 100 år på bagen (Dana Lim blev grundlagt i 1929, red.) står virksomheden i en fase, hvor tradition og moderne vækststrategi møder hinanden. Fokus er fortsat at være tæt på markedet og kunderne, og ifølge Lars Christensen er netop nærhed, service og lokal produktudvikling det, der skal drive Dana Lim videre mod milliardmålet.

Stærkt fundament for kommende år

Med årsrapporten for 2024/25 og de nye faciliteter fuldt implementeret befinder Dana Lim sig et sted, hvor fundamentet for de næste års vækst står stærkt. Kombinationen af en fokuseret nordisk strategi, tæt kundedialog og investeringer i både organisation og kapacitet er ifølge ledelsen det, der skal løfte virksomheden ind i sin næste fase.

Den langsigtede ambition om at nå en omsætning på 1 mia. kr. i 2030 fungerer som det strategiske kompas, men for Lars Christensen er det ikke målet i sig selv, der fylder mest.

- Vores fokus er at skabe en robust og bæredygtig forretning, der kan vokse sammen med markedet og vores kunder. Når vi lykkes med det, følger resultaterne naturligt efter. Vi ser ind i en periode med nye muligheder, og dem er vi klar til at gribe, siger Lars Christensen.

-kis



12/12 2025
  • Affaldstilsyn er et kommunalt gebyr ta'-selv-bord

    Affaldstilsyn er et kommunalt gebyr ta'-selv-bord

    politik ›Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave
  • For få elever hylder deres læreplads

    For få elever hylder deres læreplads

    byggeri ›Hvert år indstiller omkring 400 elever og lærlinge deres læreplads til priserne Årets Læreplads og Årets Innovative Læreplads. Nyt projekt skal få flere elever til at dele deres gode lærepladsoplevelser, så flere virksomheder kan komme med
  • Danske ingeniørers viden om grønne løsninger er i høj kurs i udlandet

    Danske ingeniørers viden om grønne løsninger er i høj kurs i udlandet

    byggeri ›De danske rådgivende ingeniørvirksomheder eksporterede i 2025 løsninger inden for klima, energi, vand og miljø for 1,3 milliarder kroner. En stigning på knap 20 procent på et år, viser nye tal fra Foreningen af Rådgivende Ingeniører, FRI
  • Konkurser i byggeriet (Uge 44/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 44/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Kommunerne kan selv stramme afstandskrav for vindmøller

    Kommunerne kan selv stramme afstandskrav for vindmøller

    politik ›Ifølge by-, land- og transportminister Signe Munk (SF) har flere kommuner stillet skærpede planlægningsmæssige afstandskrav i deres lokalplaner
  • Der er slet ikke styr på byggeaffaldet

    Der er slet ikke styr på byggeaffaldet

    byggeri ›En ny analyse anslår den samlede mængde bygge- og anlægsaffald til omkring 7,5 mio. ton om året – cirka 3 mio. ton mere end registreret i den nationale statistik. Kun 23 procent bliver genanvendt og bearbejdet og kan indgå i nye produkter
  • Nybyggede lejligheder for aktive voksne i Horsens bliver revet væk

    Nybyggede lejligheder for aktive voksne i Horsens bliver revet væk

    byggeri ›Efter borgmester Peter Sørensens (S) første spadestik i januar skrider byggeriet af Holmsø Boligresorts centralt i Horsens by planmæssigt frem. Boligkonceptet er målrettet aktive voksne med adgang til en række fællesfaciliteter
  • Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

    Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

    byggeri ›En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer